Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pericolele ascunse in spray-urile deodorant

deodorant spray alergie

15 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 11:16

Aproximativ unul din trei adulti din Europa are o forma de boli alergice - astm, rinita sau eczema - si simptomele lor sunt usor agravate de produsele parfumate si exacerbate de produse chimice pe baza de aerosoli. Chiar si persoanele fara alergii pot fi sensibile la substantele chimice car se gasesc in produsele sau articolele de toaleta, se pot confrunta cu reactii la nivelul pielii, dificultati de respiratie, greata sau dureri de cap. Reactiile sunt mai rele atunci cand substantele chimice din aerosoli sunt inhalate. Inhalarea substantelor chimice din deodorantele aerosoli poate fi fatala.cititi pe larg: Pericolele ascunse in spray-urile deodorant

 

deodorat-fatal-mare.jpg

 

Mai cumparati spray-uru deodorant? SI baiatul meu folosea - ca doar e adolescent  - insa le-am inlocuit cu variant stick.



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 12:45

Da, cumpar de alea cu 48 de ore protectie. N-am observat sa mi se agraveze astma de la ele. Si baiatul si sotul folosesc tot de astea. Tin mai bine decit varianta stick.



#3
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:04

Eu am inlocuit deodorantele cu piatra de alaun stick, tot din pricina chimicalelor , dar mai ales a aluminiului continut....



#4
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:05

Din cate am citit si eu despre acest subiect, marele pericol din deodorante/ stick-uri ar fi aluminiu (aluminium chlorohydrate). Am vazut ca sunt prin farmacii si deodorante pe baza de substante naturale care inlocuiesc , cica, ingredientele toxice, Eu una  folosesc stickuri si n-am avut pana acum vreo problema insa am avut o colega de facultate care a facut o alergie ( mai exact niste pete rosii pe suprafata pielii de la subrat ) cand si-a schimbat deodorantul chipurile cu unu cu protectie de 72 de ore.  Stiu ca la un moment dat folosea un ameste cu bicarbonat de sodiu. [panda] Chimicale sunt cam in toate produsele pe care le gasim pe piata,



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:10

cred ca si odorizantele pentru incaperi, sub forma de spray sau care se baga in priza - intra in aceeasi categorie, emana substante care nu cred ca sunt ok pentru a fi inhalate pe termen lung...

si eu am renuntat de curand la deodorantele antiperspirante cu aluminiu. folosesc acum varianta deo-stick fara aluminiu, alcool si parabeni, pana acum e ok, sa vedem ce se intampla cand vine caldura, daca face fata acest deodorant.

piatra de alaun se prezinta sub doua forme : aluminium alum si potassium alum. cred ca prima varianta (mai ieftina) e daunatoare, contine totusi aluminiu, chiar daca articole de pe net sustin ca e o alta forma decat cea folosita in deodorante, ca moleculele sunt mai mari si ca nu mai patrund in pori pentru a bloca transpiratia,samd...



#6
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:43

Nu am deloc spray-uri  in casa , nici nu stiu daca am folosit vreodata.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 15:59

Mariana - nu numai aluminiul este un pericol care se alfa in spray-uri. ESte vorba si despre tot felul de aerosoli care produc tot felul de alergii.

 

Intr-adevar, un mega chimical - pe care nu mi l-as cumpara niciodata sunt acele odorizante de camera. Nici pentru toaleta nu folosesc asa ceva, Dar se pare ca sunt destul de populare in Romania.

 

Ca sa nu mai vorbim de parfumurile de masina [:-)))]



#8
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 17:17

Majoritatea parfurmurilor (chiar si naturale), egal de ce firma, ca-s Dior sau produse no-name din detergenti / produse de curatat / aerosoluri /pernute parfumate /batiste parfumate / etc/etc au potential alergenic / sensibilizator.  Cu cat se folosesc mai putine, cu atat mai bine.



#9
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 19:26

Am incercat eu stick facut din ingrediente naturale si nu am fost multumita. Daca intentia e sa elimini mirosul transpiratiei si sa reduci aparitia ei, stick-ul natural doar te va dezamagi. 

Eu n-am o transpiratie care sa miroasa foarte intens, si cum fac dus zilnic nu miros chiar de loc. Insa daca e cald sau sunt stresata transpir si urasc sa imi ud bluzele la subrat. Am luat un stick de la NIVEA care e anti alergenic si ala a functionat, nu are parfum insa probabil are aluminium. Stick-ul, pasta de dinti si parfumul nu le pot inlocui, am incercat si nu tine, variantele naturale nu fac fata.

La detergent folosesc ceva natural bio degradabil si fara parfum, crema de fata si maini mi-o face prietena mea din shea butter, cocoa butter si uleiuri esentiale, pentru copii folosesc tot crema asta, sapunul tot ea il face in casa fara chimicale doar retzeta de baza si eu il iau de la ea. Nu folosim deodorant de casa, masina si toate produsele de curatare casnice sunt naturale, avantajul fiind ca aici in US gasesti tot ce-ti doreste sufletul (numai bani sa ai).

Prietena mea a gasit si saltea din bumbac organic cu umplutura de lana si fara tratament ignifug. 

PS. Zic cercetatorii ca si tratamentul ignifug care e facut pentru mobila, saltele, covoare si ... mai tot ce ne inconjoara e daunator. Unii oameni incearca sa elimine tot, eu m-am deci sa fac efortul doar pentru cosmetice si mancare si sa mai dau naibii cercetatorii astia ca o sa ajung ca personajul ala din K-pax, care nici sa respire nu vroia ca ii era frica ca il omoara.



#10
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 20:31

Madanic, pe de o parte se fac multe cercetari si studii despre efectele produselor asupra sanatatii (ceea ce nu e asa de usor precum suna, neputand sa faci studiile pe oameni si studiile pe animale sunt si ele controlate pt a nu suferi prea multe animale). Deci se incearca eliminarea substantelor care nu sunt bune pt organism si mediu si s-au facut multi pasi inainte. La ora actuala s-au eliminat multe substante care se foloseau in agricultura , vopsele, jucarii, textile , etc pe vremea copilariei noastre si a parintilor nostri.

 

Insa folosim acum cu mult mai multe produse ca in trecut, ne inconjuram cu mult mai multe substante chimice, incepand cu mobila care nu mai e din lemn curat, multe produse de curatat, multe produse din plastic, ambalaje.

 

Aici trebuie sa fim din ce in ce mai atenti CAT folosim, daca avem nevoie de toate lucrurile si sa nu facem nici risipa, nici sa nu aruncam lucruri care sunt bune doar pt ca ne-am plictisit de ele. In toate produsele sunt resurse fosile, energetice pe care nu le mai recuperezi decat in mica parte.





Etichetat si cu deodorant, spray, alergie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -