Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfaturi, idei - fata in fata cu adolescenta


62 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:44

Vin cu detaliile.

Problema, daca pot spune asta, a fost ca ea a spus ca vine acasa la 21. Parintii au spus ok, take care. La 22 deja se agitau si i au dat sms-uri in care o rugau sa dea un semn ca e bine.

Ea cand a sosit la 23 a spus ca o floare ca nu si a dat seama cat e ora. Minciunica aiurea sa zica si ea ceva, evident.

Parintii au rugat o doar sa se tina de ce spune, nimic mai mult.

Atunci ea a izbucnit ca deh, toata lumea e contra ei, ca nimeni nu o intelege.

Ce sa mai spuna parintii la asta ? Ce sa faca ?



#22
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:48

Eu nu stiu ce sfat sa ii dau prietenei mele. Sincer, nu stiu.

Si eu sunt uimita de situatie, exact pt ca nimeni nu se astepta la rebeliune.

Probabil ca pe fiica`mea o va apuca mai repede si atunci altfel pui problema/limitele/ negocierea cand ai un copil de 15 ani si altfel acum cand are 18 si stie ca e major.

I-as spune sa o lase, sa ii fie alaturi neinvaziv, sa vada incotro merge totul, sa verifice doar sa fie ok la scoala. Lectiile de acasa le stie, repet, e un copil extrem de bun. Dar daca nu asta e sfatul bun ?



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:48

Buflea:

 Cred ca poate sa gandeasca la aceasta varsta cand anume este OK sa faca un lucru sau altul - pana si legea spune de la 18 ani are responsabilitate totala si unilaterala in ceea ce o priveste ca si actiuni intreprinse adica este un cetatean major cu toate drepturile si obligatiile legale ce decurg din acest statut. Intre ea si mine legal nu mai exista nici o diferenta suntem absolut identici.

 

Szivarvany: cred ca se poate spune pe un ton calm ca ar fi util si onorabil sa ne tinem de cuvantul spus ca de aceea suntem oameni de caracter. Iar daca nu putem sau intervine ceva (nu conteaza ce) bunul simt ar trebui sa ne spuna ca avem o obligatie de a informa asupra schimbarilor aparute.



#24
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:59

La varsta ei aveam cam aceleasi interdictii , adica in cursul saptamanii fara iesiri in oras iar in week-end daca mergeam la discoteca pana la ora 24 , iar daca ieseam la un suc pana la 22 sau 23 . 

 

La mine situatia era mai grea deoarece tatal meu era baut mereu si cu chef de scandal . Pe timpul acela eu nu stiam de droguri asa ca mama ne spunea ceva de genul " ai grija ce faci , numai cu burta la gura sa nu vii " . Era constienta ca daca lipsesc o jumatate de ora sau 5 ore tot pot face prostii . 

 

Daca mama prietenei actuale a spus ca nu o poate controla nu crezi ca prietena e problema ? Nu vreau sa fac scenarii dar schimbarea brusca vine de la ceva sau cineva . Nu poti sa te transformi in 2 saptamani dintr-o fata care te intelegi cu parintii intr-una care spune ca nimeni nu o intelege . 



#25
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:07

Marius ...lasa varsta legala, ca asta e doar o conventie.

Eu zic ca ora 23 in timpul saptamanii este cam exagerat.
Nu pricep, la 18 ani, nu mai exista limite ...pai sa ne punem in pielea parintilor alora ...sa nu stii 2 ore de ea, sa nu raspunda la telefon ? Pana una alta, atat timp cat sta in casa lor, ar trebui sa respecte regulile lor ...

Eu simt acum ca as fi facut scandal ...mare. Eu nu accept asta nici din partea sotului ...sa plece undeva si sa nu stiu de el. Foarte bine, are chef de revolta, atunci sa fie razboi ...eu nu cred ca a apreciat cu nimic tacerea parintilor si nici nu intelege la 18 ani framantarea lor.
Pur si simplu, intre 14-20 de ani nu cred ca exista prietenie intre copil si parinti ...

#26
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:10

Vin cu detaliile.

Problema, daca pot spune asta, a fost ca ea a spus ca vine acasa la 21. Parintii au spus ok, take care. La 22 deja se agitau si i au dat sms-uri in care o rugau sa dea un semn ca e bine.

Ea cand a sosit la 23 a spus ca o floare ca nu si a dat seama cat e ora. Minciunica aiurea sa zica si ea ceva, evident.

Parintii au rugat o doar sa se tina de ce spune, nimic mai mult.

Atunci ea a izbucnit ca deh, toata lumea e contra ei, ca nimeni nu o intelege.

Ce sa mai spuna parintii la asta ? Ce sa faca ?

 

 

 

Parerea mea ca situatia fiind tensionata, abordarea parinteasca nu a fost cea mai fericita. La rece, as zice asa:

 

ok, inteleg, dar e nevoie sa intelegi si tu ca

 

e zi de scoala a doua zi, e nevoie sa fii odihnita

noi parintii murim in chinuri fiecare minut cat esti intarziata si nu dai nici un semn de viata

Repetam: regula e ca in timpul saptamanii se vine acasa la ora x, se iese numai cu temele facute 

ca sa fim siguri ca evitam astfel de situatii, cand mai pleci setam impreuna alarma telefonului la 8.30 ca sa te pregatesti si vii acasa.

 

ok? Da au ba. Contrapropuneri? Ce solutie are adolescenta? Cum se tine de solutia ei daca e diferita? Frumos si politicos, pus pe masa si discutat calm



#27
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:12

In situata asta ar trebui ca parintii si fata sa discute.Sa spuna fiecare ce asteapta de la tabara adversa:)) .Parintii sa ii explice ca maturizarea pe care ea si-o doreste vine la pachet cu anumite responsabilitati, printre care si aceea de a-ti respecta promisiunile.Adica daca eu ca parinte iti promit tie ca si copil ceva si nu ma tin de cuvant tu ai dreptul sa imi reprosezi asta, deci si eu am aceleasi drepturi ca si tine. Daca vrei sa ne purtam ca niste oameni maturi atunci arata ca poti sa fii om matur, ca putem avea incredere in tine si ca nu esti doar un copil care vrea drepturi de matur dar cand e vorba sa se si comporte ca atare inceoe sa dea din colt in colt.
Din pacate la aceasta varsta cei mai multi tineri incep sa fie foarte vocali si nervosi atunci cand li se dovedeste ca au gresit si nu au alte argumente si le place sa faca pe victimele.
Si din nou din pacate de multe ori anturajul are influenta foarte mare asupra lor, este nevoie de comunicare si tact din partea parintilor pentru a-l face pe tanarul respectiv sa inteleaga ce vor ei de fapt.
Cred ca asta este cea mai grea perioada din viata parintilor atunci cand este vorba de relatia cu copiii lor.

#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:14

Si eu zic ca Aqai( [:D] ),imi pare rau ca nu am citit cu chiar foarte mare atentzie ,insa...e un eveniment izolat sau e o regula?

 

Discutzia trebuie avuta si puse clare "conditziile"(pun intre ghilimele ca nu stiu acum efectiv cuvintul corect)parintzilor,insa daca e un eveniment izolat...poate totusi si varianta fetei este credibila.

 

Un copil bun nu se schimba in doua saptamini ,asta e clar.

 

Dana



#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:15

Buflea... legile nu sunt conventii

 

Pe de alta parte este un incident nu o regula ce s-a intamplat. Neplacut clar  dar nu e nici pe departe un dezastru.

 

Pe de alta parte daca nu ajungi la un compromis amiabil orice sandal sau pumni ridicati in fata va adanci tensiunea si va duce la rezultate din ce in ce mai delicate.



#30
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:33

Si eu zic ca Aqai( [:D] ),imi pare rau ca nu am citit cu chiar foarte mare atentzie ,insa...e un eveniment izolat sau e o regula?

 

 

Si sa ramana afirmatia aceasta in scriptele dc-ului pururea si in vecii vecilooooooorrrrrr  [popa]

 

[:D]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -