Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Impresii cumparaturi Aliexpress


317 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 16:16

In ceea ce priveste rentabilitatea...... eu cred ca merita. Am vazut produse pe care le gasim la Zara, Mango, H&M.  Aici le-am gasit la preturi mai mici. Nu mai spun de bijuterii : coliere statement pe care le-am gasit pe un site de la noi la preturi de doua ori mai mari decat pe aliexpress. [:)]

Ok dar tu ai inteles ca sunt fake-uri? nu?



#12
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 17:39

Acum am vazut ceva forme din silicon pt bakery si modelaj cu argila, la fel...cu 2 dolari bucata, reduse, cu free shipping...Si pt sume mici nu se percepe vama, deci costuri ascunse nu-s.

 

As recomanda ca formele de silicon sa le iei de la firme f cunoscute, chiar daca sunt mai scumpe. Intra in contact direct cu mancarea, la temperaturi inalte, plus ca le ai pt. toata viata. Nu merita sa iei din surse necunoscute, facute din cine-stie-ce materiale [:)]



#13
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 17:42

Coletele imi vin la posta locala de ceva vreme. Nu am platit taxe pana acum ca nu am depasit valoarea de 150 dolari si nici tva

 

Ma mir, nu stiu exact cum se face trierea asta [:)]

Am comandat un inel din SUA ($30 a fost), a trebuit sa platesc 25 lei taxe vamale. Apoi, niste porcariute pt. unghii (gen abtipilduri, pe scurt), venite din China intr-un plic, tot de la vama a trebuit sa le iau.

 

Cred ca depinde si de oras / oficii postale.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 17:42

Sunt de acord cu rall!

#15
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 21:46

Ok dar tu ai inteles ca sunt fake-uri? nu?

 

 Stiu ca sunt fake-uri, dar idea e sa nu fie fake-uri grosolane. Pe mine nu ma intereseaza foarte mult ce nume de firma pun aia pe eticheta, ci in primul rand materialul din care sunt facute, si apoi aspectul. Iti dau exemplu paltonasul pe care l-am luat ca fiind Desigual. Era foarte bine lucrat si materialul de calitate. Colega mea mai are produse Desigual luate din magazin si le-am analizat. Nu existau diferente de calitate.

 Iar colierele de care vorbeam sunt replici, care in China sunt la jumatate de pret fata de aceleasi replici vazute in magazinul online de la noi la pret dublu (de originale oricum nu te porti apropia pentru ca se invart la sume de peste 1500 de lei).


Editat de unique, 19 februarie 2014 - 22:01 .


#16
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 21:56

Ma mir, nu stiu exact cum se face trierea asta [:)]

Am comandat un inel din SUA ($30 a fost), a trebuit sa platesc 25 lei taxe vamale. Apoi, niste porcariute pt. unghii (gen abtipilduri, pe scurt), venite din China intr-un plic, tot de la vama a trebuit sa le iau.

 

Cred ca depinde si de oras / oficii postale.

 Nici eu nu stiu cum se face, dar anul trecut si eu luam tot de la posta cu vama produsele comandate in afara UE. De anul asta vin la posta locala. Si nu am platit pana acum tva sau taxe vamale. Tva cred ca ar fi trebuit sa platesc, dar poate am avut noroc.

Din SUA am comandat de pe iherb si nu am platit nimic desi am avut comenzi de 50 dolari. La fel am fost uimita cand am comandat anul trecut de pe un site din Africa de Sud trei sacouri intr-un colet destul de voluminos, nu am platit nimic la vama, si a ajuns in 9 zile. De pe aliexpress e avantajos ca iti vin pachetele- pachetele in valori relativ mici daca cumperi de la vanzatori diferiti si important e ca transportul e free.



#17
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 22:14

Intentia mea nu e sa fac reclama la site-ul asta. Voiam sa vad daca au mai cumparat si altii de acolo si ce parere au , daca merita sau nu sa fie cumparat un anumit produs. Multe dintre fotografii apartin magazinelor online gen asos, zara, mango, etc., dar exista posibilitatea ca produsul real sa fie un fake grosolan si sa nu corespunda descrierii sau imaginilor afisate.



#18
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 22:21

Da, de pe iherb am peste 30 de comenzi primite si toate au venit la posta locala. Au ei un fel de detur al coletelor prin Elvetia / Suedia sau asa ceva, si apoi de acolo sunt aduse ca fiind din EU.

 

Treaba cu coletul din SUA si cel din China e de cateva zile.. deci pt. mine se pare ca s-a schimbat in sens invers caci in trecut am mai primit si eu chestii din China la posta locala.. [:)]



#19
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 22:31

As recomanda ca formele de silicon sa le iei de la firme f cunoscute, chiar daca sunt mai scumpe. Intra in contact direct cu mancarea, la temperaturi inalte, plus ca le ai pt. toata viata. Nu merita sa iei din surse necunoscute, facute din cine-stie-ce materiale [:)]

 

Eu le-as lua pentru fimo [clo] , nu pentru mancare, deci nu e prea mare risc de toxicitate pentru alimente. Ceva de genul...astora. Si dupa ce coc fimo in ele, chiar n-as pune aluat pentru briose...



#20
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 22:58

A, da, atunci da [:)]

E f frumoasa forma din link [:)]


Editat de rall, 19 februarie 2014 - 22:59 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -