Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfaturi, idei - fata in fata cu adolescenta


62 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:35

Si sa ramana afirmatia aceasta in scriptele dc-ului pururea si in vecii vecilooooooorrrrrr  [popa]

 

[:D]

Ei...hai nu exagera,ca daca esti realista(si nu.tzi pui lama pe vene inainte de vreme [:D] )eu am mai fost de acord cu tine.

 

Doar ca eu spun,recunosc deschis cind sunt si cind nu sunt de acord!!!! [:D]

 

Dana



#32
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:39

Ei...hai nu exagera,ca daca esti realista(si nu.tzi pui lama pe vene inainte de vreme [:D] )eu am mai fost de acord cu tine.

 

Doar ca eu spun,recunosc deschis cind sunt si cind nu sunt de acord!!!! [:D]

 

Dana

 

 

E, recunoaste si tu ca a fost comic, nah. Si razi:)



#33
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:55

Buflea, ai plecat de la o premiza putin gresita.

E ultima saptamana de scoala inainte de vacanta. Se inchid mediile, nu mai au teme, toti elevii sunt mai relaxati.



#34
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:59

. Nu poti sa te transformi in 2 saptamani dintr-o fata care te intelegi cu parintii intr-una care spune ca nimeni nu o intelege . 

 

Depinde. Am sa spun cazul meu, desi au trecut mai mult de douazeci de ani de atunci. 
In vara in care treceam clasa a 12-a aveam tot asa, ora de venit in casa ora  20.30-21.
Culmea, cand fusesem mai mica aveam ora de venit in casa si mai tarziu (ora 22), sora mea mai mica statea uneori mai mult decat mine afara, pe masura ce inaintasem in varsta, mi se scurtase si ora de venit in casa.

 

Eu eram si o fata mai impulsiva, destul de rar aveam discutii si nervi cu argumente, pentru una-alta.  Dar eram o fata ok in general, cu parintii - de fapt mama, ca tata murise.

 

Dar intr-o zi n-am mai suportat, toti stateau afara mai mult decat mine, inclusiv sora-mea mai mica, si am rabufnit si am facut ca toti dracii - ca nu ma intereseaza, eu stau pe banca in fata blocului - adica nu plec nicaieri ca sa isi faca cineva griji - dar de intrat in casa intru numai la ora 23. Si ca daca mama are de gand sa ma dea afara din casa sau sa nu ma mai primeasca dupa ora asta, n-are decat, ca sunt pregatita pentru asta [:D].

 

De atunci maica-mea m-a lasat mai mult afara, m-a lasat si la petreceri, si la discoteca noaptea, iar eu am avut grija sa nu se intample nimic rau si sa ma feresc sa intru in vreo problema, si m-am inconjurat de tineri cat mai ok [ :)] 



#35
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:01

Si sa ramana afirmatia aceasta in scriptele dc-ului pururea si in vecii vecilooooooorrrrrr  [popa]

 

[:D]

Amiiinnn!  [:-)))]



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:04

..........

Atunci ea a izbucnit ca deh, toata lumea e contra ei, ca nimeni nu o intelege.

Ce sa mai spuna parintii la asta ? Ce sa faca ?

 

Eu, din nefericire [:D]  aud asta mai des decat mi-as dori.

 

Nu spun si nu fac nimic. E un leit-motiv ce-mi bazaie in urechi. O spune atunci cand ii atrag atentia ca a gresit sau cand e nevoita sa faca ceva ce am rugat-o si ea nu vrea sa faca, dar o face.



#37
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:12

Buflea, ai plecat de la o premiza putin gresita.
E ultima saptamana de scoala inainte de vacanta. Se inchid mediile, nu mai au teme, toti elevii sunt mai relaxati.


Inteleg ...dar tot nu vad un motiv sa stea plecata de acasa pana la 11 noaptea. Tot se trezeste pentru scoala, nu ???

Mie 11 noaptea mi se pare tarziu ...ah, inteleg daca e o petrecere, o ocazie deosebita ...dar asa on a regular basis mi se pare tarziu.

Si DA, parintii trebuie sa se imunizeze la "nimeni nu ma intelege, imi distrugi viata ..etc" pentru ca orice ar face, impresia nu se va anula decat pe la 25-30 de ani. Asa ca regula e regula ...cat esti la mine in casa, le respecti ca noi toti.

#38
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:21

Eu nu-s chiar asa de intelegator cu episoade de genul asta, insa nu inseamna ca n-am avut parte [:)]

Mi-a atras atentia insa faptul ca unii din voi sunteti de acord ca ar trebui sa tratam altfel copilul major, din moment ce a implinit 18 ani si asta, printre altele, inseamna si libertate.

Serios?

Pai atunci daca suntem majori cu totii, sa avem aceleasi obligatii...nu numai drepturi. Sau...nu?

Adica cumva crede cineva ca la 18 ani fara o zi esti cumva si la 18 ani si o zi esti, dintr-o data, alt om?

Ioana, majora mea (are 20 de ani) isi castiga drepturile de major treptat si toate au o limita, pentru ca suntem o familie ce locuim in aceeasi casa si toti, inclusiv parintii, trebuie sa se simta bine. Asta inseamna ca comunicam, ca respectam reguli si incercam ca orice schimbare sa fie facuta in armonie cu restul colocatarilor.

In cazul de care vorbiti, si eu cred ca discutia cu calm e solutia, insa continutul discutiei trebuie sa cuprinda si faptul ca daca esti major nu inseamna ca faci ce vrei, doar daca locuiesti singur si, in intimitatea casei tale, adopti ce conduita vrei. Inclusiv la ceora pleci/ajungi acasa.

Desigur, parerea mea...



#39
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:26

Voiam sa va mai spun ca in timpul saptamanii ora 11 nu intra in discutie, pentru ca poate n-or merge ele la scoala...dar mergem noi la servici, adica daca vin dupa 11, pana se retrag in camerele lor trece de 12 si noi dormim de regula la ora aia. In we e alta treaba.

De asemenea, mai ales cu Ioana comunic pe telefon mai mereu, ma tine la curent pe unde este, fara amanunte, fara obligatii. Doar sa stiu. Si in nici un caz, in nici un caz nu-si inchid telefoanele sa nu le gasim.



#40
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 19:31

Parerea mea ca situatia fiind tensionata, abordarea parinteasca nu a fost cea mai fericita. La rece, as zice asa:

 

ok, inteleg, dar e nevoie sa intelegi si tu ca

 

e zi de scoala a doua zi, e nevoie sa fii odihnita

noi parintii murim in chinuri fiecare minut cat esti intarziata si nu dai nici un semn de viata

Repetam: regula e ca in timpul saptamanii se vine acasa la ora x, se iese numai cu temele facute 

ca sa fim siguri ca evitam astfel de situatii, cand mai pleci setam impreuna alarma telefonului la 8.30 ca sa te pregatesti si vii acasa.

 

ok? Da au ba. Contrapropuneri? Ce solutie are adolescenta? Cum se tine de solutia ei daca e diferita? Frumos si politicos, pus pe masa si discutat calm

 

E o abordare pe care eu nu as folosi-o cu fii-mea.

 

 

In primul rand nu i-as spune ca mor in chinuri de ingrijorare din aste motive:

- nu vreau sa vina acasa la ora stabilita ca urmare, sa zicem, a unui santaj emotional.

Trebuie sa vina acasa atunci cand a promis din respect pentru cuvantul dat, din respect pentru mine si din respect pentru ea insasi.

- este un semnal ca nu am incredere in ea ca-si poate purta singura de grija. Este foarte important la varsta asta sa arati ca ai incredere in alegerile ei.

 

Nu i-as spune nici ca iese numai cu temele facute. Are 18 ani nu 10.

I-as spune ca poate sa se aeriseasca pana la ora X in zilele cand crede ea de cuviinta ca nu mai are altceva programat legat de scoala.

 

Asta cu alarma e ok, dar eu prefer altceva. O sun eu. Si  ca sa nu se simta prost, fata de anturaj, ca am sunat-o si sa nu raspunda, se va preface ca a sunat-o o prietena. Noi avem si un nume: Ema.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -