Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 9 voturi

Educatia acasa (homeschooling)

439 raspunsuri la acest subiect

inaioana

inaioana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 00:36

O familie din Germania a primit azil politic in SUA dupa ce a fost persecutata pentru HS:

http://www.hotnews.r...piii-scoala.htm
  • 0

inaioana

inaioana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 24 februarie 2010 - 13:42

Legalizarea HS a fost propusa (timid) in Parlament:

http://www.hotnews.r...tat-cerinta.htm
  • 0

virgi

virgi

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 24 februarie 2010 - 15:35

Am asteptat cu mare interes acest interviu, chiar am postat doua intrebari acestui stimabil domn, si m-a dezamagit profund. Din punctul meu de vedere, acest tip n-o sa faca nimic, pentru ca nu-i in stare, este evident impotriva acestui sistem de home schooling. Greu..foarte greu...pana si-or schimba astia mentalitatea, nu cred ca noi vom mai fi in viata. Nu stiu de ce am crezut ca-i " altfel". M-am inselat, este la fel ca ceilalti...nicio diferenta! Nu are, nu stie, nu poate, nu e lasat....nu stiu inca...dar simt ca n-o sa faca nimic bun.
  • 0

virgi

virgi

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 24 februarie 2010 - 15:42

Ina - scuze, eu vorbeam de interviul de astazi al Domnului Ministru Funeriu...din Hot News...unde s-a discutat extrem de timid despre homeschooling....

Domana Carmen Axenie..mi-a dat ceva sperante insa acest domn Funeriu pare departe de acest subiect.
  • 0

ruxandra_sb

ruxandra_sb

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 15:46

Doua masuri esentiale de reforma lipsesc din proiectul noii legi a educatiei: legalizarea educatiei la domiciliu (homeschooling), in prezent permisa doar in cazuri speciale de boala, si introducerea unui sistem de vou­chere, prin care statul lasa la latitudinea parintilor directionarea finantarii catre furnizorii de servicii educationale (publici sau privati).

Neincluse de Ministerul Educatiei in forma actuala a proiectului de act normativ, care va intra in dezbatere publica dupa o analiza în Guvern, cele doua masuri ar putea avea ceva mai multe sanse la Parlament. Deputatul PD-L Carmen Axenie a facut deja primele demersuri pentru legalizarea educatiei la domiciliu, convocand comisiile de educatie din cele doua camere, si declara ca intentioneaza sa sustina si alternative de finantare de tipul sistemului cu vouchere.

articol Capital

• 0

greieras

greieras

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 00:33

Am fost de curand la o conferinta pentru cei interesati de homeschooling

pentru ca de ceva timp tatonam terenul alternativelor. Fetita mea ar trebui sa inceapa grupa pregatitoare anul acesta si nu eram 100% convinsa de homeschooling. Deja citisem o gramada si m-am dus sa vad daca pot primi ceva informatii in plus care sa ma ajute sa ma decid. Nu va pot descrie atmosfera extraordinara pe care am gasit-o acolo iar varietatea seminariilor a fost mai mult decat mare (100 seminarii diferite). Am reusit sa-l conving si pe sot sa vina cu mine si nu mai puteam sa-l fac sa plece (trebuia sa plecam mai devreme).

Multi dintre vorbitori erau dr., profesori, artisti, pshihologi, avocati, oameni de stiinta... Absolut toti au facut sau fac scoala acasa cu copiii si deci vorbeau din experienta. Eu si sotul am hotarat sa mergem fiecare la alt seminar pentru a acoperi cat mai multa informatie.

Unul din seminariile la care eu personal am participat a fost cel despre socializare. Cand le spun prietenilor si vecinilor ca vom face homeschooling, prima lor intrebare este despre socializare. Fetita mea este foarte sociabila. Nu a fost niciodata la gradinita desi a participat la tot felul de activitati pentru copii si are o gramada de prieteni cu care se intalneste des. Cand zic ca este sociabila nu ma refer ca e in stare sa se joace fericita cu copii de varsta ei, ci se raporteaza excelent la toate grupele de varsta (inclusiv adulti si batrani), ceea ce consider foarte important din moment ce cunostintele teoretice nu sunt nicidecum suficiente pentru o buna adaptare in societate.

Legat de "socializarea" stil scoala cineva a sintetizat foarte bine cam de ce parintii ar trebui sa aiba incredere in ei insisi in ce priveste educatia copiilor lor si nu in scoala. Cu riscul de a ma intinde putin cu subiectul vreau sa dau mai jos cateva ex. Exemplele sunt valabile pentru scoala in Statele Unite, dar nu numai.

1. Scoala incurajeaza niste straini in autoritate peste copilul tau

2. Scoala creaza dependenta de parerile colegilor

3. Scoala pretinde contact social nediscriminat

4. Scoala invata in grup (desi difera nivele de asimilare de la un individ la altul)

5. Scoala conditioneaza pasivitate (astepti sa ti se spuna ce sa faci, cand sa faci, cum sa faci...)

6. Scoala pune accent doar pe intelect (educatia trebuie facut la toate nivelele)

7. Scoala motiveaza prin competitie

8. Scoala te obiga sa inveti dupa ceas (daca termini mai repede sau mai incet e problema ta)

9. Scoala inchide copiii intr-un mediu artificial (viata este diferita de clasa)

10. Scoala educa pe toti in general si pe nimeni in particular

11. Scoala impiedica luarea de decizii

12. Profesorii sunt calificati pe baza unor diplome (nu pe baza dedicarii)

13. Scoala descurajeaza curiozitatea

14. Scoala se bazeaza pe exercitii abstracte si memorare

15. Scoala pedepseste greselile (vezi edison de cate ori a gresit pana a inventat becul...)

Inchei cu cateva nume de personalitati care nu au mers la scoala decat foarte putin sau deloc (care au fost educati acasa sau s-au autoeducat)

George Washington, Claude Monet, Abraham Lincoln, Blaise Pascal, Thomas Jefferson, Charles Dickens, Mark Twain, Thomas Edison, Florence Nightingale, Agatha Cristie, C. S. Lewis si multi altii.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)

Craciun 2008

Evil thrives when good men do nothing

• 0

anca_27

anca_27

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 01:06

Greieras, ma bucur mult pentru voi, ca-i puteti oferi printesei altceva. Aprob toate punctele enumerate de tine. Din pacate. Si lucrez in sistem.

Am avut ocazia sa predau si acasa unui copil. A fost altceva. Si pentru el, si pentru mine.

Sper totusi ca incet-incet se misca rotile si la noi, mai stiti ceva despre asta, fetelor?

Mami de Sara (8 dec 2008)

============

Licurici

..........................................

Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...
  • 0

greieras

greieras

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 03:06

Da, si eu as vrea sa stiu ce s-a mai intamplat cu noua lege a invatamantului, vreo schimbare in ce priveste homeschoolingul sau nu? Eu personal cunosc mai multe fam. care ar prefera sa-si educe copiii acasa.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)

Craciun 2008

Evil thrives when good men do nothing

• 0

LunaNoua

LunaNoua

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.435 mesaje

Postat 22 octombrie 2010 - 13:29

Mi-ar place si mie sa aflu metode practice pentru practicarea HS IN ROMANIA. Am inteles cum e acea portita in lege, despre programele umbrela, dar ... nu as putea avea destule informatii pentru a face o alegere (daca ar fi cazul) Ma gandesc si eu la aceasta alternativa pentru fetita mea, dar as vrea sa stiu mai multe despre posibilitatea echivalarii studiilor. Este vreo mamica ce a reusit sa implementeze teoria in practica ? In ce fel ? Cam care sunt costurile ?

Legea invatamantului parca precizeaza posibilitatea organizarii de sisteme educationale alternative. Se refera la sisteme suplimentare fata de sistemul de invatamant institutionalizat, sau la sisteme care sa il suplineasca pe acestea ?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

-------------------------------------------

Deea, mamica de Daria

made in Brasov
  • 0

Intrebari Panica

• PRIMA SARCINĂ PRIMA MINUNE

muresa18
    - Astăzi, 00:34

• Despre copii

andree559
    - Ieri, 22:49

• Tremur la bebelusi

Alinaiacob12
    - Ieri, 22:07

• E.coli la inceput de sarcina

Deni2811
    - Ieri, 10:11

• Acneea bebelusului

coco maria
    - nov 24 2020 16:29

Grupuri

• Mamici de August 2021 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 11 2020 17:21

• Mamici de Iulie 2021 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 11 2020 15:33

• Mamici de Iunie 2021 (Capsunele de 2021)

Anda08
    - oct 05 2020 13:44

• Mamici de Mai 2021 (Ciresele de 2021)

Anda08
    - aug 17 2020 10:58

• Mamici de Aprilie 2021 (Buburuze de 2021)

Anda08
    - iul 13 2020 07:16

Bloguri

• Patutul....o necesitate

Aura2020
    - Astăzi, 09:45

• Bebe și ploaia

MarinaGeorgiana
    - Astăzi, 07:17

• Somnul in sarcina

lumy lumy
    - Astăzi, 00:26

• Depistată pozitiv COVID 19

AryaRose
    - Ieri, 18:45

• Unde voi naste: la stat sau la privat?

Lilu_F
    - Ieri, 18:04

Retete

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19

• briose cu fructe de padure si Nestlé Cheerios

GINA-MONICA
    - iun 03 2020 08:33

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37