Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Hai Ari? :) Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 7

nastere februarie 2014

353 raspunsuri la acest subiect

#331
STMaria

STMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:04

Geluk nuam mai scos semnatura sa vad si eu asa cand trebuia sa nasc.
Se pare ca bebe Horia nu ii mai da voie lui Ari sa ne mai faca capitole noi, sa speram ca sunt bine

#332
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:34

Am lipsit o zi si mi-a luat ceva sa recuperez.

Felicitari Lia [deziuata] [deziuata] [deziuata] gata au inceput bulgarasii sa apara.

Claudia rabdare multa ca nu mai e mult si iti tii puiutul in brate.

Bun venit fetelor noi

Si eu am fost ieri la control, bebe are 3060g si nici un semn ca vrea sa vina. Deci stam linistiti pana vineri cand suntem programate la cezariana. Abia astept si eu sa treaca timpul mai repede sa il tin in brate.

Sper sa nu gresesc dara parca Florentina ma intreba de ce cezariana. Nu eu am ales ci dr dar nu e singurul care a zis ca nu ma sfatuieste sa nasc natural avand in vedere organismul meu prin ce a trecut in ultimii 8 ani, 2 interventii chirurgicale, 2 fiv-uri si nenumarate tratamente hormonale pt a putea ramane insarcinata, iar acum se simte pe organismul meu. Imunitatea e la pamant, trece o infectie si vine alta. Dar asta nu conteaza, bebe sa fie sanatos caci pt asta am luptat. Sa imi pot tine puiul in brate.



#333
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:35

Buna fetelor!

Si eu ma numar printre cele care nu au dormit mai deloc...din cauza contractiilor alea ciudate, eu tot sper sa scap de ele si sa vina cele adevarate. M-a durut si stomacul pentru ca bebe fiind sus, cand se intareste burta imi apasa pe stomac...intre contractii este bebe activ si tot asa...

Madaralu nu e nici o problema ca nu ai luat prea mult in greutate...eu am o colega care a luat la prima sarcina doar 6 kg, iar bebe a avut 3 kg.....oricum esti o norocoasa pentru ca dupa nastere vei avea greutatea dinainte. Eu am luat intre 14 si 15 kg asa ca voi avea ceva de luptat cu ele. Esti o norocoasa si pentru sarcina usoara pe care ai avut-o, pentru mine a fost un calvar....nu imi imaginam ca poate fi asa rau( si eu aveam planuri sa fac sport si in timpul sarcinii, dar pana la 5 luni jumate am stat in pat in concediu medical..a fost groaznic ; de la 5 luni jumate am inceput sa-mi mai revin, dar cate putin si uite asa am ajuns la 9 luni cu starile pe care o persoana normala le are doar pana la 4 luni...de fiecare data knd ma duceam la control intrebam daca sunt sanse sa nasc mai devreme ca nu mai pot :)))))

 

Zi frumoasa fetelor!

Eu sper sa am contractii mai rare ca sa pot merge la cumparaturi...



#334
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:44

Da Madaralu esti o norocoasa, bine caa are bebe greutatea, nu ai de ce sa iti faci griji!

Aurora nastere usoara, sa stii ca doctori stiu si ei cand ar veni bebe, dr mea la prima nastere m-a chemat exact in ziua cand am nascut si nu a fost nastere provaocata.

Pe mine iar m-au luat durerile de spate! [fri]



#335
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 11:55

Haideti fetelor ca am fost pina la spital si voi ati implut 3 pagini [:)] .

 

Se pare ca saptamina asta nu nasc,ho-ho-ho.......colulu meu deschis sta de 3 cm fara mari sanse sa se scurteze.......Uite asha cind toti iti spun ca o sa nasti prematur,tu le faci in ciuda si ajungi la termen.....

 

Doar ca mi-au dat injectii pentru stimularea lui intr-un fel,spre a se scurta si inmuia pentru 5 zile,daca nu,ma interneaza in patologii ce eu tare nu as dori.....

 

Claudia tace.......a nascut oare?????

 

ARI unde esti mamico????? Sper ca tot e ok la voi,si sunteti deja acasa?



#336
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:24

Hello fete! Va salutam si noi, cam tarziu, dar sper sa ne iertati [:D]. Ieri nu am mai intrat pe laptop, doar de pe telefon si deloc n-am putut raspunde, dar recuperez acum [:)]

 

Bun venit noilor burtici! Sa aveti sarcina usoara in continuare si nastere usoara! [:X] [:X] [:X]

 

Felicitari Lia pentru printesa! Sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa!  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]

 

[fiesta]  [fiesta]  [fiesta]  [fiesta] Hai Claudia!  [fiesta] [fiesta] [fiesta] [fiesta] Chiar daca au venit si plecat contractiile, stai fara grija. Cat de curand va veni si printesa ta scumpa si o vei strange in brate cu drag! Abia astept sa ne povestesti cum va fi!

 

Noi suntem bine, am fost ocupati duminica si ieri. Am profitat de vremea frumoasa, de ultimele fonduri si de faptul ca tati si-a luat liber ieri. Vreau sa va spun ca "sindromul cuibului" nu m-a apucat doar pe mine, sa vedeti ce harnica si atenta a fost soata mea draga. Cand am mers la cumparaturi eram amandoi entuziasmati si bucurosi nevoie mare..sa luam si asta sa schimbam si asta, etc. Ajunsi acasa am intrat in curatenie generala in camera noastra, cu schimbat draperii si perdele, sters geamuri, etc. Eu am aspirat un pic prin casa si am facut ceva papa, el a facut "grosul". Ieri am facut ultimele finisaje, am spalat cearceafurile, prosopelele si ce i-am mai luat lui bebe.

 

Aseara am fost si noi la control, ne-a vazut o domnisoara doctor pe mana careia ne-a lasat dl. dr. saptamana aceasta. Vreau sa va spun ca sunt foarte incantata de ea, o domnisoara foarte atenta, ne-a pus la ecograf, ne-a verificat peste tot. Suntem bine, avem 3001g acum, inca suntem dupa dimensiuni cu o saptamana mai mici, dar asta fiindca el este mai mic, altfel toate sunt in regula: placenta, lichidul amniotic, circulatia. Suntem fericiti nevoie mare!  [il]  

Ne-am facut si NST-ul. A iesit ok, doar ca m-am agitat si eu si bebe la un moment dat. A stat o asistenta cu noi si am tot vorbit cu dumneaei, motiv pentru care ne-am agitat..cred. Ne-a luat tensiunea si era foarte mare 138 cu 8 si ne-a spus dna dr. sa stau pe un pat intr-un salon la camera de garda, sa ma linistesc si sa imi ia din nou tensiunea. Dupa 30 de minute mi-a luat tensiunea si era 10 si un pic. Ce bine! Numai de petrecut o noapte in spital nu cred ca eram pregatita, desi in toate zilele trecute am plecat cu bagajul de travaliu la mine [:D]. Astazi am facut 38 de saptamani si asteptam...mai sunt 2 saptamani pana la termen, dar bebe poate veni oricand. Acum poate sta pana saptamana viitoare cand se intoarce dl dr si se mai inmoaie gerul. Oricum ar fi, noi suntem bucurosi, nerabdatori si fericiti [:)]



#337
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 12:45

Felicitari Rommyna pt vesti bune de la dr si pt terminarea treburilor acasa! [pk]



#338
madaralu

madaralu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 655 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 13:34

Noi am încercat să adormim puţin.. ea mai mult ca mine că eu pe când am aţipit 10 min a sunat telefonul.. nu au timp toată ziua.. da e adevărat că ea trebuie să fie bine şi in grafic acum să vedem cum va decurge naşterea.. să nu credeţi că am ţinut regim sau făcut foamea, ma bucuram să iau măcar vreo 15 kg că-s tânără şi le dau repede jos :)

#339
madaralu

madaralu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 655 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 15:02

Aşa arată burtica mea azi 37+.. :)

Miniaturi atasate

  • IMAG0086.jpg
  • IMAG0088.jpg


#340
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 16:08

Madaralu arati foarte bine, eu am pus 22 de kg in plus si sunt umflata toata. La inceputul sarcinii si eu am baut foarte multa apa dar la sfarsit nu stiu ce s-a intamplat cu mine ca nu prea imi mai este sete.

Se pare ca la mine azi bebe are o zi de lenevire, nu prea mai este activ, in schimb aseara abia am reusit sa adorm din cauza lui.

Romyna noua ne creste tensiunea si daca ne miscam. La ultimul control m-am aplecat sa ma inchei la cizmulite si imediat mi-a luat tensiunea si aveam 15 cu 6. S-a speriat si dr si asistenta si le-am zis sa ma lase un pic sa imi revin, caci la kg depuse pe mine e un efort mare. Dupa 15 min aveam 13 cu 8 iar a doua zi deja revenisem la normal. Din cate vad ai facut putina treaba si poate de aceea a fost un pic mai mare.





Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -