Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 20

gravidute ciresele mai sarcina

319 raspunsuri la acest subiect

#291
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 11:43

Didi, poate e in proces de intoarcere baiatul. Tu oricum vei face cezariana,nu? Dar crezi ca el sta intins cu totul, ca si eu asa imi inchipuiam, ca sta cat e de lunga, dar ea de fapt e in pizitia aia de bebe chircit, si cand simt eu ca impinge deodata in colturi diferite e fundul si picioarele.

 

 Mish, da, cel mai probabil cezariana. Pana la urma nu stiu sigur cum sta, dar asa suspectez. Bine, imi inchipui ca nu sta lungit, ci in pozitie de-aia de bebelus ghemuit  [:)]



#292
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 11:57

Buna dimineata fetelor, sa aveti o duminica frumoasa!

Ieri am umblat vreo 8 ore! Am inceput cu o scurta vizita la homeopata mea, apoi am fost sa mancam ceva, apoi Bebe Tei, Decathlon si Auchan! Chiar radeam cu sotul, parca veneam de la munca! :) Doar calcaiele ma dureau de atata mers, in rest mam fost tare vioaie....

M-am si cantarit azi si am 4.5 kg in plus. Cred ca trebuie sa mai reduc dulciurile care acum intra zilnic in meniu, prea iau repede kg...

 

Didi, si eu am impresia ca micuta mea sta mai mult transversal...vad miercuri cand merg la doctor. Abia astept sa o vad!



#293
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:02

Didi nu am masurat ddmerii, insa ma bazez strict pe masuratorile facute cu dopplerul pe artera ombilicala, cerebrala medie, arterele uterine dreapta-stanga si ductul venos. Plus raportul intre cerebrala medie si ombilicala, pentru ca e foarte important ca acesta sa se pastreze supraunitar. De asemenea lipsa notchului pe ambele uterine e foarte important. Arterele uterine sunt foarte importante si orice schimbare nu aduce pronostic bun. Asta am gasit in toate articolele de specialitate din Ro - revista de practica medicala si nu numai, cat si in cele din afara.

 

De asemenea foarte importanti sunt si indicii de pulsatilitate si raportul s/d - sistolo diastolic la fiecare din masuratorile pe arterele mentionate. 

 

La 24 de saptamani indicii de rezistenta erau foarte buni, insa saptamana asta cand au fost masurati, tendinta e de crestere, nu de stagnare sau scadere. 

 

Asa ca la noi masuratorile desi sunt inca in limitele stabilite, ambele mele doctore care ma vad au hotarat impreuna ca cel mai bine fac clexane de 0,4 preventiv, iar eu am fost de acord.

 

Stiu ca toti parametri de coagulare sunt crescuti in sarcina si nu am gasit niciun articol de specilaitate care sa recomande masurarea lor. 

 

Doar d-na dr. U care nu isi asuma nicio parafa pe niciun buletin nimic. Si nici nu explica de ce dumneaei considera necesar masurarea lor, cand toata opinia medicala e in sens invers, ca nu e relevanta masurarea lor in sarcina.

Adica na prefer o explicatie medicala si nu lasa ca stiu eu mai bine... ar fi mai multe de zis dar nu vreau sa-mi iau rosii in cap...



#294
mari85

mari85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:09

frumos cand vad la voi ca e bn,eu nu sunt bn

#295
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:19

Mari pai ar trebuii sa povestesti sa te mai descarci si o sa primesti si incurajari sau sfaturi de la fete  [flo2]

Didi eu am tensiunea cam mica , de -asta nu imi vine sa iau de capul meu ...oricum astazi mi-e mai bine ....

Mish si eu vreau sa treaca timpul sa nasc ....eu am visat aseara ca nasteam prematur dar copilul era normal ...cred ca din cauza ca am dormit eu cu frica ...



#296
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:23

Irva, am inteles. Eu nu merg la dr U, am fost doar in primul trimestru. Apoi am vorbit doar la tel cu dr Avram si mi-am facut analizele de coagulare le RM. Si dansa considerea ca nu mai e cazul sa le fac de acum in colo. Eu din cate am citit, d-dimerii mari intr-adevar nu inseamna neaparat o problema, mai ales ca in sarcina cresc oricum; dar daca sunt mici aproape sigur e bine. Si la mine sunt mici, sunt mai mici si decat la o gravida fara mutatiii, deci...

 

Sill, mi-am amintit cand ziceai tu de paste cu brocoli/conopida si am facut si eu ieri. Dar am pus conopida si fasole verde, si le-am dat la blender dupa aia, cum zicea Irva parca. Asta ca sa manance si copiii, pt ca daca gasessc bucati dubioase de legume se stramba  [soricel] . In concluzie le-am facut sub forma de sos, cu suc de rosii, putin usturoi, busuioc, si dupa ce le-a preparat si blenduit, am pus si masline si ulei de masline (pe asta l-am pus la sfarsit de tot ca sa ramana crud). A fos excelent  [flo2]



#297
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:26

frumos cand vad la voi ca e bn,eu nu sunt bn

Mari, ce s-a intamplat?  [flo2]



#298
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:26

Mari imi pare rau ca te simti rau. De ce nu esti bine?

 

 

Legat de masurarea ddmerilor am gasit articolul de mai jos:

 

Journal of Thrombosis and Haemostasis

D-dimer testing in pregnant patients: towards determining the next ‘level’ in the diagnosis of deep vein thrombosis "Unfortunately, the utility of D-dimer testing in pregnancy remains unclear, because most diagnostic studies have excluded pregnant women and because D-dimer levels are often elevated in pregnancy in the absence of DVT.
Currently available D-dimer assays vary in their accuracy and utility in diagnosing DVT. Quantitative enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA)-based assays are highly sensitive and can reliably exclude DVT in patients with suspected DVT. However, the false-positive rates of these assays are also high, particularly in patients with alternative reasons for an elevated D-dimer level, such as pregnancy. 
In one study, most asymptomatic pregnant women were found to have elevated D-dimer levels by a rapid ELISA after 16 weeks of gestation . In another study, only 22% of women in the second trimester and none in the third trimester had normal D-
dimer values as measured by a latex agglutination assay using standard "non-pregnant’ cut-points."
 
"Recent literature indicates that D-dimer levels in each of the three trimesters are
approximately 39% higher: 700, 1000, and 1400 ng/dL for each trimester (normal
cutoff 500 ng/dL). So, figure out what trimester your patient is in and use the
corresponding D-Dimer level for that trimester. "


#299
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:37

Fetelor si la mine sta transversal....la toate ecografiile era cu capul in stanga si picioarele in dreapta...azi in schimb l am simtit cum s a miscat cu tot corpul, s a rasucit...am sa vedem la control cand ne ducem cu sta.

Auziti, acum in trim 3 ce analize / investigatii tb sa facem? Sa fiu sigura ca nu omite nimic doc...cu toate ca imi da toate analizele obligatorii si nu numai sa le fac....v am tot auzit cu analiza de glucoza, despre ce e vb?

#300
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:38

Am intrat si noi in 28 sapt...deci am intrat in trim 3?

Nu stiu cand a trecut timpul asa de repede....



Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -