Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA

dieta slabire regim montignac

496 raspunsuri la acest subiect

#471
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:35

Multumesc pt feed-back, fetelor! Asa cum banuiam, cel mai important aspect a fost si in cazul vostru sanatatea...nu doar sa scapati de kilogramele excedentare. Bineinteles  ca si asta conteaza, macar pt aspectul fizic, daca nu pt efectele asupra starii de sanatate, dar depinde si cum le dai jos, ca poti sa faci mai mult rau decat bine.

Sa aveti o duminica frumoasa si insorita, asa cum e si la mine in orasel !

[flo2]



#472
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:49

Locuieste careva dintre voi in zonele unde exista brutariile Eldi? Folositi vreun fel de paine de acolo?



#473
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 13:06

http://www.eldi.ro/r...ne-neagra-felii

 

Asta ar fi buna?



#474
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 14:34

Sz dar tatal tau nu are probleme si cu colesterolul?...ca daca are diabet...chestiile grase (in cazul de fatza snitel prajit in ulei+ salata cu smantana)  e destul de gras [fri] ...stiu ca mi-o explicat prietena mea medic la un moment dat de nush ce  ciclu kribs (oare ase ii spune??) care asta explica rolul colesterolului in diabet ..adik nu da pe mere ce iei pe pere..in cazul de fatza nu ai folosit faina alba la snitel dar l-ai prajit in ulei..zic si io [fri]  [fri]



#475
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 14:35

sa fiti cuminti..io ma duc la lucru..in laborator [batcap]  [batcap]  [batcap]



#476
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 14:39

Analizele ii sunt in limite  [flo2]

 

si mai pun un edit: eu chiar nu vad absolut niciun rau in a manca ceva gustos, daca nu e o chestie zilnica, precum snitelele astea in ulei, desi am explicat de ce le am facut asa azi, pt ca nu m am pregatit din timp, de asta nu le am pus la cuptor.

Oricum, mie mi pica asa bine snitelele astea, eu n am mai mancat de doo luni, doar le am servit copiilor mei  [:)]


Editat de szivarvany, 16 februarie 2014 - 14:42 .


#477
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 16:07

Va spuneam ca i-am modificat meniul la scoala lui fi-miu ca are aparat dentar si abia inghite asa ca trebuie sa-i iau chestii care se pot manca usor. I-am luat iaurt, banana dar si barni. Vreau sa-i fac si briose cu spanac si ciuperci dar mi s-a parut data trecuta ca de la ceapa aia calita cam miros cand le scoti din traista si ma gandesc sa nu-i chinui toti colegii, sau mai rau sa faca misto de el la scoala. Ce idei imi mai puteti da? O sa-i mai fac si sandvisuri cu paine alba si o sa-i decupez coaja.

 

Briose dulci, pusese Caress o reteta cu mar si scortisoara si banuiesc ca merg si in alte variante. Am fost we trecut la aniversarea finului nostru si am avut ocazia sa vad ce scrie pe o eticheta de Barni. Mai bine o briosa de casa chiar si cu faina alba, o  placinta de mere cum ai pus chiar tu reteta, pandispan cu bucati de fructe.

Sau de ce nu, budinca din fulgi de ovaz cu gem deasupra.

Fetele mele n-au voie nimici cu cacao si in general dulciuri nu au voie.

Eu le mai pun iaurturi de fructe cu musli/seminte in compartimentul de langa iaurt. Si fructe, afine, struguri, clementine merg foarte bine ca nu trebuiesc taiate.

 

Eu pe langa casoletele clasice de mancare am si cutii de plastic cu capac de la IKEA. Pot pune cereale in ele si la scoala/gradinita primesc lapte dulce. Asa vrea cea mare. Cea mijlocie nu bea deloc lapte dulce iar cea mica nu vrea cereale la gradinita si ea oricum se trezeste cu foamea in gat dimineata, musai sa ii dau ceva acasa.



#478
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 16:31

ioana la fel si tie..daca vrei sa consumi mai mult sirop bio.. comanda de aici http://www.amazon.co...e syrup organic

 nu cred ca shippingu e f mult..si oricum o sa te tina astea 3 bidonase mult mult timp

 

eu acum il am pe asta http://www.amazon.co...=agave organic

 

Brandu, tu ai dreptate. E mult mai ieftin pe amazon si il pot lua pe acelasi si raw si organic si fara gluten. Numai ca e posibil sa nu fie pe lista norvegienilor de alimente permise si sa il retina la vama. Crede-ma ca-s foarte chitibusari la asa ceva, mai ales la suplimente alimentare sunt tare reticenti. Si in plus nu cumva sa le faca cineva concurenta [alcool]  si ei sa nu ia taxa ca la orice depaseste 20 £ se ia tva si taxa de vama.

M-am ars cu doua comenzi de la Next pe care ei le-au trimis intr-un singur pachet si atunci a depasit limita si uite asa am platit aproape dublu pe ce comandasem.



#479
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 17:00

Pe iherb v-ati uitat? Eu cumpar diverse de acolo si am fost f multumita, seriozitate, costuri de transport mici... La indulcitori nu m-am uitat, dar le iau copiilor noni, echinaceea si vit C la jumatate de pret fata de Ro.



#480
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 18:05

Otilia, nu simt nevoia de gustari si nici nu am timp de ele. Stiu ca Monti zice ca trebuie si doua gustari dar la mine nu mai au loc. Cum faci wafele? Eu am un aparat electric si niciodata nu au iesit necoapte.

 

Buflea, vezi ca sunt pe culinar retete de clatite si ies garantat. Este si reteta de pancakes daca vrei.

 

Sz, decat zaharina mai bine stevia lichida. Daca esti obisnuita cu gustul de zaharina, o sa te obisnuiesti si cu cel de stevia. Pt prajit foloseste ulei de samburi de struguri, are punct de ardere inalt si e cea mai buna varianta. Nu e ieftin dar  pe mine ma tine 1 litru cate 6 luni. Daca vrei spaghete integrale gasesti la Lidl cu 4 lei parca.

 

Floaredemac, eu am inceput sa tin Monti dupa ce am avut fata si cautam alternative de mancat sanatos. Mi s-a parut extrem de logic, am descoperit multe alimente noi si ne-am adaptat foarte usor toata familia. Stefi mai mananca covrigi, pufuleti, cartofi, etc. Dar nu mananca dulciuri, fast food. Paine mancam toti doar integrala. Painea la care ai pus link nu e buna pt ca e facuta din faina neagra si nu e acelasi lucru cu faina integrala. Poti incerca painea integrala de la Vel Pitar.

 

Mihaela, poti incerca sa faci cartofii prajiti la cuptor, mai ales daca ai cuptor electric. Ii tai felii mai groase un pic, ii fierbi 5 minute, apoi ii amesteci cu ulei de masline, sare, rozmarin si ii pui la cuptor. Cand sunt aproape gata pun cuptorul pe programul de rumenit si sunt gata.

 

Branduso, iti fac englezii statuie de mergi duminica la lab? [:D]

 

Carmencat, esti grozava. Felicitari [flo]  Stefi a avut luni intregi cand nu a vrut pantaloni, doar rochite si fustite [hippi]

 

Androix, placintele din mere sunt moi si le-ar putea manca usor. Mai poti incerca gris cu lapte facut mai tare, racit in farfurii si apoi taiat bucati.

 

Despre fructoza pe scurt puteti citi aici  http://www.eurodiet...._fructozei.html . Voi incerca sa nu o mai folosesc deloc. Pt dulciurile reci folosesc miere pt sot si fata. Inca nu stiu ce o sa folosesc la dulciurile coapte. Mai incerc o data cu stevia, poate nu mai simtim gustul.

 

[pup] [pup] [pup]


Editat de puisorul, 16 februarie 2014 - 18:07 .




Etichetat si cu dieta, slabire, regim, montignac

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -