Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 5 voturi

E normal ca un copil sa aiba duhovnic? - dezbaterea parintilor

duhovnic dezbatere

280 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: E normal in opinia voastra ca un copil minor sa aiba DUHOVNIC? (52 membru(i) a(u) votat)

E normal in opinia voastra ca un copil minor sa aiba DUHOVNIC?

  1. DA. (16 voturi [30.77%])

    Procentaj de vot: 30.77%

  2. NU. (31 voturi [59.62%])

    Procentaj de vot: 59.62%

  3. Nu am o parere. (5 voturi [9.62%])

    Procentaj de vot: 9.62%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#11
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 20:39


Stiu ca in Romania oamenii sunt in general smeriti si credinciosi - ma rog nu judec acest lucru.

 

In general? Nici vorba. Au romanii un talent la a amesteca cele sfinte in injuraturi, mama, mama. Si la a comite mici ipocrizii... pfff, nu mai vorbesc.



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 20:42


Am remarcat ca in general in Sudul Romaniei oamenii sunt mult mai credinciosi decat in Nordul Romaniei - ma rog, asta e o observatie personala si poate fi subiectiva.

 

Asta pentru ca sarbatoresc si sarbatori cu cruce neagra din calendar si au 4 randuri de "mosi" (zile de coliva si impartit pomeni pentru cei morti). Plus mai multe elemente ritualice (nu neaparat a la lettre) in ceea ce priveste botezul si inmormantarea, nu stiu de nunta.



#13
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 21:46

Accesul catre un duhovnic este mult mai usor decat catre un psiholog. E suficient sa intri in biserica si sa ceri sa vorbesti cu un preot si te poti spovedi. La psiholog trebuie sa-ti faci programare, sa cauti adresa, sa platesti taxa de consultatie mult mai scumpa decat taxa de la biserica. 

Biserica iti insufla o stare de smerenie, cumpatare, iertare, pe cand psihologul te obliga sa-ti infrunti problemele. 

 

Eu nu m-am mai spovedit si nici impartasit de cand eram in clasa a 8-a. Aveam acasa o situatie extrem de tensionata cu parintii si preotul a cam intrat cu bocancii in sufletul meu. S-a grabit sa ma acuze in loc sa ma intrebe ce se intampla. De-atunci am pastrat credinta in doar in suflet.

 

Liceana fiiind, am avut o prietena si colega catolica. Eu sunt crestin rotodoxa.  De curiozitate m-am dus la biserica ei sa vad cum decurge o slujba, pentru ca nu intelegeam de ce se duce cu placere acolo. Asa am constatat ca preotul acela era chiar dedicat comunitatii respective, si dupa slujbe facea intr-o sala alaturata bisericii sedinte comune sau individuale in care incerca sa ajute membrii tineri ai comunitatii. Incerca sa abordeze diverse teme,ne punea sa ne gandim cum am reactiona noi la diverse situatii de viata, ne implica in ajutorarea batranilor(facem mici cumparaturi de la piata, ajutam la cate ceva,etc), ne invata sa comunicam cu cei din jur. Il simteam ca pe un frate mai mare, caruia ii puteam spune orice fara teama de a fi judecata.  Pe mine m-a primit in grup chiar daca eram de alt rit, si nu a incercat sa ma schimbe in vre-un fel. Dar discutiile cu el ma puneau sa gandesc, si sa vad lucrurile si din alta perspectiva. M-a ajutat enorm in acea perioada.

 

Daca fetele mele ar cauta alinare in alta parte (preot, psiholog, prieteni, etc) decat la mine, nu mi-ar cadea bine. As incerca sa mi le apropii si sa inteleg ce anume le determina sa se ascunda. Oricum, daca ar refuza ajutorul meu as cauta sa le indrept macar catre o persoana de incredere, fie ea si preot.



#14
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 21:54

E normal ca o persoana deloc religioasa sa fie interesata de viata religioasa a altora?

E normal ca oameni care n-au avut deloc un contact (omenesc, sufletesc, oricum) cu ortodoxia, sa-si puna tot felul de intrebari (una mai anapoda decat cealalta) despre practicile ortodocsilor practicanti?

E normal sa pui in dubiu un drept al altuia?

E normal sa accepti ca, iata, exista oameni care cred, care practica?

E normal sa ...? Dar sa...?

Btw, ce-nseamna normal?

 

Dana, da, exista duhovnic si la catolici. Si ar fi frumos sa ne explice un catolic practicant despre. Dar, vazand atitudinea (aproape generala) a maselor, mira-m-as sa aiba cineva chef si chemare spre luminare...

 

Editez, ca am uitat ceva: Mirela, tu crezi ca exista suflet?


Editat de Glicina, 17 februarie 2014 - 21:57 .


#15
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 23:09

Off topic, exista un temei pt care BOR nu s- a reformat. tarziu, dar am inteles.   [:)]  

 

 

Duhovnicul nu era la secret in cazul fetei. 



#16
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 01:05

S-ar putea argumenta ca duhovnicul este parintele spiritual, iar parintele spiritual este mai apropiat sufleteste de copil decat parintele natural.

 

Imi place sa cred insa ca parintii naturali din secolul XXI sunt mai evoluati spiritual decat parintii naturali din secolul al XI-lea.



#17
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 01:39

4. Psihologul consemneaza cele discutate cu pacientul dar totul este sub confidentialitate 

Nu, nu este totul sub confidentialitate, exista limite dincolo de care psihologul trebuie sa raporteze ce a discutat cu clientul. La fel si medicul, asistentul social, profesorul etc. Numai popa se pare ca are imunitate.



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 08:48



Editez, ca am uitat ceva: Mirela, tu crezi ca exista suflet?

Well, asta nu stiu [fri] - ca sa iti raspund frumos la intrebare .

Cred ca stii si tu ca asta e o intrebare tendentioasa.  [clo]

E pacat ca personalizezi acest topic. Aici dezbatem o situatie - te rog - putem sa agree to disagree decat sa ne dam la glezne, ok?

 

Si da, in lumea mea, doctorii sufletului sunt psihologii si atat.



#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 09:00

Imi place sa cred insa ca parintii naturali din secolul XXI sunt mai evoluati spiritual decat parintii naturali din secolul al XI-lea.

[dra] si mie imi place sa cred.



#20
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 09:37

Cam multi uita rau de tot cum e sa fi adolescent.

 

Pe vremea aia, problemele mele imi erau f importante si sufeream profund din cauza unor chestii care pentru adultii din jur erau poate banale si ascultate doar cu o ureche.

 

Pe vremea aia, as fi spus oricarui adult de incredere problemele mele, numai parintilor mei nu. Nu ca nu as fi avut incredere, dar erau uncool, nu vroiam sa ii dezamagesc, mi-era teama sa nu faca din tantar armasar sau invers sa nu dea importanta.

 

Cate lucruri nu ati ascuns voi fata de parinti?

 

Poate m-as fi dus la duhovnic daca as fi stiut ce e aia. Multi ani eu nu am stiut ce face un duhovnic, eu nu am facut religie in scoala si nici familia mea nu a fost religioasa. Pentru psiholog as fi avut nevoie de bani si deci ar fi trebuit sa lamuresc parintii ce si cum.

 

Un copil mic cu familie normala nu va avea nevoie in mod obisnuit de un duhovnic, un adolescent are deja alta lume si alta proiectie si un duhovnic poate sa il ajute. Daca parinti constata dorinta copilului, mai bine l-ar sprijini si ar cauta un preot deschis catre problemele tinerilor, in loc sa zica "vin-o la mine, iti sunt eu destul de duhovnic".

 

Ce nu as face ca parinte e sa imi oblig copilul sa mearga la duhovnic. Asta trebuie sa vina din sufletul lui.


Editat de aschiutza, 18 februarie 2014 - 09:38 .




Etichetat si cu duhovnic, dezbatere

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -