Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai Rommyna! Hai Madaralu! Felicitari Iuliapreguza! Felicitari Uburex! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 10

gravidute februarie 2014 bulgarasi

235 raspunsuri la acest subiect

#171
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:02

Alecsis ma bucur ca esti bine si a trecut raceala, ma gandeam ca apari cu vreo surpriza. [am]

Deja ai facut dosarul, eu nici nu m-am interesat ce acte trebuie. [alcool]

Apropo de acte fetelor care ati nascut ce acte trebuie sa avem la spital?



#172
Alecsic

Alecsic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:15

La spital noua ne-au cerut: adeverinta de la angajator ca s-au platit cotizatiile la Casa de Asigurari (eu a trebuit sa imi scot de la CASMB pentru ca sunt PFA), trimitere de la medicul de familie, copie si original CI.

 

-   bilet de trimitere de la medicul de familie. Acesta este valabil 30 zile de la emitere. De exemplu, daca nasteti prin cezariana, trebuie sa il obtineti de la medic prin saptamana 36 de sarcina; daca nasteti natural, trebuie sa il obtine prin saptamana  37 de sarcina. Acest bilet trebuie sa contina “trimitere pentru sectia de obstetrica ginecologie ”, cod diagnostic 995.

 

-   adeverinta de la locul de munca. Aceasta este valabila 3 luni si dovedeste ca sunteti platitoare de asigurari de sanatate. In cazul in care nu aveti un loc de munca, insa platiti CAS, va rugam sa ne aduceti dovada de asigurat.Pe adeverinta trebuie sa apara contul CAS –ului ( cont unic) in care se vireaza contributia dumnavoatra.



#173
drelen

drelen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:16

Buna burtici!Eu tocmai ce m-am intors de la medic !Bebe nici gand de iesire!Colul scurtat dar inca inchis!Azi am 40 saptamani!Sper sa ma apuce mai repede ca nu as vre sa-mi induca nasterea! :(



#174
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:18

Of o sa intreb maine de trimitere de la medic, ca am cerut de la al meu si mi-a spus ca nu e nevoie, asta in caz ca chem salvarea doar atunci trebuie.


Editat de MaryM85, 14 februarie 2014 - 13:20 .


#175
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:19

Drelen fa plimbari lungi mersul pe jos ajuta, bai fierbinti si ulei de ricin.



#176
Alecsic

Alecsic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:21

In Bucuresti, ne-au sfatuit sa mearga tatal in aceeasi zi sa declare copilul la primarie, pentru obtinerea certificatului de nastere. Certificatul este obtinut de la primaria in raza careia se afla maternitatea. Daca domiciliul parintilor nu este in raza primariei emitente a certificatului de nastere atunci trebuie sa soliciti si doua negatii de la ei prin care se atesta faptul ca nu ai depus dosare pentru obtinerea indemnizatiei de crestere copil si alocatie copil. De aceste negatii vei avea nevoie cand vei depunde dosarele la Directia de Protectie Sociala din sectorul de domiciliu.

 

Documente necesare obtinerii certificatului de nastere pentru sector 1: http://www.starecivi...strare-nastere/

 

Documente necesare dosarelor de indemnizatie si alocatie pentru sector 3: http://www.primarie3...utoare-sociale/



#177
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:45

Am tot citit despre uleiul de ricin si desii se pare ca se foloseste destul de des de catre gravidutze aici, se pare ca nu este tocmai ok petru bb. Asa ca daca ajung la 40w, inducere si gata. Nu o sa incerc altceva. Ii las pe cei in masura sa aiba grija de mine si bb.



#178
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 14:15

Fetelor, stiti vreuna dintre voi..?  [help]

Sotul meu e plecat in Belgia si ma gandeam  sa nu intampin probleme la declararea copilului si la emiterea certificatului de nastere. Noi suntem casatoriti legal si din cate stiu poate merge oricine sa ia certificatul din moment ce suntem casatoriti. Voi stiti altceva? Oare mai trebuiesc acte in plus? Deja am intrat in febra pregatirilor si vin si gandurile odata cu ele. Nu imi vine sa cred ca duminica il tin pe puiul de om in brate. Ma rog sa fie totul bine! ;-)

[flo2]



#179
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 14:34

Oau Alecsic, de cate lucruri te-ai interesat! Eu am lasat-o moale cu astea pana cand voi naste. Partea de indemnizatie ma va interesa inainte de Paste, cand mi se termina concediul de maternitate. Am inteles ca nici nu pot depune dosarul de indemnizatie pana nu mi se termina concediul de maternitate. Asa ca vom avea rabdare.

Fetelor, aveti niste pui minunati.♥ Ma bucur foarte mult pentru fiecare din voi. Eu sunt ceva mai bine, am dormit un pic mai devreme, imi mai refac din forte. Acum mai fac cate ceva de irdin casnic...o rufa, un vas si apoi imi fac curaj sa ies la o mica plimbare in jurul blocului. E o vreme tare frumoasa si ar fi pacat sa nu profit.

Bebe tot la caldurica, niciun semn de scos nasucul. Sunt tare curioasa ce se intampla maine, daca il voi cunoaste pe bebel sau mai adteptam pana marti, cand ajungem la termen. Drelen, multa rabdare iti doresc, sa vina bebe cat mai repede!

#180
madaralu

madaralu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 655 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 14:38

Florentina, nu mai trebuie nimic că ai certificat de căsătorie.. cred că trebuie însă copie dupa B,I lui.. deşi dacă ai certificatul in original, la naiba, reiese de acolo :)



Etichetat si cu gravidute, februarie, 2014, bulgarasi

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -