Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.44


752 raspunsuri la acest subiect

#741
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 23:07

Karryna, imi pare rau ca nu a fost ce sperai la curs. Noi am facut aici http://motherhood.ro/cursuri-bebe.html si ne-a placut. Am invatat multe chestii la care nici nu ne gandeam... Drept urmare vreau sa fac si cursul de prim ajutor tot la ei. Vezi daca mai aveti timp pt puericultura.



#742
yna88

yna88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 23:25

sa va spun ce am mai aflat in seara asta...cik trebuie sa dai la asistentele care te asista la nastere sapun si prosop...voi ati auzit asta?



#743
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 23:47

sa va spun ce am mai aflat in seara asta...cik trebuie sa dai la asistentele care te asista la nastere sapun si prosop...voi ati auzit asta?


Mai era cineva pe aici, a carei mama sustinea treaba asta. Dar pana la urma este o practica "babeasca".
Cred ca a derivat din faptul ca lucrurile astea erau necesare atunci cand gravida nastea acasa cu ajutorul moasei din sat si a altor cateva femei.

#744
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 00:00

fetelor, apropos de medici si spaga, ma prapadesc de ras la ce mail am primit!

[:-)))] [:-)))] [:-)))]  e delicios!!!! dau copy/paste:

 

 

Pacientul unui spital bucureştean i-a şocat pe medici, cu puţin timp înainte să intre în operaţie. Deşi nimic nu anunţa asta, în momentul în care chirurgul s-a uitat în plicul primit de la pacient a rămas efectiv îngrozit: înăuntru erau doar 5 euro. În scurt timp, aproape toţi medicii spitalului s-au adunat în jurul pacientului, uitându-se înmărmuriţi la el. 

„În peste 20 de ani de practică medicală, niciodată nu am întâlnit aşa ceva. Credeam că nu văd bine, sincer vă spun. Un caz atât de dramatic te pune pe gânduri. Vă daţi seama, am anulat imediat operaţia, pentru că ar fi însemnat să-i punem pacientului viaţa în pericol dacă l-am fi operat pentru o sumă atât de mică”, a declarat, încă uluit, medicul care trebuia să efectueze intervenţia medicală.

Şi pentru că în nici un spital din România nu există medici capabili să efectueze o operaţie pentru doar 5 euro, pacientul va fi, cel mai probabil, transferat în străinătate. „Astfel de operaţii pot avea loc doar în Germania, Austria sau Franţa. În astfel de ţări medicii sunt obişnuiţi să opereze fără plic, nu însă şi în România”, a explicat directorul spitalului bucureştean.


#745
yna88

yna88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 00:01

eu pana acum n-am auzit de practica asta, si culmea cine mi-a zis e o tipa dezghetata, adica nu vreo baba. ma si inchipui epuizata dupa nastere sa umblu cu prosoape si sapunuri dupa asistente... [batcap]



#746
yna88

yna88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 00:05

in alta ordine de idei, ma doare spatele si in stanga-jos si mai am si burta bolovan. o sa incerc sa dorm, poate imi trece pana dimineata



#747
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 00:08

eu pana acum n-am auzit de practica asta, si culmea cine mi-a zis e o tipa dezghetata, adica nu vreo baba. ma si inchipui epuizata dupa nastere sa umblu cu prosoape si sapunuri dupa asistente... [batcap]


Yna, asta presupun eu. Parerea mea e ca este o prezumtie logica. Nu cred ca toata lumea da prosoape si sapunuri. Astea cref ca se dadeau pt ca gravida sa fie sigura ca cele care asistau la nastere sunt curatele cand manevreaza noul nascut.

In facultate aveam parte de exercitii d.astea. ni se expunea un obicei, iar noi trebuia sa descoperim motivele aparitiei si perpetuarii lui.

#748
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 00:15

Sincer, nu stiu daca pe asistente le incanta prea mult un sapun si un prosop...
De fapt, cred ca nu le incanta deloc :).

#749
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 00:16

sa va spun ce am mai aflat in seara asta...cik trebuie sa dai la asistentele care te asista la nastere sapun si prosop...voi ati auzit asta?

OMG!!!!

pai daca ar fi asa, alea cred ca si la buda se sterg cu prosopul, in loc de hartie...

ctred ca au stocuri intregi de prosoape pe acasa!!!

dar binetze nu e suficient sa le dai?!!!! [batcap]



#750
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 00:20

Gata, ma bag la nanici.
Asta daca isi muta moldoveanca mea curu' ala mare ca sa ma pot aseza si eu ca omu' .
Mai nou, nu mai am voie sa dorm nici pe stanga , nici pe dreapta, ca.si baga domnisoara mea curuletu, iat mie mi.e frica sa nu o storcesc

Ce o fi cu Sim???


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -