Sari la conținut

Sari la conținut


Esti pregatita pentru doilea copil?

al doilea copil

13 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 15:17

Cand e momentul pentru al doilea copil?

Sa fac un al doilea copil? Si daca da, cand este momentul? Sunt intrebari grele, la care, din pacate, nimeni nu iti poate oferi un raspuns mai bun decat tu insati. Si asta pentru ca un copil schimba vietile in moduri diferite. Unii parinti spun chiar ca decizia de a avea un al doilea copil a fost mult mai greu de luat decat in cazul primului, pentru ca a doua oara nu mai este vorba doar de a avea un copil, ci de a schimba o intreaga familie. citeste pe larg aici.

 

al-doilea-copil-pregatita.jpg



#2
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 20:19

Cred ca depinde de la caz la caz. La noi de exemplu, eu eram cea pregatita de a avea inca un copil inca de cand Alma avea vreo 2 ani, insa sotul meu a considerat pe vremea aceea ca un singur copil e suficient....Oricat am incercat sa-l convingem, si eu, si Alma, nu am reusit prea devreme...Cand a aparut minunea number 2 la mine in burtica, a aparut direct si un bonus, carevasazica bb 3. Acum, pe langa domnisoara Alma (care are 9 ani), avem doi gemeni minunati de aproape 6 lunisoare, pe care ii iubim cu totii ca pe ochii din cap.Ei ne-au unit foarte mult pe toti, cu toii privim in aceeasi directie si incercam sa facem totul cat mai bine. Eu cred ca asa a fost sa fie. Si chiar consider minunea ce o traiesc acum, rasplata mea  speciala pentru rabdarea imensa de care am dat dovada in toti acesti ani.


Editat de danyce, 13 februarie 2014 - 20:20 .


#3
sabrinapop

sabrinapop

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 16:53

La mine a doua fetita, care acuma este in burtica, a venit la insistentele si la rugamintele surioarei eu, care intr-un final dupa vreo doi ani de dezbateri am ajuns si noi la concluzoa ca da ai doi copii e mai bine decat unul, nu va ramane singur pe lume cand noi nu vom mai fi!!!

#4
luciana21

luciana21

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 15:06

Dupa ce am nascut-o pe Lavinia in ianuarie 2015, cand am inceput sa ma recuperez dupa operatie si sa uit prin momentele prin care am trecut, deja am inceput mult prea devreme sa ma gandesc la al doilea copil.

   Mi-as fii dorit mult sa am doi copii, dar din cauza riscurilor datorita incompatibilitatii dintre mine si sotul meu,dupa nastere ar fii trebuit sa fac o injectie pentru al doilea copil, atunci am considerat  ca sunt mult prea devreme intrebata despre al doilea copil, eram imediat dupa operatia de cezariana si am spus domnilor doctori ca nu am sa fac acea injectie.Sotul meu a considerat si el ca este suficient un copil, probabil in timp isi va schimba parerea, vom vedea daca va urma un fratior sau o surioara pentru Lavinia. [:)]



#5
SimonaTudor16

SimonaTudor16
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 iulie 2016 - 12:37

Întotdeauna am stiut ca voi face si al doilea copil.ni l-am dorit atât eu cât si sotul.prima fetita de 6 anișori si a dorit o surioara. Si asa este...o fetita.tot ea a venit si cu numele teodora. Sunt in sapt 31 si 3 zile si mai avem de asteptat, insa bebe vrea sa iasă mai devreme....agitată ca si surioara ei.

#6
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 26 iulie 2016 - 16:44

inainte de primul copil eram f pregatita si convinsa pt al 2lea copil.

numai ca fii'mea a fost/este un copil atat de perfect - nu nopti albe pe perioada bebelusiei, nu dinti problematici, nu mofturi cu mancarea, nu bazaiala sau urlete desi a fost carata peste tot cu noi si deci, nu program strict si lasata din cand in cand si cu altii, nu boli (desi merge la cresa de cand are 3luni1/2) - ca mi-a pierit curajul pt un al 2lea; imposibil, zic eu, sa ai un asemenea noroc de 2ori



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 iulie 2016 - 21:43

Da,,te cred :). Fi mea e cam solicitanta, dar tot abia aștept bebe 2. Oricum voiam neaparat sa te felicit :) pentru fetita ta cu comportament minunat, mai mult de asta am si scris!

#8
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 27 iulie 2016 - 10:04

multumesc Anda. minunat e poate mult, insa e un copil zen. curioasa, curajoasa, pasnica si independenta (cra - cra :-)) ) + cantareata de numa'



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 06:46

Lea, e culmea ce seamana fetele noastre! [:D] (cra...) Si mie mi-a ridicat asta mica stacheta sus de tot. Dar tot mi-ar placea un al doilea cam... acum....



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 20:20

inainte de primul copil eram f pregatita si convinsa pt al 2lea copil.

numai ca fii'mea a fost/este un copil atat de perfect - nu nopti albe pe perioada bebelusiei, nu dinti problematici, nu mofturi cu mancarea, nu bazaiala sau urlete desi a fost carata peste tot cu noi si deci, nu program strict si lasata din cand in cand si cu altii, nu boli (desi merge la cresa de cand are 3luni1/2) - ca mi-a pierit curajul pt un al 2lea; imposibil, zic eu, sa ai un asemenea noroc de 2ori

oh, da! bineinteles ca exista si astfel de minuni!   eu am doi copii si nu stiu ce inseamna o noapte nedormita din cauza lor!  





Etichetat si cu al doilea copil

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -