Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai Rommyna! Hai Madaralu! Felicitari Iuliapreguza! Felicitari Uburex! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 10

gravidute februarie 2014 bulgarasi

235 raspunsuri la acest subiect

#1
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 12:36

post-88180-0-86388200-1390983197_thumb.j

Linkuri rapide: Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Intrebari | Albume

Noi suntem mamicile bulgarasilor de februarie si asta este calatoria noastra:


[barza1] Capitolul 1 Capitolul 2 Capitolul 3 Capitolul 4 Capitolul 5 Capitolul 6 Capitolul 7, Capitolul 8, Capitolul 9 [barza1]

 

Felicitaaaaaari:

[artif] STMaria, LiaCamelia, Claudia0702, Mada 23, Aricioaica09, Onitzi21, Aurora14, Crissintibun, Madalinaadela, Anda_2014, Iuliapreguza, Uburex [artif]


Datele probabile de nastere ale bulgarasilor:


Carla0731       31 ian / 1 feb 2014 [baietel]

anca1985          5 februarie 2014 [baietel]

madalinaadela   5 februarie 2014 [baietel]
Musette_1982   7 februarie 2014 [baietel]
Claudia0702     7 februarie 2014 [fetita]

STMaria            7 februarie 2014 [fetita]

mada23              8 februarie 2014 [fetita]

Aricioaica09       8 februarie 2014 [baietel]
onitzi21             11 februarie 2014 [baietel]

LiaCamelia        11 februarie 2014 [fetita]

Alexandrina89   12 februarie 2014

uburex               13 februarie 2014

drelen               14 februarie 2014 [baietel]

crissintibun       14 februarie 2014

Anda_2014       15 februarie 2014 [baietel]
mateea24         15 februarie 2014

Rommyna         17 februarie 2014 [baietel]

Alecsic             19 februarie 2014 [baietel]

Brindusa_32      20 februarie 2014 [baietel]
MaryM85           21 februarie 2014 [baietel]

Lalexxa           21 februarie 2014 [baietel]

hsnsym           23 februarie 2014

iuliapreguza    23 februarie 2014 [baietel] si [fetita]

Ancasilv          24 februarie 2014 [fetita]

Aurora14        24 februarie 2014 [baietel]

Madaralu         24 februarie 2014 [fetita]

Florentina_C   24 februarie 2014 [baietel]

zmotocel        24 februarie 2014 [fetita]

crisicar          25 februarie 2014 [fetita]

Geluk            26 februarie 2014 [fetita]

Dragi viitoare mamici, fie ca protectia Domnului sa fie peste noi, peste pruncusorii din burticile noastre si peste familiile nostre, sa-i binecuvanteze cu sanatate, dezvoltare deplina si sa-i putem duce pana la termen !
_______________________________________________________

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei:

Doamne, cel care ai zis oamenilor: "Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.Parinte Ceresc, care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.
Doamne fii cu noi si da-ne izbanda dupa Sfanta Voia Ta. Amin


RUGACIUNEA MAMEI INAINTE DE NASTERE

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

RUGACIUNEA MAMEI DUPA NASTERE

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

RUGACIUNEA MAMEI PENTRU COPIL

Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin

[ruga] Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini pana la termen si nastere usoara si copilasi sanatosi si frumosi!

 

Cine nu se regaseste pe listuta dati-mi un mesaj mie (Anda08) sau catre Aricioaica09, cu user-ul vostru, DPN-ul si link-ul subiectului - vom actualiza / edita listuta sa fie toate burticile prezente [flo2]


Editat de Aricioaica09, 14 februarie 2014 - 14:31 .


#2
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:37

[artif]  [artif]  [artif] Felicitari Anda!!!  [artif]  [artif]  [artif]

[majoreta]  [majoreta]  [majoreta] Hai Iulia!!!  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]



#3
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:53

Buna fetelor, intr-adevar e liniste pe aici. Oare-i linistea de inaintea furtunii? [:p]

 

Noi suntem bine, desi ne-am trezit destul de devreme, am stat cu tati sa-l pregatim pentru munca, am tras cu el repede o fuga la banca si apoi ne-am intors acasa. Eu mi-am retusat epilatul si am completat o lista cu persoanele si nr. de telefon pe care mister va trebui sa le anunte in caz de mare eveniment. [fiesta] Nu-mi vine sa cred ca mai este atat de putin, nu stiu daca numaram orele sau zilele pana cand ne vom cunoaste cu micul print, dar parca nu-mi vine sa cred!  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

 

Azi noapte am dormit destul de bine, cu 2 treziri, dar asta nu-i nimic. Continua problema iritarii din zona vergeturilor de pe burta. Noul meu nume ar trebui sa fie "scarpinici". Nimic nu ma salveaza: nici cremele cu galbenele, crema de la hymalaya sau spirtul...nici macar pudra de talc, asa cum mi-a recomandat dl. dr. luni la consultatie. M-am trezit azi-noapte in plina criza de scarpinat intens  [batcap]  [batcap]  [batcap] De ieri, am zone noi unde ma irit: incheieturile genunchilor, coatele si zona de interior a bratelor. As zice ca am facut o alergie, dar habar nu am la ce si de ce nu imi apare si in alta parte, plus ca bubitele arata diferit, cele de la genunchi fata de cele de pe maini. M-a bagat cineva in praf iritant, clar! [alcool] Ma gandesc sa nu fie ceva pe fond psihic, psiho-cucu sa se manifeste asa, ca prea sunt linistita! :)))

 

Aseara mi-am permis luxul de a ma rasfata intr-o baie cu spuma. A fost foarte relaxant, poate printre ultimele momente de liniste de care voi avea parte pentru urmatorii ani :))), dar nu conteaza. A fost fain,  atat cat mai pot eu avea loc in cada de la dus (80x120cm), oricum am senzatia ca nu mai am loc pe nicaieri  [batcap] , ceea ce nu cred ca este total eronat :)))) lucky me!

 

Voi cum mai sunteti? La mine niciun semn de bebe. Cand am mers la banca a trebuit sa merg si un pic pe jos..poate 500 de m dus-intors + urcat scari acasa, dar greu a mai fost. Pai duminica am fost intr-o forma de zile mari cand m-am plimbat cu mister prin magazine  [:-)))] Cred ca daca as merge acum atat, sigur s-ar rupe apa. In continuare durerile obisnuite de coapse, muschi fesieri si cam atat. 

 

Va pup si va doresc o zi minunata! Hai cu vestile mari, gagici! [:X]

 

P.S. Cred ca ati vazut deja pe fb, si Dana a nascut, de luni chiar! Oauuuuuuu! Deci...

[deziuata] Felicitari Danaaaaaaaaaaaaa!!! [deziuata] 


Editat de rommyna, 12 februarie 2014 - 14:01 .


#4
madaralu

madaralu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 655 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:58

Bună ziua..
Nu am văzut, felicitări dana :-* bb sănătos şi mancacios!
Şi eu am făcut baie aseară, dar fără efect :(
Eu cred ca e linişte ca suntem maxim 5 mamici care mai trebuie să nască, active.. :)))

#5
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:10

Da fetelor dupa ce vine bb nu o sa mai avem prea mult timp, o sa fim ocupate cu bb.

 

Felicitari Dana!!!! [deziuata] [deziuata] [deziuata] [deziuata]

 

Romyna cum o cheama pe Dana pe fb?



#6
madaralu

madaralu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 655 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:11

Olteanu daniela :-

#7
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:29

Eu acum m-am trezit. O noapte agitata, cu dureri de spate si multe treziri.. :(

 

Felicitari Dana!!!  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]

Felicitari Anda!!!  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]

Haide Iulia!!!  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]

 

 

Azi nu am chef de  nimic!!!!! Dar va trebui sa iesim din casa pt niste acte.... si suc de portocale (am facut o pasiune in ultimele 2 luni)

 

 

Rommyna, mancarimile sunt cumva si in palme si talpi? sunt mai rau dupa baie fierbinte? ai incercat tinctura mentolata?



#8
STMaria

STMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 15:24

Eu am nascut si tot activa sunt , activa pe forum...
Azi am intalnire cu medicul ginecolog si poate cine stie intalnire de grad 0 cu sotul :-D

#9
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 16:02

Zmotocel, nu am mancarimi in palme si talpi si nici nu se accentueaza dupa baie. Am vorbit cu mami, care-i asistent medical, si mi-a zis ca e o reactie fireasca a femeii in ultima luna de sarcina. Evident, nu toate femeile o au dar eu, ca o graviduta hiper-sensibila, m-am pricopsit cu aceata reactie :))) Nu am tinctura mentolata, l-am rugat pe mister sa-mi aduca diseara cand se intoarce de la munca. Intre timp folosesc combinatia spirt/crema/pudra de talc.,..si mult scarpinat [:D]

Momentan lenevesc pe canapea, pana diseara imi va veni cheful de facut ciorbita ;)))

#10
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 16:36

Romina eu spun sa nu mai dai cu spirt ca mai rau faci, spirtul ustuca pielea.



Etichetat si cu gravidute, februarie, 2014, bulgarasi

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -