Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In ce conditii ati renunta...


326 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:59

Sunt oameni si oameni, stluri si stiluri insa opinia mea este ca daca nu faci si ceva concret (altceva decat copii/mancare/haine/unghii/shopping etc etc) ai sanse reale sa "te damblagesti". Acuma ca o fi job, ca o fi o afacere, un hobby care sa solicite si capul si corpul ... este mai putin relevant dar sa faci ceva care sa te tina pe linie. 

Exact1

 

Munca asta pe care uneori o boscorodim,rutina asta servici-casa,asta ne tzine psihicul si fizicul activi.De asta apar adeseori depresii la proaspetzii pensionari.

 

Nu,nu mi-as lasa serviciul,mai ales daca e part time...

 

Am sa revin!

 

Dana



#32
MAMY13

MAMY13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:02

Viviana, ai sintetizat perfect !  [flo2]

Eu cred ca nu ai nevoie de "bagarea in seama" a familiei extinse.Dar deloc!...ceea ce ai tu nevoie este sa exersezi increderea in tine insati.  [:)]

Ca daca bajbai,copilu' simte si 'profita" .



#33
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:14

Nici eu nu as renunta de buna voie la job .As renunta sa fiu angajat doar daca mi-ar pica de undeva o suma mare de bani, bani cu care mi-as deschide o afacere, deci as deveni propriul meu sef.

Am avut o pauza de 4 ani dupa ce am nascut, dar asta a fost si perioada cand m-am mutat in Elvetia. Deci am renuntat la serviciul din Romania. In primii 2 ani m-am ocupat de copila, apoi am invatat germana, in momentul in care am stapanit-o bine am mai facut aici o scoala; iar cand am terminat scoala am inceput sa-mi caut job si l-am gasit.

Plus ca mi-a placut (incepand deja din facultate) si imi place sa fiu independenta din punct de vedere financiar. Si avand banii mei nu trebuie sa dau socoteala nimanui ce fac cu ei (pe cat pot ajut si persoane care au nevoie de ajutor).

Si Marcia se mai plange cateodata ca eu de ce muncesc, ca majoritatea mamelor stau acasa. Aici asa este, cu un salariu se poate inca trai bine, asa ca majoritatea femeilor stau acasa. Cand sunt copiii mici nu prea se merita sa lucreze amandoi parintii, pt ca aici cresa e ft scumpa; asa ca mai bine sta unul din ei acasa. Dar cand copiii merg la scoala (program 8-16h), atunci parintii ar putea lucra fara probleme. Aici lucratul part-time este ceva obisnuit - eu sunt printre putinele mame care lucreaza 100%, restul 80, 60 sau chiar 40% (daca ai 2 copii nu ai voie sa lucrezi mai mult de 80%). Depinde insa de job si de cerinte; dar se gasesc destul joburi part-time. Exista si barbati care lucreaza part-time (avem o familie de prieteni romani, el lucreaza 60% si ea 80%...cand lucreaza el, sta ea acasa cu copiii si invers..iar in ziua in care lucreaza amandoi ii duc pe copii la Hort - un fel de after-school).

Editat de Marcia03, 03 februarie 2014 - 15:44 .


#34
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:55

Cristiama, cred ca atunci cand vei gasi bona care sa fie compatibila cu tine, adica sa se ocupe de copil asa cum vrei tu, vei fi mult mai linistita. Unii au noroc, si o gasesc, altii cauta continuu...



#35
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:00

Eu l-am intrebat in gluma pe baiatul cel mare daca nu ar vrea sa stau acasa cu ei si sa nu mai merg la serviciu si dupa ce s-a gandit putin a spus ca daca asta inseamna sa avem mai putini bani, mai bine sa merg la serviciu :):)

 

N-as reunta la job decat daca Doamne fereste ar avea unul din copii o problema de sanatate. Acum sunt in CIC dar voi relua munca in curand. Oricat ti-ai spune ca acasa o sa ai timp si de tine mereu e altceva de facut, mancare, rufe, etc si membrii familiei te incarca mai mult cu chestiile legate de casa, ca doar nu mergi la serviciu, nu? Ca sa nu mai spun de partea financiara, ca 1 salariu nu se compara cu 2. O sa-mi fie greu, stres, aleargatura la serviciu, la cresa, la after dar e mai bine asa.

 

Sunt multe bunici in parcul unde merg cu copii care se plang acum de pensia infima pentru ca au intrerupt munca sa-si creasca copii. Atunci probabil un salariu le ajungea dar acum se resimt financiar.



#36
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:09


Si Marcia se mai plange cateodata ca eu de ce muncesc, ca majoritatea mamelor stau acasa.

Cind era fiu-meu mai mic ma tot ruga sa-mi las jobul si sa vin sa fiu dinner lady la el la scoala, ca sa fiu mai mult cu el [:-)))] .



#37
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 17:11

Nu stiu de ce multa lume confunda ne-mersul la serviciu cu statul acasa [pk] .

Nici eu [:)]



#38
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 17:21

Cristiama copilul tau e la 3 ani, varsta marilor schimbari, de la copilul mic la prescolar. Schimbari vor fi de pe o luna pe alta. De la o luna la alta el se va obisnui mai bine cu gradinita si se va imbolnavi mai putin. De la o luna la alta se va simti mai bine in colectivitate, sa se joace cu copiii, va raspunde mai bine la activitatile de la gradi. Nu-ti lasa serviciul. Va fi din ce in ce mai bine cu copilul in colectivitate, problemele sunt absolut temporare.

Editat de lavi02, 03 februarie 2014 - 17:22 .


#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 18:28

Daca macar ai ajuns sa iei in calcul sugestia familiei extinse  e ceva ce nu suna bine.

 

Daria nu se va schimba pentru ca stai tu acasa. Dimpotriva i se va amplifica rasfatul pentru ca te va considera la dispozitia ei 24/24.

Ca sa o schimbi si sa intervii forte in educatia ei trebuie sa fii convinsa tu insati ca poti fi  ferma si de neclinitit. Copilul tau trebuie sa stie ca in tine gaseste si un partener si un sprijin care sa o calauzeasca spre ce are voie si ce nu are voie sa faca.

 

Orice copil e refractar la schimbari, insa daca reactiile ei sunt mai puternice e o ruptura in comunicarea dintre i tine si ea.

Comunicare ce nu se va imbunatati daca stai acasa.

 

Intreb: ea merge la gradinita?

Consider ca ai sintetizat perfect,da...stiu ma repet,a mai scris cineva,insa tzin sa precizez ca faptul ca vei sta acasa nu va schimba cu absolut nimic situatzia,

 

Insa...din experientza mea ,stiu ca exista oameni ce nu pot ,nu sunt capabili sa faca doua lucruri concomitent .Asta e firea lor,asta e caracterul ,nimic si nimeni nu.i poate schimba,deci sfaturile cu "de ce nu.tzi schimbi orele de munca"nu-si au locul.

 

In momentul in care realizezi ca nu potzi face doua lucruri bine,atunci trebuie sa te hotarasti la care sa renuntzi.Nu e nimic de condamnat,nu e nimic de criticat...sunt granitzele noastre ca oameni.

 

Insa asta trebuie tu ca individ sa realitzezi si nu sa fii influientzat de comunitatea in care traiesti.

 

Dana



#40
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 19:45

Nu stiu de ce multa lume confunda ne-mersul la serviciu cu statul acasa [pk] .



Culmea este ca si pentru propria familie ,statul acasa' e scuza perfecta sa nu mai miste un deget. Esti un fel de sluga fara simbrie, fara zi libera si fara sa zica cineva merci. Ai mei in orice caz asa sunt  [:)]


Editat de ellej, 03 februarie 2014 - 20:02 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -