Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In ce conditii ati renunta...


326 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 12:41

Daca macar ai ajuns sa iei in calcul sugestia familiei extinse  e ceva ce nu suna bine.

 

Daria nu se va schimba pentru ca stai tu acasa. Dimpotriva i se va amplifica rasfatul pentru ca te va considera la dispozitia ei 24/24.

Ca sa o schimbi si sa intervii forte in educatia ei trebuie sa fii convinsa tu insati ca poti fi  ferma si de neclinitit. Copilul tau trebuie sa stie ca in tine gaseste si un partener si un sprijin care sa o calauzeasca spre ce are voie si ce nu are voie sa faca.

 

Orice copil e refractar la schimbari, insa daca reactiile ei sunt mai puternice e o ruptura in comunicarea dintre i tine si ea.

Comunicare ce nu se va imbunatati daca stai acasa.

 

Intreb: ea merge la gradinita?



#22
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 12:56

Eu cred ca s-a invatat cu tine acasa,probabil ca daca mergeai undeva si nu munceai de acasa era altfel.

Uite,eu stau acasa cu fii-miu,de voie de nevoie,asta e situatia la noi..Sotul insa pleaca.Copilul meu a avut un soc puternic prima data,apoi a tot suferit..la fiecare plecare sufera si de fiecare data numara zilele pe calendar pana vine taica-su..Ok,ei sufera,eu il asigur de toata iubirea lui taica-su si fac cumva sa nu-i simta lipsa,cam imposibil,iar taica-su il suna zilnic si ii vorbeste..cu timpul a fost mai ok.Ei reactioneaza la schimbari,Daria seamana mult cu David fiind nascuti in aceeasi zi,insa iti spun ca se poate.S-a invatat cu faptul ca eu merg la scoala si el merge la gradi..s-a invatat ca eu am treaba si atunci el se joaca singur,pt ca nu are incotro.I-am explicat de milioane de ori,3 ani la rand si inca o mai fac de ce pleaca tati,ce s-ar intampla daca tati nu ar pleca,de ce mami merge la scoala,de ce facem ce trebuie sa facem..de inteles intelege,dar de suferit tot sufera si de convenit nu-i convine.Insa cand vine taica-su acasa sta cu el 24 din 24 si atunci recupereaza.

Eu nu as asculta de rude,eu in general nu ascult de rude,imi fac viata asa cum consider eu ca e mai bine pt noi,pt familia noastra..nu vad sensul de a se baga si de a-mi organiza viata..Trebuie doar sa ai rabdare si sa-i explici pana la nasfarsit de ce oamenii mari fac ceea ce fac si s-o asiguri in permanenta ca o iubiti  indiferent ce.

Ce anume face de ti s-a sugerat sa-ti lasi jobul?cum se comporta?



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:02

Sunt oameni si oameni, stluri si stiluri insa opinia mea este ca daca nu faci si ceva concret (altceva decat copii/mancare/haine/unghii/shopping etc etc) ai sanse reale sa "te damblagesti". Acuma ca o fi job, ca o fi o afacere, un hobby care sa solicite si capul si corpul ... este mai putin relevant dar sa faci ceva care sa te tina pe linie. 

 



#24
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:19

Doar pentru sanatate as sta acasa,altceva nu cred.....

Ne este ff bine asa.....noi munca,copil gradi(jucat ,activitati frumoase,socializare),iar seara cand ne intanlim e si mai frumos....

Nu stiu de ce trebui sa asculti familia extinsa........? .



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:19

Marius, fix asta e si parerea mea, perfect de acord cu ce ai scris acolo, exact asta e si gandirea mea.

 

Viviana, eu stiu ca Daria Selenei merge la gradi, program scurt, pana la 12 sau 1, iar la anul va urma gr. pregatitoare. E de-o varsta cu fetita mea mica. Deci este clar si stie ca trebuie sa frecventeze o institutie de invatamant, acum gradi, de la anul scoala, deci insasi ea nu sta acasa. Asa si mama ei (a Dariei), are de indeplinit un job, tatal ei la fel, si probabil multi din jurul ei, familie sau nu, cu exceptia persoanelor ajunse la varsta pensionarii (desi uneori si ele mai lucreaza pt un venit in plus, daca pot)

Asa ca Selene, eu zic ca nu ai de ce sa renunti. Mai ales daca mergi pe aceeasi linie, a lucrului de acasa. Credeam ca iti schimbi jobul cu totul, ca vei avea munca de birou, cu mers zi de zi la birou, dar chiar si asa, nu as fi zis sa renunti.

Stiu ca Daria are o personalitate f puternica, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti impuna (fie si indirect) sa renunti la job. Sunt chestii care, zic eu, nu se discuta/negociaza cu copilul deloc, ci se aduc la cunostinta [:D]

iar in timp, observand unele lucruri, se mai pot face ajustari cu privire la program, la persoana care supravegheaza copilul, cate ore, gradinita program scurt, program prelungit etc...


Editat de monicabo, 03 februarie 2014 - 13:20 .


#26
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:26

Mik, la noi in Romania, este cam greu cu lucrul part-time. Nu prea se uziteaza, e prevazut in legislatie, dar nu prea "se inghesuie" nimeni, cam toti prefera cu 8 h.

 

Insami eu, cand mi s-a terminat CIC (lucram in alt loc, in administratia publica, si trebuia sa ma reintorc dupa CIC), as fi vrut sa lucrez, o vreme, 4 h/zi, deci part time, mi-ar fi fost mai usor din toate punctele de vedere, eu nu as fi renuntat la job, ma descurcam si cu supravegherea copiilor, caci necesita mai putine ore (cand nu eram eu). Am intrebat, daca se poate, cum sa fac, si mi s-a spun ca no-way, ori norma intreaga, ori deloc! N-am avut de ales, intre timp am schimbat directia si lucrez altceva...



#27
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:29

Eu am reusit sa ma molipsesc cu varicela de la copii si am stat 2 saptamani acasa. Dupa ce in primele zile mi se parea woooaaauuu, in ultimele abia asteptam sa ma intorc la munca. Efectiv, nu-i pentru mine statul acasa pe termen lung.

Asa ca excluzand varianta in care as castiga la loto o suma fabuloasa, n-as renunta la job pentru nimic in lume. Iar daca prin absurd as castiga la loto mai mult ca sigur mi-as deschide o mica afacere, nu neaparat profitabila, poate mai mult caritabila, dar atat cat sa ma faca sa am o ocupatie zilnica, alta decat copiii.



#28
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:47

Eu lucrez invers decat majoritatea, respectiv incep lucrul, atunci cand am de lucru, pe la 16 si il inchei pe la 22-23, chiar si 24, cu o pauza, doua. Peste zi, ma pot ocupa de copil in jur de 3 ore.

 

Nu ai cum sa schimbi orarul de lucru ?



#29
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:47

Selene, dar tu bagi in seama atat ce zic unii si altii?? adica.. mai acasa decat stai tu, ce inseamna? ca si cand nu ai serviciu tot ai multe multe multe de facut, deci nu esti disponibil 24/24 pentru copil.

eu, in afara de a lucra in perioada in care e Daria la gradi, nu vad absolut nicio schimbare de facut.



#30
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:50

Nu stiu de ce multa lume confunda ne-mersul la serviciu cu statul acasa [pk] .

 

Mie mi-ar placea enorm sa nu mai muncesc (pt altul) niciodata. Mi-e greu sa cred ca m-as plictisi. N-as sta non-stop cu copiii, ca-s institutionalizati (unul, unul urmeaza sa fie).

 

Insa, pt asta ar fi musai sa pice de undeva o suma enorma de bani (loto, sau mostenire :D).

 

P.S. Vorbesc din ce imi imaginez, altfel n-am stat acasa decat in CIC si atunci cateva luni.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -