Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 105

fiv medlife albu

291 raspunsuri la acest subiect

#31
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 10:50

buna fetelor

NicNic [ruga] sa fie totul bine acolo la tine si bb sa stea cuminte pana la termen, vai ce emotii ne dai [fri] asa am fost si pentru mine si inca sunt cu emotiile cat casa [smulgpar]  nu mai scap de ele, asa ca te inteleg perfect, nu ne ramane decat sa ne rugam la DD sa ne ajute sa ducem sarcina la termen cu bb sanatos

fetelor aveti mare grija de voi [pup] 

Andreutza asteptam sa vii cu vesti bune de la dr.,

 eu nu am baut nici un fel de ceai in sarcina ca cica unele sunt inicate si altele ba asa ca mai bine nimic decat cu frica ca poate nu este bine, am sa scriu in mesajul urmator ce am gasit eu pe net depre plante



#32
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 10:52

Plante contraindicate in timpul sarcinii

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Denumire populara - Denumire stiintifica - Argumentarea contraindicatiilor

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Coada soricelului - Achillea millefolium L. - Ulei esential, substante amare, actiune emenagoga.

Obligeana - Acorus Calamus L. - Substante amare, emenogog, stimuleaza contractiile uterine.

Pelin - Artemisia sp. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog abortiv datorita uleiului esential.

Dracila – Berberis vulgaris L. – Contine substante amare si alcaloizi toxici.

Ardei iute – Capsicum sp. (Cayenne) – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.

Rostopasca – Chelidonium majus L. – Alcaloizi, substanta amare, emenagog.

Feriga – Dryopteris filix-mas (L.) SCOTT – Substante amare, stimuleaza contractiile uterine.

Carcel – Ephedra sp. Alcaloizi, substante amare, Stimuleaza contractiile uterine.

Anason dulce, Fenicul – Foeniculum vulgare MILL. – Ulei esentiale, stimuleaza contractiile uterine

Lemn dulce – Glycyrrhiza glabra L. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.

Hydrastis – Hydrastis canadensis L. – Substante amare, alcaloizi, stimuleaza contractiile uterine.

Ienupar – Juniperus communis L. – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.

Levantica – Lavandula officinalis CHAIX – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.

In – Linum usitatissimum L. – Stimuleaza contractiile uterine.

Busuiocul cerbilor – Mentha pulegium l. – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine, emenagog.

Floarea patimilor – Passiflora incarnata L. - Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.

Carmaz – Phytolacca americana L. - Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.

Podophyllum – podophyllum peltatum L. – Podofilotoxina pe care o contine este un purgativ drastic datorita derivatilor antracenici; stimulant uterin, emenagog, abortiv.

Specii inrudite cu Crusinul – Rhamnus sp. – Contin derivati antracenici cu actiune emnagoga, abortiva.

Revent, Rubarbar – Rheum sp. – Contine derivati antracenici si substante amare cu actiune emenagoga si stimulanta uterin.

Salvie – Salvia officinalis L. – contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin datorita subsatantelor estrogene.

Vetrice – Tanacetum vulgare L. – Contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin, emenagog.

Cimbru – Thymus vulgaris L. – contine ulei esential, cu efect stimulant uterin, emenagog.

Vasc – Viscum album L. – stimuleaza contractiile uterine, emenagog.

 

 

 

 

 

 

Plante care trebuiesc utilizate limitat si cu prudenta in timpul sarcinii

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Denumire populara - Denumire stiintifica – Partile de planta utilizate

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Angelica – Angelica aschangelica L. – Radacinile

Dand gui – Angelica sinensis (Oliv.) Diels – Radacinile

Brusture – Arctium lappa L. – Radacinile

Merisor – Vaccinium vitis-idaea L. – Frunzele

Filimica, Galbenele – Calendula officinalis L. – Florile

Sunatoare, Pjarnita – Hypericum perforatum L. - Partile ariene inflorite

Isop – hyssopus officinalis L. - Partile ariene inflorite

Talpa gastii – Leonurus cardica L. - Partile superioare inflorite

Voronic, Unguras – Marrubium vulgare L. - Partile superioare inflorite

Musetel – Matricaria chamomilla L. – Florile

Lucerna – Medicago sativa L. – Planta intreaga fara radacini

Melisa, Roinita – Melissa officinalis L. - Partile ariene inflorite

Menta, Izma – Mentha piperita L. – Frunzele

Patlagina – Plantago sp. – Frunzele

Armurariu – Silybum marianum (L.) GAERT – Semintele

Spilcute, Granat – Tanacetum parthenium SCH.-BIP [/i]- Partile ariene inflorite

Schinduf – Trigonela foenum-graecum L. [/i] – Semintele

Urzica – Urtica dioica L. [/i]– Planta intreaga sau frunzele

Ghimbir – Zingiber officinale L. [/i] – Radacinile



#33
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:21

Fetelor am revenit, vestea buna avem  [bib]  [bib]  ,încă o parte buna ca sângele este negru,asta înseamnă ca e ceva vechi rămas pe acolo,partea nasoala cu antecedentele mele trebuie sa am grija si mult repaus,pt sangerare am primit injecția dureroasa Proluton ,am întrebat de dufaston in cazul asta si mi.a spus ca e f slab in comparație cu injecția care mi.a facut.o. Vineri merg iar la injectat + ECO, acum rămâne doar sa ne rugam si Bunul Dumnezeu sa ne binecuvânteze , NicNic întreaba si tu de injecția asta...poate îți prescrie. Va pup fetelor 

Miniaturi atasate

  • image.jpg

Editat de andreutza2, 04 februarie 2014 - 11:23 .


#34
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:47

Andreutza felicitari pt bebeii de la purtator :))
Da Andreutza o sa intreb, deocamdata mi-a scazut un pic dufastonul pt ca mi-e f rau de la el
Si mi-a marit utrogestanul. Si la pat sa stau inca 7 luni, numai sa fie bine :)

Felicitari inca odata pt inimioare :)

#35
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:48

andreutza2 [pup] [pup]  ma bucur tare mult pentru tine si   [bib]  [bib]  acum stai cat mai linistita, mult repaos la pat asa cum ai primit instructiuni

[flo] [flo] [flo]



#36
Deborah84

Deborah84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:55

Buna dragele mele...sa incep " pomelnicul " :

Qiao multumim pentru casuta noua ! Sa dea Domnul sa fie una plina de vesti bune !

Cris33 asa cum spuneau si fetele, dupa atata stimulare presteaza natural, nu se stie niciodata.....am vazut si auzit muuulte minuni pana acum....ia-ti o "pauza " nu te mai gandi o vreme la FIV , ovo, iubeste-te cu sotul tau si relaxeaza-te (stiu ca e usor de zis si mai greu de facut)....

NicNic, Andreutza pai ce faceti ? ne dati emotii ? ne dati vesti bune si ne bucuram aici toata galeria, apoi veniti cu episoade soc de astea sa ne stea inima???? Va trimit o super doza de "SUPER GLUE" pt bebici sa stea bine lipiti acolo ....acum lasand glumele la o parte, aveti mare grija de voi......stati in pat si atat....va dati jos numai pt mers la baitza...in rest...servite la pat sa fiti, pana trece pericolul !!!!

Cor pupici !!! [flo2]

 

 ....eu de luni ma intorc la servici (o iau razna acasa)...aici pt laparoscopie mi s-au dat 15 zile de medical.....si am incercat sa mai scurtez perioada...nu au vrut.....oricum incerc sa nu ma abat de la plan....prestatul la 2 zile  [pk]  [pk]  [pk] .....cine stie cu trompele abia curatate, poate poate se intampla ceva...afara ploua de 8 zile fara intrerupere...inundatii mai peste tot....oraselul meu vad ca e inca salvat desi la doar 15-20 km distanta e inundatie....deci altceva nu e de facut...concediu medical +ploaie = cand prind seara sotzul....SUS PE EL !!!! :))))))))))))))))

Va pup !!!!



#37
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:12

Hey fete dragi  [flo2]

 

NicNic scumpa mea ce faci tu acolo?cum sa ne dai asa emotii?stai linistita la caldurica ,asculta muzica relaxanta,uitate la un film de comedie sau desene animate..si nu te mai gandi ..ca bebe este ffff bine ...trebuie sa-l amotocesc un pic nu? [soricel]  [soricel]  [soricel] pupici speciali pentru burtica  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [dual]  [dual]  [dual]  [dual]

 

Andreutza ma bucur ca sunte-ti bine  [:)]  [flo2] ce poza frumoasa aveti voi acolo  [:)]

 

Amargar  [flo2]  [pup] cum esti ?

 

Bafta tuturor fetelor care sunt acum in focuri ..sa veniti cu vesti bune fetelor sa nu ne uitati pe aici...aveti o obligatie sa ne trageti dupa voi  [catelulsfuge]

 

Foarte important pentru cele  care  urmeaza sa faceti CARIOTIP. Daca ati luat antibiotice sau  ecografii,rmn,ct, lasati sa treaca 2 saptamani de la terminarea tratamentului si pe urma faceti analiza asa am inteles de la MMF ca influenteaza rezultatul.... [soricel]

 

Qiao  [flo2]  [pup] doamna speciala .

 

Lumi  [pup]  [pup]  [pup] si unu special pentru cea mai speciala fetitza [dual]

 

Criss imi pare rau pentru esec ..au dreptate fetele cu donate ...dar daca voi nu va simtiti pregatiti pentru asta...noi ne-am gandit ff serios la asta si suntem pregatiti daca DD nu vrea sa ne dea bebelul nostru sau bebeii...Doar ai vazut cati vreau eu nu????? sunt cei din poza mea de avatar [soricel]  [soricel]  [soricel]

Acum 1 sapt.un preot mi-a zis ca mai bine apelez la donate decat sa aleg embrionii cei mai buni...la ceilalti ce le faceti doamna???....!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Eu sunt optimista (cateodata [soricel] ) dar stiu sigur ca intr-o zi vom deveni si noi parinti ..My husband are o vorba: iubita mea daca DD nu ne da bebele nostru inseamna ca undeva in lumea asta intr-un coltisor ne asteapta un sufletel sa-l luam acasa si sa-l iubim ....Iar eu .iubire oriunde in lume? da...te rog eu orice dar nu vreau negru... [soricel]  [soricel]



#38
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:13

Andreutza felicitari, sarcina usoara si bebei sanatosi si mancaciosi.  [bib]  [bib]

[flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#39
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:17

Andreutza felicitari!!!! [bib]  [bib]  [pk]  [pk]  [pk]  [pk]



#40
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:37

Crystyne deci poate fi creol sau cu ochisorii oblici :)))))



Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -