Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 20

gravidute ciresele mai sarcina

319 raspunsuri la acest subiect

#61
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 13:04

tigercat, eu am luat mai mult deja. Sper sa nu afecteze bebelusca. Desi am observat ca am avut 2 boom-uri pana acum in ceea ce priveste mancatul. As fi mancat pizza si paste oricand si oricat! Primul a fost la inceput cand micuta era cu o saptamana mai mare, apoi am mancat mai 'normal' si a ramas si ea la termenul pe care il stiam eu, iar al doilea boom a fost acum de curand, inca nu s-a terminat, iar micuta din nou are un avans de o saptamana. La ultima eco mi-a dat termen 30 aprilie. Ma gandesc ca poate din cauza ca ea creste mai repede in anumite perioade imi cere si mie mai multa mancare si eu mama buna cum sunt nu pot sa refuz.



#62
tigercat

tigercat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 14:31

hmm, interesant e ca si mie mi-a zis o data ca e cu o saptamana mai mare decat ar trebui, bebelinul.



#63
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 15:12

Irva singurele variante mai putin placute legate de greutate sunt cresterea prea mare a bebelului(pentru nasterea naturala) sau se muta ziua de nastere cu cateva zile ,o saptamana,etc inainte de termen.

Iti spuneam ca si eu la prima sarcina am luat 20 de kg si din pacate in ultimile luni luam cel mai mult in greutate. Curios este ca la prima sarcina mancam normal si chiar mai putin decat acum...

#64
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 15:40

Ralex, eu nu mananc normal, adica e de asteptat sa ma ingras la cat mananc. Acum, din ce vad eu pe ecografii calculul DPN e in functie de mai multe masuratori. La mine saptamana de avans e data de masuratorile oaselor, ma gandesc ca oricat as manca eu nu pot influenta cresterea oaselor micutei. Cum spui si tu, doar greutatea ei.

Si la mine cred ca a fost si lipsa sportului, eu obisnuita sa fac sport si sauna zilnic. Cred ca sportul imi scadea si pofta de mancare pe langa faptul ca ardeam caloriile.



#65
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 15:51

Irva cred ca faptul ca nu ai mai facut sport si-a pus amprenta. Si mai este o treaba mamicile de fete iau mai mult in greutate si se si umfla mai mult din cauza hormonilor.

Dar se schimba treaba dupa nastere... Sa fiti sanatoase amandoua!

#66
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 16:14

Burtici....e bine sa aveti grija de cat luati in greutate...dar important e ca oricat luati sa nu va afecteze sanatatea voastra sau a puilor din burtici...eu la prima am luat 30kg...si nu ca mancam non stop, eram in acceasi situatie in care a tb sa stau acasa, fara efort fizic...imi era urat singura si mancam doar seara...si rezultatul...30kg puse...insa bebe nu a avut pb...eu doar cu spatele si picioarele in sensul ca ma dureau din cauza greutatii...bebe a avut 3850 gr la nastere...dar a fost sanatos...eram umflata ca un cimpoi...toti ziceau ca sigur am gemeni...si doc se soca de fiecare data cand ma vedea...aveam burta imensa si nu exagerez....la un control in mai zicea ca ne preg sa nastem..eu avand termen de inceput de iulie....:)

In schimb la sarcina aceasta sunt mai "supla"....nu prea am luat multe kg...cred ca in jur de 5-7kg...tb sa vad la urmatorul control...

Pupici burtici

#67
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 16:15

Totusi nu cred ca exista o legatura intre cat luam in greutate si cat ia bebele in greutate. Am o prietena care a luat 12 kg in total si a nascut o fetita de 4 kg si ceva. Iar eu pe de alta parte luasem 23 kg si fetita mea a avut 2.5 kg la nastere. Si eu ca si Ralex, mancam normal as zice; tot asa, in ultimele 2-3 luni am luat cel mai mult, dublu fata de cat luasem pana atunci.

Stiu ca aceasta crestere exagerata in greutate poate pune probleme de sanatate, creste riscul de preeclampsie, treburi de-astea... 



#68
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:02

Irva, mie medicul de la doppler mi- a spus asa, in decembrie, cand am descoperit problema cu glicemiile. Copilul are circumferinta burtii cam mare, asta puteti influenta dumneavoastra, prin ce mancati. Sa nu mananc pt doi, dar in primul rand sa am grija la carbohidrati, in principal cei rafinati, clar. Si fetita noastra are oasele cam mari, capul marisor. Dar si eu sunt mai osoasa, adica chiar daca as fi slaba nu as fi vreodata trasa prin inel. Si cum are ea oasele nu pot eu influenta, spuse tot el.

 

Eu asa multe griji nu imi fac de kg, eu reuseam sa iau 10 kg in 6 luni si in conditii de negravida daca as fi mancat ca acum. Cred ca e normal, mancam mai mult, viata activa e dusa de mult. Inainte doar cu big sister eram 4 ore pe zi afara la plimbare, plus faculta, plus gradina si tot ce faceam in casa. Acum fac mai putin de un sfert din ce faceam inainte. Si manc mai mult. Clar ca ma ingras. Daca nu mananc la 3 ore imi scade glicemia [alcool]  lasa ca dupa ce vin bebeloacele ne luam caruturile smechere si rupem o pereche de tenisi pe luna cu plimbarile si scadem la fel de rapid.



#69
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:01

Buna seara fetelor! Ce mai faceti?

Eu sambata aveam 4 kg in plus, dar acum cred ca incep sa pun, caci imi e din ce in ce mai foame! :) Asta este, slabesc eu dupa...sper! :)

Va pup, zi frumoasa maine!



#70
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:08

Mishutza, si eu la fel! Ma ingras foarte usor pentru ca si mananc mult. Sper sa reusim sa facem sport dupa nastere, sa dam jos tot ce am pus in sarcina.

 

Am fost azi la cursul de puericultura de la bebe tei! Mi-a placut foarte mult, mergeti cu incredere! Chiar am invatat cate ceva, cum se tine copilul, cum se spala, cum se alapteaza... Ma gandesc sa imi iau o papusa bebelus ca sa exersez imbracatul, pus pampers, manevrat!





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -