Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Educatia permisiva creeaza monstri!

educatie parinti copi

185 raspunsuri la acest subiect

#121
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 19:11

iulia, ca tot ai dat exemplu pe tanara de 15 ani, eu cred ca la ea totul  a plecat nu de la o educatie permisiva  ci de le o educatie impusa.   ceva de genul care se practica in general,  trebuie sa iti fie mintea numai la carte si scoala, o sa ai timp de altele dupa ce termini scoala.  

mie mi se pare atat de angelica fata incat chiar i-am inteles pasul facut  precum si nerabdarea de a mai astepta 3 ani ca sa scape de planul propus de parinti. 



#122
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 19:18

sper ca va place poza de la inceputul topicului [flo2]



#123
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 19:26

zicea cineva (imi cer scuze nu am retinut) ca isi pupa toata ziua baiatul si ca e f afectuos; mai degraba e un comportament imitativ , iar mai tarziu, cand va fi mare, va considera acest mod de exprimare a iubirii perfect normala si nu stiu daca e chiar ok; adica nu mi se pare ok sa te pupi cu toata lumea oricand si tot timpul; ajungi sa bagatelizezi actul iubirii; calea de mijloc e cea mai buna intotdeauna;

 

 

copiii mici, ca de ei vorbim acum nu de adolescenti, inca mai simt nevoia de afectiune fizica, imbratisari si pupaturi, eu practic cu fiica-mea zi de zi asta dar sa stii ca nu se pupa sau imbratiseaza cu nimeni altcineva. si nici nu cred ca asta o va face ca in viitor sa ofere pupici si imbratisari oricui pentru ca atunci nu va mai fi un copil , va fi un adolescent.



#124
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 19:31

Eu sunt sa zicem o mama semi-pemisiva..insa cu pretentii legate de calitatea hranei, timpul petrecut la calculator/tableta/telefon/alte gadgets, si ne facem treaba la scoala cat putem de bine.

 

Copilul are 12 ani..si s-a prins, s-a prins el mai demult dar e din ce in ce mai vocal, ca alti copii au parinti foarte permisivi si dupa parerea lui in casele alea e raiul pe pamant. Raiul la varsta lui se traduce simplu in : mancam dulciuri cat putem, cand vrem, mancam tampenii pe post de masa principlala, timp nelimitat la calculator, nu facem teme le copiem la scoala de la altii (cu parinti ca mine :) ), nu citim niciodata nimic. Discutiile sunt lungi..aproape nesfarsite....si ma intreb uneori daca se vor termina inainte de 18 ani.

 

Voi cum gestionati problema asta?

 

Ceea ce remarc eu la copiii de varsta copilului meu ca multi dintre ei nu au o viata interioara, nu au preocupari in afara ultimului joc/telefon/consola, nu au hobby-uri, merg poate la un sport, multi dintre ei tarati de parinti.



#125
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 19:54

Cricor, a mea e mica, insa tot imi spune ca la altii sunt alte reguli. I-am explicat ca fiecare casa/familie are obiceiurile si regulile sale. La noi in casa "astea" sunt regulile si toata lumea le respecta.



#126
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 20:04

Eu pt problema cu regulile la altii am mereu un discurs de 5 minute pregatit sa l rostesc despre ce avantaje are fi mea cu regulile noastre si ca sa se gandeasca foarte bine daca vrea sa schimbam ceva  [:D]  ca eu sunt pregatita  [:D]  



#127
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 20:15

Ha!

 

eu am primit reclamatie ca noi nu avem reguli serioase gen "nu ai voie sa sari pe canapea"

 

cum au alti copii. 

 

Am zis: fine. de acum, nu mai ai voie sa sari pe canapea. si e incontinuare obligatoriu sa te speli pe dinti dimineata si seara :)))) (la scoala trebuia sa dea exemple de reguli la noi in casa, si altceva nu mi-a venit in minte sa-i dau ca exemplu de regula. aia cu nu avem voie sa tipam unii la altii a ignorat-o gratios:D).



#128
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 20:57

Voi glumiti..asta e prima replica.."la noi acasa astea sunt regulile, la altii sunt alte reguli"... pai lui asta nu-i convine, ca la noi sunt alte reguli. Si da, stie avantajele regulilor noastre, doar ca avantajele vor veni mai tarziu in viata..asa pe la liceu ... el, generatia "me, my, mine" vrea avantaje acum.



#129
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 23:11

Pai, Cricor, atunci pe langa regulile voastre mai imprumuta si de prin alte case. Vezi tu unde gasesti reguli mai stricte :)



#130
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 23:34

Ce reguli aveti voi?

Ca noi nu avem reguli. Adica aveam ca nu ne jucam cu mancarea si numai stiu care. 

Insa de cand cu asta mica s-au dus naiba si astea. Cea mica isi baga mancarea peste tot si cand se satura ii place fie sa arunce farfuria dupa masa, fie, daca nu are farfurie (ca am incercat si asa), isi curata masa. Adica arunca tot ce are in fatza pe jos!

Sa nu credeti ca nu am incercat sa-i spun ca nu e voieeee!

Dupa ce curata masa face cu degetul si din cap ...neeeee! [:)]





Etichetat si cu educatie, parinti, copi

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -