Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Educatia permisiva creeaza monstri!

educatie parinti copi

185 raspunsuri la acest subiect

#21
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:19

Apropo de ce a spus Victoria, parintii se lasa influentati de societate si normele ei...

ma gandesc la modul asta de  educatie din tarile nordice, sa fie oare de vina natalitatea scazuta?Imi aduc aminte un articol despre Finlanda si Norvegia, erau considerate tari "imbatranite", cu o rata scazuta a natalitatii.... pe principiul "copii mai putini, deci pretiosi..."..(e doar o idee, nu aruncati cu rosii [:)] )

 

Nu. Am o cunistinta care locuieste in Finlanda si mi-a spus ca la ei este o grava problema de fertilitate.  [:)]



#22
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:26

Nu. Am o cunistinta care locuieste in Finlanda si mi-a spus ca la ei este o grava problema de fertilitate.  [:)]

 

Poate m-am exprimat gresit. Inlocuiesc "natalitate scazuta" cu "nu se nasc multi copii deoarece nici nu se concep". Aceeasi problema stiu ca exista in Norvegia, o prietena a mamei e stabilita acolo, are 2 copii si-mi povestea ca rar vezi familii cu 4 membrii [:)]



#23
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:28



Desigur, Decenus. Pe de o parte, zic asa: cu un copil de 2 ani nu poti fi la fel de rational ca si cu unul de 17. Insa, nu vad ce te opreste sa fii la fel de afectiv cu cel de 17 cum esti cu cel de 2 (presupunand ca iti mai accepta dragalaseliile).

Era o vorba "Daca-i dai nas lui Ivan, ti se suie pe divan!"  [:)]

Poti sa arati ca-l iubesti si sa fi exigent(a).

Chiar daca in copilarie nu apreciaza, la maturitate judeca lucrurile altfel.

Daca-l lasi sa faca ce vrea, la maturitate s-ar putea sa-ti reproseze tocmai ca ti-ai abandonat rolul de indrumator/educator si te-ai limitat sa-i oferi doar partea materiala, considerand ca la asta se reduce rolul de parinte.

Iubirea nu presupune sa-i accepti toate mofturile.

 

A. Pann  a spus "Prieten adevarat e acela care te sfatuieste spre bine, iar nu cel care iti lauda nebuniile"!


Editat de Deceneus, 16 februarie 2014 - 21:38 .


#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:31


Chiar daca in copilarie nu apreciaza, la maturitate judeca lucrurile altfel.

Nu sunt de acord cu asta.

 

Un copil cu sufletul schingiut(ca nu e eiubit de parintzi de exemplu,sua de unul dintre ei),nu prea are cum sa ajunga un adult foarte echilibrat...

 

Dana



#25
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:35

Nu sunt de acord cu asta.

Un copil cu sufletul schingiut(ca nu e eiubit de parintzi de exemplu,sua de unul dintre ei),nu prea are cum sa ajunga un adult foarte echilibrat...

Dana

Cine spune ca trebuie schigiut? De ce interpretati totul la extreme?
Problema este sa nu-l dezmierzi cand profesoara iti spune ca le ia sandwich colegelor, si sa spui "a dracului profesoara are ceva cu tine, ca tu esti baiat cuminte". [:)]

In asemena situatii sigur ca trebuie sa iei masuri, mai ales daca "recidiveaza".


Editat de Deceneus, 16 februarie 2014 - 21:42 .


#26
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:37

Era o vorba "Daca-i dai nas lui Ivan, ti se suie pe divan!"  [:)]

Poti sa arati ca-l iubesti si sa fi exigent(a).

Chiar daca in copilarie nu apreciaza, la maturitate judeca lucrurile altfel.

Daca-l lasi sa faca ce vrea, la maturitate s-ar putea sa-ti reproseze tocmai ca ti-ai abandonat rolul de indrumator/educator si te-ai limtat sa-i oferi doar partea materiala, considerand ca la asta se reduce rolul de parinte.

Iubirea nu presupune sa-i accepti toate mofturile.

 

A. Pann  a spus "Prieten adevarat e acela care te sfatuieste spre bine, iar nu cel care iti lauda nebuniile"!

Perfect de acord. Insa depinde MULT cum alege/stie/intelege adultul sa fie exigent si CAT de exigent e. Pentru ca daca iti asumi rolul e parinte exigent, e mai greu de dragalit copilul si de aratat iubirea. Si implicit, copilului ii e mai usor sa se apropie afectiv de parintele mai putin exigent. In general parintele exigent e perceput cu teama de catre copil (e posibil sa gresesc si sa fi avut EU exemplu gresit de parinte exigent; va rog sa intelegeti ca eu vorbesc pur si simplu prin prisma experientei mele). Daca ar fi sa aleg intre cele 2 extreme, as prefera sa imi rasfat copilul decat sa o 'terorizez' si sa o tin prea din scurt. In general, copiii parintilor exigenti, care impun limite pur si simplu ptr ca pot, fara o explicatie anume, ci doar din dorinta de a controla, deci, acesti copii intr-un final se razvratesc si sunt copii pe care parintii ii "pierd" (afectiv) la un moment dat, cand copilul intelege ca parintele, de fapt, nu are nici o putere.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:38

Cine spune ca trebuie schigiut? De ce interpretati totul la extreme?
Problema este sa nu-l dezmeirzi cand profesoara iti spune ca le ia sandwich colegelor, si sa spui "a dracului profesoara are ceva cu tine, ca tu esti baiat cuminte". [:)]

In asemena situatii sigur ca trebuie sa iei masuri!

Am intzeles...am interpretat altfel,in sensul ca parintele nu trebuie sa-si arate dragostea fatza de copil,in mod deschis...asta am intzeles eu prin nu-i da nas lui Ivan.

 

Dana



#28
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:39

Cine spune ca trebuie schigiut? De ce interpretati totul la extreme?
Problema este sa nu-l dezmeirzi cand profesoara iti spune ca le ia sandwich colegelor, si sa spui "a dracului profesoara are ceva cu tine, ca tu esti baiat cuminte". [:)]

In asemena situatii sigur ca trebuie sa iei masuri, mai ales daca "recidiveaza".

Pai uite ca si tu esti la extrema. La cea opusa, dar tot la extrema.



#29
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:41

Eu referitor la Ivan as face asa: i-as arata tot timpul afectiune si iubire neconditionata, dar i-as explica de ce nu e bine sa se suie pe divan. SI daca l-as prinde catarat pe divan, i-as spune ca nu-mi place ca s-a suit pe divan, dar ca oricum il iubesc. Ca urmele de pantofi lasate pe divan nu acopera iubirea mea, ci numai floarea de pe material.



#30
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:44

Intr-un mod educi copilul mic, intr-un altul, copilul mai mare.





Etichetat si cu educatie, parinti, copi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -