Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De unde veneau stramosii tai?

genetica

16 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 18:22

Stiti voi poeziile alea cu dacii si romanii ... etc.

 

Iata in ce spun cercetatorii de la Oxford care au analizat genetic structura lumii:

 

E interesant de vazut - vedeti aici  http://admixturemap....hromosomes.com/

 

Voi ce gene bizare simtiti ca aveti? Ascultati vreodata glasul sangelui?

 

 

-------------------------------------

 

În ceea ce-i privește pe români, cercetătorii au ajuns la concluzia că, în epoca respectivă, erau amestecați în deaproape cu lituanienii și grecii și rude ceva mai îndepărtate cu finlandezi, bascii, egiptenii, sirienii, iordanienii, ciprioţii şi italienii. În schimb, se pare că nu aveam nicio legătură cu vecinii sârbi, bulgari și ruși.

"Mulți cercetători au studiat de-a lungul timpului ADN-ul uman și istoria sa, aceastea arătându-le cum s-au răspândit oamenii pe glob. Această răspândire a produs populații distincte, cu mici diferențe genetice între ele. Când aceste grupuri se reunesc după un timp – de exemplu, în urma unei migrații sau a unei invazii – și au copii împreună, rezultatul este un amestec genetic care lasă o amprentă caracteristică în ADN", explică rezultatele studiului cercetătorii de la Oxford, în articolul publicat în revista Science.

Același studiu arată că 2,5% din ADN-ul românilor de azi provine de la nomazii veniți din Extremul Orient și care, în jurul anului 1082, s-au amestecat cu localnicii, potrivit stirileprotv.ro.

Procente mult mai mari de ADN provin însă de la populatii din sudul Europei, probabil greci, si din nordul Europei (slavi). Astfel, în jurul anului 998, strămoșii românilor s-ar fi amestecat cu strămoșii polonezilor, grecilor, ciprioților și irlandezilor . În acest din urmă caz, explicațiile sunt mai greu de găsit, singurii invadatori care au ajuns și pe teritoriul Irlandei și pe cel al Romaniei în perioada respectivă fiind vikingii.

de aici



#2
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 18:42

eu cred ca sunt extraterestra [:-)))]



#3
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 19:01

Redactor, dragut subiect!

Eu am o povestioara haioasa on topic  [:)]

Stiam din familie ca din partea bunicului sunt unguroaica si, cu prima ocazie cand am fost in Ungaria mi-am dat seama ca nu simt cine stie ce legaturi ancestrale, ba m-am si enervat la un magazin ca vanzatoarea nu a vrut sa-mi arate o jucarie.  [clo]

In schimb, peste ceva ani, cand am ajuns in Grecia (Atena), de Pasti, stand la masa la o terasa in Plaka (superb loc!!!) si, admirand multimea coborand treptele cu lumina de la biserica, intr-un miros absolut divin de iasomie, am simtit pur si simplu ca daca ar fi fost sa ma mai nasc o data- in Grecia as fi vrut sa se intample.

Ajunsa acasa i-am povestit mamei ce sentimente fantastice m-au incercat prin cele negre strainataturi, la care mama mi-a replicat placid:"ah, da, asa e, din partea mamei mele suntem greci". 

QED.  [pk]



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 11:01

eu ma simt atrasa inexplicabil de lumea orientala...cand am fost prima data in turcia am avut asa un sentiment de deja-vu sau ca am trait pe-acolo intr-o viata anterioara...nu stiu cum sa explic.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 11:23

Intr-adevar si eu cred ca exista semne care fac sa intelegem niste mesaje generice. ROmania este o tara cu o mare diversitate genetica - este locul inecuvantat unde multe grupuri genetice au poposit. Cred ca fiecare din noi are niste gene indepartate ..



#6
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 12:00

Cea mai mare combinare de gene este in Transilvania, Banat si Crisana, unde pe vremea imperiului si a dominatiei maghiare multi romani au fost maghiarizati, altii au avut maghiarizat doar numele, altii au intemeiat casatorii mixte, si multi si-au pierdut originea, iar acum politicienii ne indeamna sa ne uram reciproc.

 

Mergand pe urmele numelui meu am dat de familie romaneasca, din care o ramura s-a maghiarizat pentru a obtine favoruri. Numele bunicului l-am gasit intr-un contract de cumparare de teren, numele era scris cu "K" in loc de "C",  si in loc de Gheorghe fiul lui Ion scria Gyorgy Ianos.

Asa ca problema cu puritatea sangelui este o himera.

Vorba tatalui unui prieten, cand s-au dus in localitatea natala, si tatal lui i-a spus , "mai baiete aici sa saluti pe toata lumea ca nu sti cine tie tata". [:)]


Editat de Deceneus, 20 februarie 2014 - 12:02 .


#7
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 12:08

Hahaha Deceneus, si eu sunt ardeleanca de-aia de e greu sa zici cine ce-a fost. 

 

Am descoperit in urma cu multi ani certificatele de nastere ale bunicilor si  cred ca si ale  strabunicilor, nu mai tin minte. Poate numele strabunicilor aparea pe certificatele bunicilor, in fine. . Aveau numele de familie maghiar si o parte din prenume erau si ele maghiare. Mi-am luat familionul l-a intrebari ca eu crescusem cu idea ca sunt romanca, ah, da sunt romanca doar ca familia mea a acceptat/ales/fost nevoita sa aibe nume maghiare. (ramura paterna)

 

Apoi, m-am luat de numele meu de familie sa ii vad originea reala. Pfui....atatea nume de familie romanesti din Ardeal sunt defapt traduceri fonetice ale numelor maghiare. Unii zic ca maghiarii au maghiarizat si apoi dupa razboi romanii le-au romanizat. Nu stiu, cert e ca dupa numele de familie al tatalui am gasit originea reala ca fiind slovaca. Din limba slovaca a trecut in cea maghiara si apoi romanii l-au tradus fonetic si scris romaneste. Aici in Suedia este un site unde daca scrii numle de familie iti arata lista tuturor celorlalti care au acelasi nume. Cand mi-am scris numele a aparut in lista atat versiunea maghiara cat si cea slovaca. :)))  Asa ca poate-poate cineva , undeva din arborele meu  a fost slovac /maghiar. Oricum  toti strainii sunt convinsi ca eu sunt rusoaica. :)))) Am fost chiar oprita de vreo 2-3 ori pe strada aici si mi s-a adresat in rusa. Cand am zis ca nu pricep se uitau mirati si apoi cu speranta intrebau "dar nici poloneza?" Nu. 

 

P.S. Daca cumva intuiesti numele , rogu-te nu-l fa public!



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 10:19


 

. Oricum  toti strainii sunt convinsi ca eu sunt rusoaica. :)))) Am fost chiar oprita de vreo 2-3 ori pe strada aici si mi s-a adresat in rusa. Cand am zis ca nu pricep se uitau mirati si apoi cu speranta intrebau "dar nici poloneza?" Nu. 

 

 

Me too! [:D]

 

Insa asta nu are nimic de-a face cu arborele genealogic ,ci cu accentul(de emigrant)al limbii ce-o vorbim.

 

Este europenii au un accent tipic specific,de aici asemanare/confundarea cu accentul dat de limba rusa/poloneza!

 

(mie mi s-a intimplat sa fiu acuzata ca nu vreau sa vorbesc/intzeleg limba rusa [:D] ,asa convinsi erau ca sunt rusoaica.

Adevarul e ca m-am auzit pe o banda inregistrata si da...am accent de rusoaica [:D] )

 

Dana



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 10:59

Mi-ar placea sa stiu care sunt stra-stra-stramosii mei. Despre astia mai apropiati stiu.

O bunica era grecoaica 100%



#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 11:08

Stramosii mei sunt munteni; unii au ramas in locurile de bastina, altii s-au mutat in Bucuresti sau au plecat in lume. [:)]





Etichetat si cu genetica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -