Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Impresii cumparaturi Aliexpress


317 raspunsuri la acest subiect

#1
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 11:40

M- am gandit sa deschid acest topic in ideea in care mai sunt si alte persoane care fac shopping pe aliexpress, pentru a discuta despre calitatile si defectele produselor cumparate, despre seller buni, probleme intampinate etc. Eu am descoperit de curand siteul asta (pana acum faceam comenzi mai mult in UK) si am ramas uimita de preturile mici, si mai ales de faptul ca am gasit acolo produse pe care in Romania le gasesti de doua ori mai scumpe. Am comandat deja cateva produse care au si ajuns cam in 20 de zile : treninguri pentru fetitele mele, un palton Desigual , bijuterii ....


Editat de unique, 16 februarie 2014 - 16:41 .


#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 15:03

Dar coletele ajung la vama, nu? Si platesti extra pt. taxele vamale?


Editat de rall, 16 februarie 2014 - 15:03 .


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 15:05

super subiect! si eu vreau sa aud ce experiente aveti cu Aliexpres pentru ca sunt multe produse care iti pot face cu ochiul acolo [flo2]



#4
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 16:37

Coletele imi vin la posta locala de ceva vreme. Nu am platit taxe pana acum ca nu am depasit valoarea de 150 dolari si nici tva, pentru ca am avut colete mici, iar chinezii scriu o valoare mica ( sub 10 dolari) pe colet. Singurul inconvenient este durata in care ajunge coletul, de obicei ei pun 60 de zile, dar mie mi-au ajuns coletele cam in 20 de zile in tara si a mai durat 5 zile pana le-am ridicat de la posta. Plata este in sistem escrow,: banii sunt retinuti de site, iar in momentul in care confirmi ca a ajuns coletul si esti multumit de calitatea produsului, sellerul isi primeste banii. In cazul in care nu ajunge in timpul stabilit, putin inainte de a se implini cele  60 de zile, vorbesti cu sellerul si acesta mai prelungeste timpul, fie iti returneaza banii. In situatia in care nu te intelegi cu sellerul, deschizi disputa, si siteul iti returneaza banii. La fel, in situatia in care produsul nu corespunde descrierii, te poti intelege cu sellerul, sau poti dechide disputa sa iti recuperezi o parte din suma platita, fie returnezi produsul pe cheltuiala ta (bineinteles ca nu renteaza),pentru a primi refund total.

De exemplu, eu am fost nemultumita de calitatea unuia din treningutele luate pentru fetitele mele, am deschis disputa, am facut poze demonstrand ca produsul nu corespunde descrierii, si am cerut refund partial. Mi-am primit banii si s-a inchis cazul.


Editat de unique, 16 februarie 2014 - 16:39 .


#5
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 10:10

Sa inteleg ca sunt singura care comanda pe acolo? :)

Bun, hai sa va arat ce am comandat, imi pare rau ca nu pot pune poze reale , habar nu am cum sa procedez:

 

-palton Desigual, luat pentru o colega, nu stiu daca e original , dar arata foarte bine si spre deosebire de poza de pe site culoarea este :alb., marimea corespunde perfect http://www.aliexpres...1405428141.html

 

-treningute pentru fetitele mele , corespund descrierii si imaginilor de pe site, materialul este finut, de calitate, iar ca marime, desi fiica mea are 6 ani, eu am luat masura pt 7 ani. Ii vine foarte bine. http://www.aliexpres...1329201930.html

 La acest model am incercat si de la alt vanzator, dar calitatea nu era aceeasi nici in ceea ce priveste croiala si nici materialul. Am deschis disputa si mi-am recuperat o parte din bani.

 

-treningut varianta rosie, de calitate, corespunde fotografiilor de pe site; la fel, am cumparat o masura mai mare  si ii vine perfect. http://www.aliexpres.../537312069.html

 

-inel placat cu argint, arata bine, corespunde fotografiilor de pe site http://www.aliexpres.../862993335.html

 

- un set jucarii miniatura, care le-au facut pe fetitele mele sa topaie de bucurie; sunt foarte bine realizate. Fetita mea isi dorea de mult, ceva asemanator de la Re-ment, dar acelea sunt mai scumpe http://www.aliexpres.../865554731.html



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 11:08

Foarte dragute dar intrebarea mea - cat te costa transportul pana in Romania? NU am putea imparti transportul mai multi?



#7
fpopescu

fpopescu

    Membru incepator

  • Administrators
  • 168 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 11:16

In general costurile de transport sunt destul de mari si nu prea face. Sunt companii care ofera transport gratuit dar ei tot nu pierd pentru ca maresc mult costul produsului.

 

Ce poate sa fie interesant este sa se creeze pe desprecopii.com un GRUP care sa face comenzi regulate pentru mai multe persoane. Adica: sunt 10 persoane care doresc un palton, se comanda acestea la acelasi producator, si apoi se distribuie in Romania prin curierat. Ceva simplu dar trebuie sa mergeti pe incredere si o buna organizare...



#8
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 11:47

Cum e cu produsele din China, la care transportul e gratis? sotul meu a comandat ceva accesorii it, cabluri pt laptop, chestii care costa foarte mult in Europa si el a platit...3 dolari, inclusiv shipping?? Produsele au fost functionale, nu rebuturi, au fost folosite cu succes.

 

 

Acum am vazut ceva forme din silicon pt bakery si modelaj cu argila, la fel...cu 2 dolari bucata, reduse, cu free shipping...Si pt sume mici nu se percepe vama, deci costuri ascunse nu-s.



#9
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 16:00

Eu am ales produse cu transport gratuit. Bineinteles ca sunt si produse la care costul transportului este mare. Depinde si de varianta aleasa. De obicei prin China Post transportul este gratuit, iar durata este intre 15-60 zile. Sunt si alte variante de transport, dar costul este mare.



#10
unique

unique

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 16:08

In ceea ce priveste rentabilitatea...... eu cred ca merita. Am vazut produse pe care le gasim la Zara, Mango, H&M.  Aici le-am gasit la preturi mai mici. Nu mai spun de bijuterii : coliere statement pe care le-am gasit pe un site de la noi la preturi de doua ori mai mari decat pe aliexpress. [:)]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -