Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand incep inscrierile?


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 10:41

Am auzit ca lumea se agita pentru inscrierile la gradinitele de stat in Bucuresti.

Stiti ceva, ati auzit...exista o perioada legala stabilita?

Multumesc



#2
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 11:19

Si inscrierile la gradinita se fac dupa ce se publica o metodologie [:)]. De obicei exista o perioada de 2 saptamani la sfarsitul lui martie pentru reinscrierea copiilor deja inscrisi, dupa care urmeaza perioada de inscriere pt copiii noi, de cca o luna, toata luna aprilie. Anul trecut perioadele au fost usor decalate pt ca in metodologie au avut prioritate la inscriere copiii de cinci ani, deci gradinitele erau obligate sa-i inscrie prioritar pe acestia, in defavoarea celor de de 3 si 4 ani. Oricum batalia maxima se da pt gradinitele cu orar prelungit, la cele cu orar normal e mai lejer, acolo inscrierile uneori sunt prelungite pana la completarea locurilor, deci inclusiv septembrie.

 

S-ar putea ca si anul asta inscrierile la gradinita sa se decaleze pana dupa terminarea perioadei de evaluare psihosomatica necesara pt inscrierea la clasa pregatitoare, pt ca atunci copiii care primesc recomandarea de reinscriere la gradinita sa poata fi reinscrisi in perioada legala.

 

LE: metodologia se publica pe site-urile inspectoratelor judetene/de sector


Editat de boticelina, 11 februarie 2014 - 11:59 .


#3
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 14:58

Dar inscrierile la cresa incep o data cu cele de la gradinita? 



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 15:16

La cresa stiam ca se fac inscrieri pe tot parcursul anului, in limita locurilor, pentru ca acolo nu exista un prag de varsta. Insa nu-ti pot spune cu exactitate, caci stiu doar din auzite, nu si din practica, intrucat fetele nu au fost la cresa.

Dar pot intreba o prietena, mai exact, sa-mi spuna, ea are un baiat la cresa.

 

De gradinite, mai incolo, mai prin aprilie, dupa ce se termina inscrierile la scoala. Intai se inscriu copiii la scoala (si direct, si pe urma cei cu evaluarea), apoi se depun la gradi dosare de reinscriere (copii care frecventeaza deja gradinita) si abia apoi depuneri dosare noi. Chiar sper luna mai se "duce" treaba asta. Asa a fost anul trecut...



#5
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 15:26

Va trebui pe cea mica sa o duc la cresa. Chiar ma gandeam sa o duc mai din timp ca sa se acomodeze usor pana in sept cand incep eu munca. Adica sa o duc 2-3 ore la inceput.

Am asa un sentiment ca o sa fie jale mare cu ea in privinta lasatului la cresa.



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 09:01

Asa am inteles ca este la crese, cum stiam eu: inscrieri se fac pe tot parcursul anului, in limita locurilor. Nu este o perioada fixa. Mi se pare logic, nefiind in varsta minima, cum e la gradi, scoala...

E o idee buna sa o duci mai intai la program scurt, si pe urma 8 ore, cat esti tu la serviciu.

Bafta multa! [flo2]



#7
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:04

Asa am inteles ca este la crese, cum stiam eu: inscrieri se fac pe tot parcursul anului, in limita locurilor. Nu este o perioada fixa. Mi se pare logic, nefiind in varsta minima, cum e la gradi, scoala...

E o idee buna sa o duci mai intai la program scurt, si pe urma 8 ore, cat esti tu la serviciu.

Bafta multa! [flo2]

 

Multumesc frumos!  [flor]



#8
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 11:57

stiti vreun site unde se publica metodologia asta?

Eu sunt din iasi si ma gandesc sa nu fie tarziu pt inscrieri.....



#9
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 13:09

Se publica pe edu.ro si pe site-urile Inspectoratelor Scolare Judetene. Asa cum banuiam, inscrierea la gradinite va incepe dupa terminarea perioadei de evaluare psihosomatica a copiilor care merg la clasa pregatitoare (18 feb - 13 martie).

 

Acum ca a fost publicat calendarul inscrierii la scoala, probabil la gradinite se vor face reinscrieri in perioada 15-31 martie si inscrierile copiilor noi dupa 1 aprilie. Urmareste site-urile institutiilor de mai sus.

 

Pana atunci nu poti decat sa demarezi procedurile informale [:D] La gradi inca mai merge cu dosare depuse la 5 gradinite si alte PCR-uri... Si mai poti sa aduni incet-incet piesele pt dosarul de inscriere, pentru gradi ai ceva de adunat/alergat...


Editat de boticelina, 18 februarie 2014 - 13:12 .


#10
lorena34

lorena34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 14:02

sunt curioasa cam care ar fi regulile de acceptare la gradinita anul asta. Cand fac referire la reguli de acceptare ma gandesc la potentiala spaga pe care ar trebui sa o dea un parinte. Chiar ieri am vazut la televizor cum se cumpara "luarea in spatiu" sa ai buletin din alta parte sa nimeresti intr-un loc bun. Chiar si mai greu, ma bucur ca o mai ajut si eu pe sora mea sa reziste cu copilasul la puiutul pufos, o gradinita particulara ce-i drept insa unde chiar se vad progresele lui. Mi-as dori sa ne permitem cu totii sa alegem gradinite bune si sa demonstram statului ca are mari defecte pe partea invatamantului 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -