Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

filme ecranizate dupa carti celebre


32 raspunsuri la acest subiect

#11
blueeyes2003

blueeyes2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.385 mesaje

Postat 25 februarie 2007 - 20:32

Sper sa nu gresesc,a fost si ecranizarea romanului "Maitreiy" al lui Mirecea Eliade? [:)]



Mirela[flo]
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

#12
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 26 februarie 2007 - 12:20

quote:
Originally posted by copiloi
Eu tocmai mi-am achizitionat Muntele vrajit (Th. Mann) si Lupul de stepa (Hesse). Filmele sunt in germana. Urmeaza sa mai iau Buddenbrooks.Alina
Alina, de unde ai gasit "Muntele vrajit" si "Buddenbrooks"?? Eu sunt innebunita dupa Thomas Mann am citit cartile dar filmele nu le-am vazut nici unul. Care este titlul original de la "Muntele vrajit"?Oana , mami de Paul (3 iulie 2002)Ticker_PaulOpinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own

#13
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 februarie 2007 - 12:40

Der Zauberberg - Muntele vrajit

Cristina,
mama lui
Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

#14
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 26 februarie 2007 - 12:42

quote:
Originally posted by Oana
quote:
Originally posted by copiloi
Eu tocmai mi-am achizitionat Muntele vrajit (Th. Mann) si Lupul de stepa (Hesse). Filmele sunt in germana. Urmeaza sa mai iau Buddenbrooks.Alina
Alina, de unde ai gasit "Muntele vrajit" si "Buddenbrooks"?? Eu sunt innebunita dupa Thomas Mann am citit cartile dar filmele nu le-am vazut nici unul. Care este titlul original de la "Muntele vrajit"?Oana , mami de Paul (3 iulie 2002)Ticker_PaulOpinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own
AmazonAlina

#15
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 26 februarie 2007 - 12:46

Ok, va multumesc Cristina si Alina, o sa le caut si eu.

Oana , mami de Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Opinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own



#16
shiva

shiva

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 27 februarie 2007 - 18:47

Cristina c, iti multumesc, am gasit multe din cele care ma interesau. Am insa o alta intrebare, pote nu o adresez la rubrica buna, dar sunt nedumerita, de ce in cazul site-ului desprecopii. com nu sunt anuntata prin e-mail ca am primit raspunsuri la subiectul pus in discutie?

#17
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 27 februarie 2007 - 22:52

Ce de amintiri...o sa mai scriu peste 2 zile, dupa ce ma uit in biblioteca. Acum fac un rezumat: -Forest Gump -Jurnalul lui Bridget Jones -Cold Mountain -Dune -Misterele Fluviului -Nora -Contele de Monte Cristo -Dama cu Camelii -Rosu si Negru -Podul de pe raul Kwai -Oameni de onoare -Prtofetiile omului molie -Parfum de femeie -Ultimul imparat -Cui ii e frica de Virgina Wolf -Un tramva numit dorinta -Planeta maimutelor -Drumul spre inalta societate -Faust -Portocala mcanica -Quo Vadis? - -Sa ucizi o pasare cantatoare -Ghepardul -Calaretul fara cap -Winetou -Comoara din lacul de argint -1984 -Oameni si soareci -Solaris -Orele -Osanda (romanesc-cu amza pelea) -Jane Eyre -Fratii Karamazov -Doamna cu catelul -Alice in tara minunilor -Ratiune si simtire -+cam tot ce au scris Shakespeare, John Grisham, + colectia Harry Poter (daca vrei sa o incadrezi la ecranizari) Sunt convinsa ca mai sunt niste carti de Isac Asimov ecranizate, dar nu imi vin in minte acum, dupa cum nu mai stiu exact daca "Catch 22" a fost si carte.

#18
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 10:32

quote:
Originally posted by shiva
Am insa o alta intrebare, pote nu o adresez la rubrica buna, dar sunt nedumerita, de ce in cazul site-ului desprecopii. com nu sunt anuntata prin e-mail ca am primit raspunsuri la subiectul pus in discutie?



Shiva posteaza aceasta intrebare la subforumul de "Anunturi tehnice sugestii.." si poate vei primi acolo un raspuns. Si pe mine m-ar interesa aceasta optiune pe care alte forumuri o au.

Oana , mami de Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Opinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own



#19
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 22:42

Mi-am mai adus aminte -Pisica pe acoperisul fierbinte -Oliver Twist -Print si cersetor -Nimic nou pe fontul de vest ieri mi-am mai adus aminte de unul, dar am uitat sa il notez pe ceva si intre timp am uitat. Stiu ca era misto dar nu mai stiu cum ii zicea.(scleroza)

#20
gabi_j

gabi_j

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 22:59

Eu am vazut ieri filmul "Perfume: The Story of a Murderer" facut dupa romanul "Das Parfum" al lui Patrick Suskind. E o poveste frumoasa si trista de genul Mesterul Manole. M-a impresionat asa de mult ca azi numai la film mi-a stat capul. Acum vreau sa citesc si cartea, care am inteles ca este si mai impresionanta.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
ADOPTA UN CATEL
ROCK&JAZZ PENTRU CONNAISSEURS


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -