Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Herpes

herpes

12 raspunsuri la acest subiect

#1
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 17:38

De ceva vreme de cate ori nu-mi convine cate ceva din punct de vedere digestiv, ma trezesc cu cate o frumusete de herpesoi de numa. Asa ca am merevu crema euvirox in geanta, patchuri anti herpes ... dar tot ma tine cate 3-4 zile, de arsura, bubitze si mai ales .. una bucata buza enorma de zici ca tocmai ce am terminat meciul de box.

Si acum vin si va cer ajutorul, aveti ceva secrete, idei, ce se poate folosi pentru a convinge bestia sa treaca mai repede?



#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 17:40

Nu stiu cum sa treaca mai repede, dar daca apare asa de des, poate nu ar strica un tratament antiviral. Eu am facut cu velaciclovir o perioada. trebuia cateva luni, nu mai stiu cate, dar nu am reusit :)). Oricum situatia s-a ameliorat simtitor, la un herpes din joi in pasti.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 17:44

cred ca ar trebui sa-ti cresti imunitatea organismului.

virusul il ai in organism oricum, se reactiveaza in anumite momente.

pe de alta parte, n-ar fi mai simplu sa eviti tot ce stii ca iti face rau dpdv digestiv ? nu stiu, zic si eu...

alte remedii

http://www.eva.ro/sa...icol-34289.html



#4
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 18:41

Tea tree oil (ulei de arbore de ceai), la mine actioneaza ff bine.

Daca imi dau seama ca apare si ma dau, nici nu se mai dezvolta complet, dispare [:)]



#5
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 18:56

Tea tree oil (ulei de arbore de ceai), la mine actioneaza ff bine.

Daca imi dau seama ca apare si ma dau, nici nu se mai dezvolta complet, dispare [:)]

Direct la farmacie ma duc si dau iama in uleiurile lor. Sper sa aiba si la mine acelasi efect ca la tine, multzam fain de tot.



#6
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 19:15

 

la mine ies cind sint stresata ori bolnava rau - nu cred ca are de-a face cu digestia, mai degraba digestia e si ea deranjata de stres, stiut fiind ca stresul "trece" prin stomac...

 

cel mai bine imi merge cu tinctura de propolis, din aia cit mai concentrata, aplicata o picatura local, chiar cind incepe mincarimea prevestitoare...

din pacate pateaza si arata nasol, deci nu il pot folosi decit noaptea sau in zilele cind nu ies din casa. se scoate usor de pe piele cu un Q tip inmuiat in alcool, in cazul cind trebuie sa iesi din casa. pe timpul zilei as incerca tea tree oil, iar noaptea propolis mai ales ca noaptea se umfla cel mai tare.

 

vitamina D ajuta la imunitate, iau minim 5000 IU/day

 

nu ma deranjez cu antivirale, vaccinuri si alte chestii. bestia asta odata intrata in corp nu mai iese, parerea mea.



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 19:20

Herpesul apare catamenial, adica in preaja menstruatiei, cand iti scade imunitatea (de obicei apare impreuna cu o raceala sau gripa dar nu este o regula), cand iti provoci local o leziune.

 

Eu nu folosesc deloc creme antivirale pt ca pe mine personal nu -au ajutat cu nimic. Folosesc ulei de cocos, crema de rostopasca, miere. Propolisul si uleiul de arbore de ceai sunt si ele f bine.



#8
amironeanu

amironeanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 922 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 20:30

Sotul facea foarte des herpes (are virusul si se activa in perioade de stres/oboseala/boala). A facut o cura cu isoprinosine astfel: cite doua pastile cat timp a avut eruptia si apoi inca 30 de zile, cate o pastila pe zi. Acum face foarte rar, iar cand face ia cite 2 pastile de isoprinosine pe zi cat dureaza eruptia. Nu mai stiu de unde am auzit de acest tratament, dar la el a functionat.

 

Andrea



#9
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 23:29

De ceva vreme de cate ori nu-mi convine cate ceva din punct de vedere digestiv, ma trezesc cu cate o frumusete de herpesoi de numa. Asa ca am merevu crema euvirox in geanta, patchuri anti herpes ... dar tot ma tine cate 3-4 zile, de arsura, bubitze si mai ales .. una bucata buza enorma de zici ca tocmai ce am terminat meciul de box.

Si acum vin si va cer ajutorul, aveti ceva secrete, idei, ce se poate folosi pentru a convinge bestia sa treaca mai repede?

 

Nu trece mai repede. Cu nimic. Sa nu cheltui bani pe plasturi Compede, daca se gasesc la tine. Nu rezolva nimic, decat ca acopera buba, sa nu intre lichidul in contact cu mucoasa proprie sau cu pielea altora. Dar buba se sparge si sub Compede.



#10
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 00:09

 

Selene bunny, sint o gramada de chestii care scurteaza semnificativ durata evolutiei herpesului. Fara propolis, la mine se intinde socoteala si cite 2 saptamani. CU propolis, in citeva zile, 3-4 sa zicem, e deja uscat. Mare diferenta.

Nici eu nu as da banii pe plasturii aia de la farmacie..

 

 

Am uitat sa mentionez, pe cale interna se recomanda un supliment benefic: Lysine

 

http://www.drweil.co...-Treatment.html

 

http://www.webmd.com...ientName=LYSINE





Etichetat si cu herpes

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -