Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 19

gravidute ciresele mai sarcina

313 raspunsuri la acest subiect

amargar

amargar

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 10:39

Pt constipatie iau plicuri ce contin ispaghula . Este un laxativ de volum adica fibra care isi mareste volumul in apa. Se recomanda in sarcina/ alaptare. Aici este sub denumirea de fybogel in rom cred ca se numeste mucofalk.
  • 0

mishutza

mishutza

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 10:42

Neata, fetele cochetele!

Adriana, Madacristina, cum sunteti astazi?

Noi ieri am fost sa vizitam primul spital. La noi in oras sunt 3 care au clinica de copii( din cauza diabetului trebuie sa nasc in spital cu o clinica de bebeloci mici). Fetele, cred ca m- am indragostit de spitalul asta. In afara de faptul ca totul e renovat si redeschis in decembrie 2013, si ca seful sectiei e medicul care imi face dopplerul, parca au facut prezentarea dupa inima mea. Chestiile pe care eu vroiam sa le intreb, dar nu a fost nevoie: la nasterea normala nu se apasa cu coatele pe burta gravidei sa iasa bebe si anul trecut din 1000 de nasteri ( si cezariene aici) au avut 12 taieturi de perineu. Ireal de putin pt mine.  

In caz de cezariana, chiar ne- au aratat poze, bebe sta cu mami si e pus la san, exact ca la nasterea normala. In poze mamele erau inca in cezariana ,cu cearsaful in fata, si bebeloi era intr- un wrap pe mami. Ceea ce eu mai au fata de alte spitale e blocul operator langa salile de nastere(3 la numar). Si bineinteles cada pt nasteri in apa, unde poate intra si tati daca vrea. Moasa a zis ca roaga taticii sa isi aduca totusi costum de baie. Salile de nastere sunt cumva pe un hol separat, si in continuare e clinica de copii, sa fie totul rapid in caz de urgenta. Aici fiecare camera are baia ei, au camere single si camere de familie unde poate sta tati cu noi. Si un restaurant jos cu cea mai buna ciocolata calda din lume care mi- a urcat glicemia la ceruri. In fine, astea sunt detalii fara de care pot trai, dar accentul pe care il pun pe bondigul dintre mama si bebe ma face sa am chef de nascut ,intr- o forma sau alta.

Celelate gravide( a fost o prezentare publica ) erau niste acrituri, doua erau mai dragute, rar am vazut asa multe femei serioase la un loc. Sau poate erau speriate. Sper doar sa reusesc sa gasim camera libera pentru stat singura in camera. 

Joi mergem sa vizitam si spitalul unde am stat cand am avut sangerarea. Nu prea cred ca or sa mai impresioneze, am o prietena care a nascut cu coatele doctoritei in burta. 

• 0

Didi81

Didi81

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 10:46

Mish, suna super ce povestesti acolo despre spital!  [:)]

• 0

mishutza

mishutza

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:01

Didi, suna tare bine. Totul e roz ca trandafirii de erau in vaze pe acolo. Si fac si cezariana la cerere. Stiu insa de pe la cunostinte ca incerca sa te convinga sa nasti normal daca e nu sunt probleme.

Ce m- a mai imprsionat, a fost acolo si un medic de la bebelaci. A zis ca ei se ocupa de copii nascuti din sapt 23 (22+) si cu greutate de 400 de grame. Asa m -am bucurat ca noi suntem deja inainte!

• 0

Irva

Irva

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:05

Amargar, eu recomand pe dr Adrian Pop de la Regina Maria si pe dr Herghelegiu de la Sanador. Ambii se uita atent, mie mi-a placut de ei! Dr Adrian Pop intotdeauna cred ca vede ceva ce poate sa te ingrijoreze, important este sa-ti spuna ca e ok.

Mish, ma bucur ca ai gasit ceva pe placul tau! Din ce ne-ai spus am vrea sa venim si noi acolo!!!!

• 0

RalexHD

RalexHD

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:24

Mish super ca ai gasit spitalul care sa-ti placa! Cat de mult conteaza.;)))

Didi nu stiu ce sa zic cu contractiile, insa la prima sarcina le-am avut mult mai devreme, inca le astept....
  • 0

Lorelaiii

Lorelaiii

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:45

Mishutza ma bucur ca ai gasit un spital asa de bine pregatit si relaxant :) E foarte important sa te simti bine acolo unde vei naste. Ma impresioneaza ca au grija de bebelusi nascuti foarte devreme, in general atat de mici se considera ca nu au sanse in alte spitale..

Am visat ca nascusem o fetita si era grasuna :D si nu imi mai aduceam aminte cum o cheama :))

Va pup fetelor, sa aveti o zi frumoasa ! [flo2]

• 0

sill

sill

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:46

Ce frumos Mish .....!!!

Eu inca nu am apucat sa vizitez spitalul , o sa merg in martie cand ma intorc din Ro .

Ca sa nu mai zic ca si eu trebuie sa intru pe injecti pe la sf sarcini la recomandarea hematologului din cauza hemoglobinei scazute .

Am un hematolog super destept care nu accepta transfuziile de sange in cazuri ca al meu pt ca sunt alte metode ...

Sa speram ca va fi bine si o sa reusesc sa am grija de bebe dupa ce o sa nasc .

• 0

madacristina

madacristina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:01

Buna burtici,

Suntem bine Mishutza, multumesc de griji...am si dormit azi noapte....cu toate ca am dormit si dupa amiaza.

Eu nu pot sa va spun nimic legat de contractiile false, tinand cont de pb de acum....pot sa va spun, ca spre deosebire de prima sarcina , la aceasta am avut contractii cam toata sarcina....

Fetele, sa treceti la noi ca suntem baietel....:)

Dupa cum l am vazut la eco seamana perfect cu fratele lui...care seamana cu mine...si noi care speram sa semene cu tati :D ....dar vedem cand o sa vina cu cine seamana...

Eu voi naste la Pantelimon, acolo e doc mea....mom e in renovare toata sectia....sala de nasteri e gata si sectia de nou nascuti...arata chiar ok...fata de ce era acum 8 ani....spitalul pe holuri la fel arata k....insa saloanele nu s gata....folosesc pe cele de la parter care atunci cand am nascut acum 8 ani erau rezerve private...acum nu mai arata prea k...sper doar sa termine de renovat pana nasc....

Sa aveti o zi super :*
  • 0

RalexHD

RalexHD

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:14

Nu inteleg de ce marea majoritate a sarcinilor (si aici ma refer la a doua),sunt cu probleme?!... Personal si din auzite,stiu doar de sarcini mult mai grele.De ce?
Eram ferm convinsa ca o sa fluier fata de prima... Mai nou, am auzit ca si nasterea este mai grea,desi aici stiam contrariul...:((((
  • 0

Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Intrebari Panica

• JimmysGirl
    - nov 29 2020 11:03

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - nov 28 2020 22:12

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - nov 28 2020 22:12

• Durere de spate

adeeeee
    - nov 28 2020 18:12

• Cind

rusuiana
    - nov 28 2020 18:05

Grupuri

• Mamici de August 2021 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 11 2020 17:21

• Mamici de Iulie 2021 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 11 2020 15:33

• Mamici de Iunie 2021 (Capsunele de 2021)

Anda08
    - oct 05 2020 13:44

• Mamici de Mai 2021 (Ciresele de 2021)

Anda08
    - aug 17 2020 10:58

• Mamici de Aprilie 2021 (Buburuze de 2021)

Anda08
    - iul 13 2020 07:16

Bloguri

• Băiețel sau fetiță?

MarinaGeorgiana
    - nov 29 2020 09:48

• Crăciun plin de speranțe cu emoții mari

andreeacvlp
    - nov 29 2020 02:55

• "Punct ochit, punct lovit"

Emasmom
    - nov 29 2020 00:42