Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (3)


218 raspunsuri la acest subiect

#41
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 23:27

Merci NicNic, dar e exclus sa iau No Spa pe gura, nu o sa reziste in stomac nici 5 min. Mi se pune in perfuzie No Spa, vitamine, Scobutil, Osetron pt greata, combinatii perfuzabile. in toata sarcina, am luat doar 2 pastile de No Spa pe gura, asa ca nu cred ca fac abuz. [alcool]  Azi am plecat brusc de la birou ca-mi venea sa vomit la greu, simteam ca acolo nu este aer deloc si ma durea burta. Am vrut sa ma asigur ecografic ca e totul bine si am facut o eco de linistire. Sarcina e in evolutie, i-am vazut manutele, piciorusele si se pare ca avea ceva intre picioare, gen baietel, dar nu suntem siguri.  [:D] I-am vazut si inimioara batand, ce mai, totul in regula. Cel mai mare dintre ei, app 3 cm, e situat intre uter si vezica si m inteles ca pot avea dureri si de la astia. Dar azi ne-am lamurit, erau mai mult crampe abdominale, de la bila mai mult. Mi-a zis ca pot lua Colebil sau ince ceva din plante, off, am uitat. Oricum, ma duc la un consult de specialitate si o sa-i spun mofturosului sa manance ce-i dau eu, sa vedem daca intelege  [:-@]

Eu am morfologia de trim 1 cu interpretarea bitest-ului miercuri pe 19 feb. Ma gandesc sa ma programez pt cea de trim 2 la Dr Iosup, aveti idee in ce saptamana trebuie facuta? 20? Am inteles ca e destul de aglomerat si trebuie sa te programezi din timp. Mai este recomandarea cu tarie a amniocentezei, noua astora peste 35 de ani in special, cu FIV. Cum ma incadrez la amandoua tre sa ma interesez ce si cum despre ea. Voi aveti vreo idee? Sau testul Panorama in locul amniocentezei invazive, dar mai scump. Oare cu cat mai scump?



#42
Mary5

Mary5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 00:49

Fetelor va super multumesc pentru sfaturi si încurajări !

Da am făcut beta hcg,aștept rezultatele,iar la control merg peste o sapt. cum bn spui kytana.

Arwen cred ca e mai potrivit termenul de cometa...cam așa arata,doar ca dr nu mi a dat de înțeles ca asta intra in normal .Plus ca îmi amintesc ca la prima sarcina am făcut primul eco la 6sapt. si se vedea sacul rotund si bebe acolo bn merci :)
Știu ca așa cum spune ti si voi depinde mult de aparat așa ca încerc sa mi păstrez calmul si aștept eco de sapt.viit.
Sa dea Doamne Doamne sa fie bine!

Va pup si app...Happy Valentine's day!!!

#43
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 07:37

Neatza burtici si La Multi Ani de Valentine's Day !
Arwen eu am facut direct panorama tot din cauza varstei, avand 39 ani si doua sarcini pierdute in utlimul an : avort spontan la 5-6 saptamani iar pana atunci nu se vazuse embrionul in saculet si presupunem noi ca ar fi fost sarcina cu ou clar, si una oprita din evolutie pana in 10 saptamani din cauze ca nu s-ar fi format bine, in urma unui fiv in aprilie. Sarcina respectiva din start a fost mai mica cu o saptamana plus sacul yolk avea 1 cm la 8 saptamani. Mutlumesc lui Dumnezeu, acum e fix pe fix, si nu pare nimic in neregula. Probabil ca au aujutat si stimularile foarte mult, eu avand la stimularea pt fiv-ul facut in noiembrie si zomacton si ceva mai mult gonal decat prima data. Acum conteaza doar sa fie bine :)
Asa am ales eu panorama. Panorama se face doar pe sarcini unice, si e 3000 lei la Medlife.
Morfofetala de trim 2 nu stiu unde o sa o fac, o facem pe 27 pe prima si apoi discutam cu dr sa vedem ce ne indruma. Sa dea Dumnezeu sa ajungem cu bine si sa trecem de fiecare pas :)

Mary Doamne ajuta sa fie bine !

#44
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 09:52

Buna dimineata burticutze!

Eu m-am trezit foarte bine dispusa, deocamdata nu mi-e greata si sper sa ma tina toata ziua asa [:)] .

 

Arwen, ce dragut ca l-ai vazut pe bebe! Eu m-am uitat cu sotul saptamana trecuta la niste video cu bebei la 9 si 10 saptamani, se vedea la unii foarte bine ca erau baietei. Asa ca marti, dupa eco, ma suna sotul repede si ma intreaba daca la noi nu s-a vazut nimic intre piciorusele lui bebe. [:-)))] Noi suntem amandoi curiosi ce va fi, sper sa se vada cat de repede.

 

Mary, eu zic sa nu-ti faci griji. Acum m-am uitat si eu la pozele de la primul eco, nici la mine sacul nu e rotund. Iti tin pumnii sa iasa beta grasa! [pk]

 

NicNic [flo2] .



#45
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 10:24

Daena :*

Sotul meu se uita la eco si a zis ca nu a infeles mare lucru pt ca bebe se tot agita pe acolo :)
Mie una mi s-a parut ca vad tot, dar poate asa om fi noi. Cu partea dintre picioare nu m-am prins, dar manute, degetute , picioruse, mie imi aparea omulet in toata regula :) .
Zicea dr ca nu se vad bine anumite lucruri - gen cocoselul :) - pentru ca e pozitionat bebe nu stiu cum si nu invers. Dar probabil de cum se misca el :) dar ne-a dr a fost f dragut cand a zis uite nasucul si noi chiar ca la nasuc ne-am uitat ca vitelul la poarta noua :)))
Abia asteptam 27 februarie pt morfofetala :)


Sacul nici eu nu tind sa cred ca era rotund ci mai degraba spre oval, dar nu mai stiu. Oricum nu cred ca e obligatoriu sa aiba o anumita forma. Important e sa fie bebe sanatos si sa creasca mare :)

Va pup pe toate si va doresc o zi minunata !

#46
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 12:07

Neata burtici!

 

Eu sunt rupta de somn, piticul meu de la 2 a inceput sa se agite, la 04:30 era aproape treaz iar la 05.30 a inceput sa batane patutul si sa ceara in pat la tzitzi. Abia am reusit sa mananc ceva, parca imi sta in gat tot.

 

Mary, Doamne ajuta sa vii cu rezultate pozitive si sa vezi saptamana viitoare puiucul la locul lui!

 

Fetelor, va intreb si eu asa... Daca va iese o probabilitate mai mare la dublu test/amnio/panorama pentru ca niciunul nu da un diagnostic ci e doar o estimare, ce veti face? Va ganditi sa renuntati la sarcina?

Va intreb pentru ca mi se pare ca sunt bani aruncati. Dati cu rosii, cu pietre, este doar parerea mea. Unei prietene, la a doua sarcina, la 38 ani, i-au zis ca are probabilitate marita si sa faca amnio dar ca exista sanse de avort in urma analizei. A refuzat si a mers cu sarcina pana la capat. Are o fetita superba cu nicio urma de sindromul Down. 

Nu va suparati ca v-am intrebat [flo]

 

Daena, ma bucur ca te simti bine si sper sa nu mai ai greturi!

 

Nic, cred ca asa suntem noi mamicile, vedem de toate.  Desi dl Pinguin a fost la 12 sapt cu mine, a si uitat ca era deja format si cand i-am spus acum a facut niste ochi mari la mine. Hi hi, cred ca e cum se spune, o femeie devine mama cand ramane insarcinata, un barbat - tata, cand isi tine prima data copilul in brate. 

 

O zi si un weekend superb!



#47
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 12:45

Kytana nu vreau sa ma gandesc la un rezultat nasol. Sper sa iasa bune. Pana acum la eco a parut totul in regula. Ne rugam si speram sa fie totul bine sa nu trebuiasca sa luam asa decizii. Amniocenteza , deja stiu 3 persoane care au facut-o , una dintre prietene a avut 2 sarcini si prima la 40 ani. Totul a fost in regula, si are copii sanatosi si a zis ca amnio a fost facuta f bine si nu i-a fost teama deloc. O alta fata chiar de i-a facut amnio, rezultatul a fost neconcludent, dar bebe a fost si este sanatos. Pt ca stiu ca bitestul se bazeaza pe date statistice am ales sa nu-l fac pt ca varsta si antecedentele ma pun direct pe sindrom. La panorama macar ei spun ca analizeaza sangele fatului, si din sange se vede daca exista sau nu risc. Ma gandesc ca daca nu era sa fie, se oprea ca si cealalta. Eu ma rog sa fie bine si ma rog de Dumnezeu sa nu ne mai incerce si sa fie bebe sanatos :)

Doamne ajuta !

#48
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 12:51

Buna ziua dragelor. 

Ce bine e acasa:) mi am luat si eu 2 zile de co.

Ieri am fost la dr, sa ne cunoastem si sa mi faca primele analize.

Este al 2lea dr la care merg, prof.dr. Horhoianu, la spitalul Municipal. Ramane sa ma hotarasc daca voi naste sau nu cu dumnealui. Mi a facut primele analize de sange esentiale, mi a luat proba ptr papanicolau si mi a facut o eco abdominala. Bebicul meu este bine, mi au spus ca se dezvolta normal si are 15mm(la 6saptamani si 3 zile avea doar 6mm).

Mi a mai dat de facut o serie de analize la Medlife, am inteles ca ma costa vreo 600 ron, probabil voi suna saptamana viitoare sa vedem daca ma pot programa in wekeend. Dr a spus ca ma asteapta la control peste o luna jumatate(mi s a parut cam mult). Dar eu oricum mai am pe 27 feb programare la dr Olaru de la Maternitatea Bucur.

Abia astept sa vad saptamana viitoare rezultatele la analize, sper sa fie totul bine.

Va pup!!!



#49
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:35

Pishkot, hi hi, crezi ca e mult 1.5 luni? Eu dupa controlul de la 12 sapt mai am doar o eco toata sarcina, la 20 saptamani si atat. In rest ii asculta inima cu stetoscopul sau cu palnia si atat [:-)))]

 

Nic, Doamne fereste, nu doresc nimanui sa ajunga in pozitia de a alege... Si eu sunt copil tot tarzior facut, la 37 de ani, iar in '85 nu exista nici macar ecograf. Hi hi. 

 

Sa imi explic un pic intrebarea. Cand am vorbit cu moasa m-a intrebat daca vreau sa fac dublu test, iar inainte de a raspunde mi-a zis ca apoi urmeaza amnio si inca ceva dupa care imi provoaca avort. Am marit ochii si vazandu-mi mirarea a zis ca imi spune ca sa stiu ce urmeaza dupa teste; ce rost ar avea sa faci testele daca oricum sa zicem, esti hotarat sa tii copilul? Mi s-a parut o intrebare absolut fireasca. 

 

In alta ordine de idei, toate eco care se fac la noi (desi aici doar 2 mi se pare extrem de putin) mi se par un pic in partea cealalata. Presupunand, Doamne fereste, ca e ceva in neregula cu bb mic, ce ar putea sa faca? La morfo de la 20 sapt (sau la cat se face) iti spun ca ... are 4 degete la o mana (e chestia cea mai mica la care m-am putut gandi) Ce pot face? Nimic. Adica ecografiile mi se par o metoda de a linisti mama (+ a-si lua ei o groaza de bani la privat). Daca cu adevarat ar fi o problema, nu or sa te deschida ca in House sa iti opereze fatul in uter. Sincer vorbind.

 

Na, ca probabil ma veti bodogani, dar stateam asa ca prostu' si ma gandeam ce ar putea face doctorii in cazul mai putin fericit... 

 

La prima sarcina ma intristam ca doctorita mea nu ma chema atat de des ca pe mamicile din odisee si ma intrebam de ce. Acum cred ca mi-am gasit raspunsul :)

 

Hai ca azi am gura mare, se vede ca sunt nedormita.

 

Daca va ganditi sa aruncati cu rosii, va dau adresa ca tare mi-e dor de niste rosii romanesti, gustoase si frumos mirositoare! [:-)))]



#50
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 14:07

Pishkot, ma bucur ca bebe e bine! Noi la 6 saptamani aveam 3 mm, la 8 saptamani deja 13 mm, si ni se parea ca a crescut asa de mult bebe [:)] .

 

Kytana, eu inca nu stiu exact ce teste se fac aici, morfofetala de 20 saptamani sigur se face. O sa fac si eu cele uzuale, dar daca dr zice ca ceva nu e in regula cu bebe sau rezultatele ies rau atunci sigur fac amniocenteza. Pentru mine e foarte important ca bebe sa fie sanatos, l-am asteptat atata timp si vreau sa ne bucuram 100% de el.

 

Legat de pastrat sarcina in caz ca bebe e bolnav am discutat cu sotul cu mult timp inainte sa incercam pt bebe, amandoi optam pentru intreruperea sarcinii. Am vazut f multe cazuri de copii bolnavi, ingrijiti de parinti pana ce acestia au murit si apoi ramasi ai nimanui, sau povara pe capul rudelor. Eu personal nu as putea cu un copil bolnav, prefer atunci sa adopt un copil si sa-i ofer dragoste si o viata frumoasa.

 

In fine, sper sa nu trebuiasca sa luam niciodata decizia asta, nici una dintre noi, sa ne dea Dumnezeu la toate bebelusi sanatosi!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -