Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Educatia permisiva creeaza monstri!

educatie parinti copi

185 raspunsuri la acest subiect

#31
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:46

Nu sunt de acord cu asta.

 

Un copil cu sufletul schingiut(ca nu e eiubit de parintzi de exemplu,sua de unul dintre ei),nu prea are cum sa ajunga un adult foarte echilibrat...

 

Dana

 

Nu sunt de acord cu asta. Consider ca un copil cu sufletul schingiut are din contra mult mai multe de oferit. 

De fapt asa am crezut si eu multi ani. De asta m-am si ferit sa fac copii. Dar nu e adevarat.  [:)]



#32
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:48



 

De fapt asa am crezut si eu multi ani. De asta m-am si ferit sa fac copii. Dar nu e adevarat.  [:)]

ela [pup] prin fraza asta ,imi aratzi ca de fapt am dreptate..

 

edit.Unui astfel d ecopil,ii trebuie ca si adult,mult timp sa-si gaseasca echilibrul.

 

Dana


Editat de andacos, 16 februarie 2014 - 21:50 .


#33
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:50

 " Monstri " e un cuvant cam dur , m-as abtine sa il folosesc pentru copii. cei care au studiat criminalistica stiu ca nu exista studii care sa confirme profilul copilului viitor criminal,  am citit despre atatea cazuri de persoane " gone bad " cu o educatie exemplara in copilarie . 

E un cuvant cam dur , repet .

 

Eu am crescut intr-o familie modesta si nu am fost pedepsita si nici batuta , ba chiar , daca poate cineva crede , pana la varsta mea , tatal meu nu m-a certata niciodata .  Poate am fost eu un copil prea cuminte si ascultator . Nu stiu.

 

Cu copilul meu nu am aplicat niciodata cutuma   " Trebuie sa te pedepsesc eu ca sa stii ce-i aia " . Nu putem pune lucrurile asa. daca eu ii iau jocul preferat si timpul la TV , va fi mai rezistent cand altii ii vor face la fel ?   Sau cum ?

 Copiii nosrti invata reguli de comportament si moduri de relationare din mers , la scoala in familie , pe strada , cu prietenii , nu trebuie eu sa pedepsesc pentru a-l invata .

 

Nu trebuie sa sune copilul la serviciul social pentru ca l-am pus sa faca teme , datoria mea e sa-l fac sa realizeze ca  tema e un factor de consolidare si intelegere si trebuie tratata cu seriozitate .



#34
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:51

Am intzeles...am interpretat altfel,in sensul ca parintele nu trebuie sa-si arate dragostea fatza de copil,in mod deschis...asta am intzeles eu prin nu-i da nas lui Ivan.

 

Dana

Trebuie sa existe o moderatie in toate.

Spre exemplu eu cand eram copil si ma pupa cineva pe obraz ma stergeam instant. Nu suportam acea senzatie de umezela rece pe piele, si nici sa fiu strans la piept. 

Am mai multi unchi  si unul din ei cred ca nu m-a luat niciodata in brate sa-mi arate iubire, dar pe el simpatizam cel mai mult. Era un tip retinut, calm, distant si eu tocmai asta apreciam si "doream sa fie ca el cand o sa fiu mare"!

Nu cred ca trebuie gandit simplist, ca daca alinti copilul ii arati dragoste. Dragostea o poti arata in multe feluri.

Cel mai mult apreciaza cand ii consideri oameni mari/maturi. Poti sa-i spui "un om mare nu face asa ceva", sau "un om mare ar face ...".

Si pe un om mare nu-l pupacesti toata ziua.  [:)]

Sa arati ca apreciezi cand face ceva bine si dezavuezi cand face gafe.


Editat de Deceneus, 16 februarie 2014 - 22:29 .


#35
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:55

Dana, pt ca multi ani m-am gandit la asta. De fapt ma gandeam sa nici nu fac copii niciodata. Pt ca unele chesti se mostenesc, raman in memoria afectiva bla bla bla. 

Nu e adevarat! De fapt vezi mult mai repede unele probleme emotionale ale copilului. 

Nu mi-am pedepsit niciodata copilul, ma refer la baiat pt ca pe fata ar fi total absurd ca cineva sa pedepseasca un copil de 1 an jumate!  

Nu folosesc recompesele. desi dr psiholog la care am fost cu baiatul a zis sa le folosesc, dupa ce nu am mai fost la ea am uitat de ele. Mai imi aduc aminte cand mai citesc pe aici si ajung la aceasi concluzie ...ce tampenie!  [:)]



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:59

ela...cred ca nu ma fac bine intzeleasa.

 

Tzi-a luat multzi ani pina tzi-ai gasit echilibrul  si abia apoi ai hotarit ca potzi avea copii,fara sa te temi ca vei face "greseli mostenite".

 

Dana



#37
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 22:08

 Zilele acestea am "imprumutat " de la fiica mea o carte pe care am citit-o dintr-o respiratie , foarte faina si pune problema copiilor obraznici dintr-o alta perspectiva . Se numeste  " The naughtiest Girl in The School " . foarte faina , o recomand.

Toleranta si bunatate a pot avea rezultate nesperate de cele mai multe ori .

 

Una e sa fii corect cu copilul si sa-i arati unde a gresit si cum poate repara greseala si alta e neglijenta si dezinteresul puse sub masca permisivitatii.



#38
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 22:12

ela...cred ca nu ma fac bine intzeleasa.

 

Tzi-a luat multzi ani pina tzi-ai gasit echilibrul  si abia apoi ai hotarit ca potzi avea copii,fara sa te temi ca vei face "greseli mostenite".

 

Dana

Poate ai dreptate. Nu m-am gandit niciodata la asta constient.



#39
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 22:28

Toleranta si bunatate a pot avea rezultate nesperate de cele mai multe ori .

 

Una e sa fii corect cu copilul si sa-i arati unde a gresit si cum poate repara greseala si alta e neglijenta si dezinteresul puse sub masca permisivitatii.

Eu cred ca toleranta poate fi aplicata la greseli, pentru ca un copil nu are discernamant despre ce-i bine si ce nu, dar la obraznicie si sfidare trebuie aplicata exigenta.

 

Era o poezie moralizatoare pe tema asta cu  "Nelu a spart o canapliciNeatent, ce poti sa zici"!

In folclorul romanesc era si vorba ca sa "nu-i canti in struna", adica nu orice varianta a copilului este adevarata. Trebuie sa verifici versiunea lui pentru ca unii au tendinta sa minta si daca le reuseste vor recidiva.


Editat de Deceneus, 16 februarie 2014 - 22:32 .


#40
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 22:41

Uneori obraznicia si sfidarea te indeamna la o reactie. 

Si minciuna parca te indeamna la o reactie. 

 

De ce ar vrea un copil sa vada o reactie de la un parinte?





Etichetat si cu educatie, parinti, copi

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -