Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 19

gravidute ciresele mai sarcina

313 raspunsuri la acest subiect

#291
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 09:09

Teodora, super! Si eu am o sora cu 16 ani mai mica, nascuta la 41 de ani  [pk] . Dar recordul il detine un coleg de-al meu, cu un frate cu 20 de ani mai mic, se poarta  [:)]



#292
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 09:23

Buna dimineata burtici!

Sa aveti o sambata minunata alaturi de cei dragi!

#293
teodora74

teodora74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 09:53

Bună dimineața!
Nu știu dacă e vorba de curaj sau hotărâre, oricum ceva emoții am avut că şi-a schimbat barza traseul, dar pînă la urma s-a întîmplat:))
Voi cum v-ați trezit?

#294
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 10:40

Buna dimineata fetelor!

 

Eu ma trezesc mai obosita decat cand ma pun in pat cu plimbarile la baie dar pana la 12-1 imi revin eu.

 

Sa aveti un weekend placut!



#295
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 11:42

Buna dimineata!

 

Ai dreptate Adriana, iesitul asta la baie imi da si mie de furca...eu m-am trezit mai bine ca aseara am tot avut dureri de burta, da am luat un no spa si vad ca sunt mai vioaie :d oricum o sa stau numai in pat weekendul asta ca ma simt putin obosita! S aveti o sambata linistita [flo2]



#296
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 12:52

Buna dimineata si weekend placut! Cred ca deja e de salutat cu buna ziua... dar eu is mai lenesa in weekend, ca dupa o saptamana intreaga de tras la munca, am lenevit si eu in pat.

 

Mada m-a impresionat mult povestea ta. Sper sa ai parte de sanatate de fier atat in timpul sarcinii cat si dupa!

 

Irva cu ciorba strecurata, am tot ras pentru ca si eu am fost la fel... nici acum nu mananc zarzavatul, decat daca e facuta ciorba cu legumele din gradina maica-mii...(sper ca am retinut bine).

 

Vorbeati de greutate am ajuns si eu la 6 kile luate si vad ca se pun din ce in ce mai repede. Cu tensiunea stau bine 11 cu 6 si inainte de cafea si dupa, iar pulsul e 79-81...e bine. Am reusit sa fac exercitii usoare pentru graviduta, va recomand si voua!

Cele care aveti probleme nu incercati ceva, doar patut ca sa fie bine totul.

 

Adriana e bine ca te gandesti sa faci testul de toleranta la glucoza. Mie mi-a spus dr. sa-l fac in sapt 26-28 ca daca vor fi ceva probleme in trim 3 atunci se vad clar. Si pe net am cautat si tot recomandarea asta am gasit-o.

 

Teodora ce curajpasa esti cu 3 sarcini, asa da mamica!

 

Rlk felicitari pentru bebei si sper sa fie bine si baietelul!

 

Mishutza ce frumos ii spui tu la bebe! Mamarutza! [flo2]

 

Eu am saptamana viitoare eco si speram sa fie totul bine. La ciocolata nu am renuntat, dar cred ca, vorba lui Didi, daca as mai renunta putintel la ea as reduce si ritmul kilelor.

Tot saptamana urmatoare fac si testul de toleranta la glucoza si hemoleucograma, sumar urina si urocultura, sideremie, magnezemie si sa vedem ce mai fac. Ca daca tot ma inteapa pt glicemie sa nu ma intep de 10 ori.... si asa in ziua aia o sa ma intep de numa. Venele mele is asa de ascunse, ca o sa rog sa-mi puna ace de bebel. Ultima oara asa a fost. Cu fluturas si furtunas [batcap]  [batcap]  [batcap]

 

Stiti daca la Syenvo vii cu glucoza de acasa sau iti dau ei? oricum o sa sun luni cel ma probabil s aintreb. Ca vad ca la ei testul de toleranta la glucoza pt gravide e mai scump decat cel din afara sarcinii.

 

Iooooi cat am scris! Ma opresc aici si va pup pe toate.

Sa fie cu sanatate weekendul!



#297
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 16:55

Delyn pentru col mi-a dat no spa forte 3 pe zi si repaus total la pat, eventual cu bazinul putin mai ridicat, pe o perna ceva!



#298
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 20:07

Iarina, da, eu cu ciorba. Si acum imi strecoara mama ciorba cand mananc pe la ea sau la bunici. Eu cand imi fac pun legumele intregi si le scot dupa ce fierb. Pentru mine e o realizare mare ca am reusit sa mananc acum in sarcina supa crema de legume.

 

Si eu am problema cu mersul la baie noaptea. Acum, cand a trebuit sa-mi fac analizele de urina mi-am pus ceasul sa sune la 3 ca sa stiu sa ma duc ultima oara la baie si dupa asta ma trezeam din ora in ora si ma abtineam. Va dati seama cum m-am trezit dimineata! Bine ca a iesit bine si urocultura si sumarul. Ma gandeam cu groaza ca daca imi iese ceva trebuie sa repet.

 

Lorelaiii, te astept cu detalii despre cursul sotului! Sunt asa curioasa!



#299
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 23:57

Buna seara burtici,

Nu am apucat sa scriu azi deloc...am avut o zi plina...reamenajarea camerei...eu nu am facut mare lucru, doar mancare tinand cont de faptul ca tb sa stau in pat...insa...ziua de azi m-a obosit psihic....toata ziua m-am enervat, consumat, chiar am si plans...sotul se razgandea tot timpul la cum sa mute mobila...ba o pune asa, ba nu, invers...eu vroiam sa se termine mai repede...dar...am terminat la 8!!!!!!

Ma rog...si hormonii sunt de vina la mine...tb sa il las sa-si faca tb...oricum a facut bine...dar de, cand sti ca nu ai voie nu poti face nimic...te apuca frustrarile supararile etc...si vb aia...mai bine ca tine nu face nimeni.

Inca nu e finalizat...mai avem de izolat peretele pe care vom pune patutul...tb sa luam un dulap pt a depozita cartile caietele baietelului cel mare...si e gata...offff...abia astept sa terminam...stau cu ladite cu lucruri depozitate ca nu am unde sa le pun...pt a face loc, aveam 2 birouri in camera, am renuntat la unul din ele si toate cartile papetarie etc...acum nu am unde sa o pun :) dar am mai mult spatiu....
Solutia e un dulapior gen minibiblioteca...doar ca tb sa cautam..pt mom facem o pauza de o sapt...tb sa fiu eu mai ok...cred xa ne vom uita pe la ikea sa vedem ce gasim.

Pup fetele si sa aveti un somn linistit! :*

#300
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 11:12

Buna dimi burticute!

Sa aveti o duminica frumoasa!

Ieri am cam exagerat cu plimbarile si aseara pe cine credeti ca o intepa burta? Oricum, am fost fericita ca am reusit sa-mi iau comoda pentru bebe!!!

De saptamana viitoare incep sa rebifez analizele si intru in 28 de saptamani. YUPIII!!!! Se apropie cu pasi marunti clipa in care imi voi vedea al doilea ingeras.

Iarina cu 6 kg in plus stai extraordinar de bine.Important este sa mentii ritmul. Cat despre ciocoloata,te inteleg perfect. I am a chocohoolic! Sunt zombi fara ea.
Succes la eco!

Irva poate iti schimbi obiceiul si ramai cu mancatul supelor creme.

Mada te intelegem perfect! Si la noi sunt hormoneii in floare. Ieri, sotul meu saracul m-a prevenit ca exagerez cu mersul si ca trebuie sa ne intoarcem acasa. Da cine sa-l asculte?!... Eu trebuia sa iau comoda pentru bebe si PUNCT.

Va doresc sa terminati cu bine cat mai repede!

Burticile care ati trecut de prima sarcina vreau sa va intreb, voi simtiti copilul foarte jos cand se misca? Mi se pare ca este exagerat de jos. Adica unde este uterul in mod normal la o femeie, care nu este gravida sau la 2-3 cm sub linia chilotului.



Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -