Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.42


622 raspunsuri la acest subiect

#21
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 13:56

Doamne, cat am putut sa mananc [smulgpar] , cat trei [grasa] [grasa] [grasa]

Asa cu pofta am papat salata de cartofi, apoi si placinta calda .... yummmmi, ma mir cum de mai are loc bebelina sa se miste.......... sau biata de ea o fi incercand sa impinga stomacul mai sus, sa isi faca loc? [fri]

o sa-i treaca pe cand merge la facultate si sta in camin, atunci o sa manance orice



#22
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 13:58

Burtici voua nu va e frica de nastere?

nope, tocmai am fost la un curs care m-a scapat de temerile astea

ma tem doar de cum o sa fiu tratata



#23
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 13:59

Gina, trebuie sa il pui la respect pe mic. ii oferi acesi mancare si next time. ii spui ca ce e aia manca. o sa te chinuie cu bebelica mica.

Arrya, poate ca  era letargic daca nu ai mancat. la fel ca si un om, nu il pierzi, ok. stai linistita.

Monica, da sunt muult mai ieftine aici. in Ro sunt niste preturi de vorbesti singura. eu am comandat de la asda, livrare 4.95 lire uk.



#24
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:06

Arrya, si eu am placenta anterioara si mi se intampla acelasi lucru la cateva saptamani. chiar in urma cu 2-3 zile a luat bebe o mica vacanta, daaar eu ma pacalesc pe mine insami cu aparatul Angel baby sound, cred c a ti-am mai spus. Ii ascult inimioara si imi trece teama. Stiu ca pot fi probleme chiar daca inimioara bate, insa poti sa faci eco si sa nu se vada nimic, iar la nastere sa ai o maaare surpriza. Au fost cazuri, cred ca stii. Dureaza o zi-max 2 aceasta pauza a lui bebe si nu merge cu dulciuri, cafea sau ce am mai auzit pe aici, cel putin nu la mine. cred ca fiecare bebe are propriile placeri si gusturi. Nu rezolvi nimic daca plangi. Eu am cazut intr-o mare nepasare (ca s anu zic nesimtire) mai ales dupa problemele de sanatate ale tatlui meu care m-au afectat teribil atunci pe moment. Am ales sa nu imi pese de nimic de atunci, nu mai citesc despre nastere, nu ma mai uit pe youtube, ce o fi o fi. Pooate nu e o atitudine potrivita, insa cred ca e mai bine asa pt bebe decat stresul la care il supuneam pana acum,



#25
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:08

Daaaaa, m-am linistit, claar. Mai ales ca acum s-a reintors la bagat calcaiul sub coasta dreapta [il]

 

I-am dat si o gura de cafeluta ca mi s-a facut pofta de la sot, asa bine mirosea [biz] \

 

Ema: ce frumos e costumasul!!

 

Azi am facut si noi 32+ si am avut zi de cantarit. Raportam 71.3kg, +11.3. M-am uitat pe grafic si in ultima luna am luat doar 1 kg [pk]  Insa inainte de aceasta luna, au fost saptamani in care am luat cate 1 kg/sapt [:-)))]  Deci nu pot preconiza ce se va intampla in urmatoarele 7 saptamani. [alcool]



#26
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:08

In alta ordine de idei....astazi am spalat cateva hainute de bebe si le-am pus pe sarma, apoi ma uitam impreuna cu sotul ce frumos arata. Stateam pur si simplu ca 2 prosti si eram extaziati cu ochii la sarma. Cred ca era o imagine tare haioasa, aveam si niste zambete tampe pe fata....



#27
oanacs

oanacs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:11

Salutare fetelor!

Multumim pentru noul capitol!

Eu sunt ingrozita de nastere, dar nu ma gandesc la asta o sa am atunci suficient timp sa ma panichez.



#28
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:13

In alta ordine de idei....astazi am spalat cateva hainute de bebe si le-am pus pe sarma, apoi ma uitam impreuna cu sotul ce frumos arata. Stateam pur si simplu ca 2 prosti si eram extaziati cu ochii la sarma. Cred ca era o imagine tare haioasa, aveam si niste zambete tampe pe fata....


Ce dragut! Si io vreau.

#29
oanacs

oanacs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:15

Ma pun sa mai citesc, ca mai am ceva restante la cap.41.



#30
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:21

Lady: stiu de AngelSound, dar nu se recomanda folosirea lui dupa ce incepe bebe sa miste. Motivele le-ai expus tu. Si am pe celalalt forum un caz cu o fata care nu l-a mai simtit pe bb vreo 6 ore la rand, dar avea puls, nu s-a dus la spital, iar la alte ctaeva ore dupa nici puls nu mai avea. Pulsul e ultimul care ...cedeaza. A nascut o fetita la 30s, moarte intrauterina. La autopsie a iesit ca avusese hemoragie intracraniana. Probabil nu putea sa o salveze nicicum, dar nu se poate abtine sa nu se intrebe ce s-ar fi intamplat daca se ducea la timp la spital.

 

La fel si dr meu a zis sa nu astept sa nu il simt o zi intreaga si sa vin cu el ..dus deja, ci sa vin din timp, ca sa poata interveni.

Eu pana la urma mergeam la eco la urgenta daca nu il simteam pana la ora asta, dar intre timp si-a revenit.

 

Oricum, Lady, nu exista atitudinea corecta sau gresita, fiecare ia atitudinea cu care ea se impaca mai bine, daca tie iti e mai bine psihic asa, cu detasare, atunci e atitudinea perfecta pt tine.

Cum se mai simte tatal tau? [flo2]

 

Ah si inca o chestie: la maica-mea, cand a ramas gravida la 43 de ani, nicio o clipa, dar niciuna nu m-am gandit ca ea poate pati ceva sau copilul poate avea ceva, cand i se pusese pata sa il dea afara, desi si-l dorea enorm si am oprit-o, cu scopul : il dai afara maine, daca simti la fel ca azi (e un berbec tare impulsiv), nu m-am gandit deloc ce riscuri implica sarcina ei la 43 de ani. Si copilul ala n-a facut nici dublu test, nici morfologii, eu nu stiam ce inseamna Down, sau etc. Maica-mea fuma ca turcoaica si bea cafele si la fel, avea o atitudinea de "nu mi s-o intampla tocmai mie".

Cand a intrat in travaliu si ne-am dus la spital si am sunat dr si n-a vrut sa vina si ne-am trezit ca tre sa o taie dr de garda...si mi-a zis ca ii face anestezie generala si eu eram singurica pe holul spitalului, abia atunci mi-a trecut prin cap: daca moare la anestezie? Dar am avut puterea sa imi indepartez acest gand. La 22.30 a intrat in operatie si pana la 23.15 cand am auzit tipatul alui mic, aveam o inima cat puricele. Apoi au scos-o si pe ea, era treaza din anestezie si intreba daca bb are toate degetele de la maini si de la picioare (cat ma face sa rad acum grija asta. Riscurile ca Stef sa nu iasa cu toate degetele erau infinit mult mai mici decat sa aiba Down 1:40 fiind riscul varstei).

 

Nu pot zice ca as prefera sa fiu ca atunci, pt ca atunci era doar un loz norocos, eu asa il vad, maica-mea inca il vede normal, cu "nu mi se intampla tocmai mie". Dar tot ea a zis de soacra-mea "nu o avea tocmai ea 2 cancere diferite". Si uite ca are. Deci se trag si lozuri necastigatoare.

Asa ca prefer ca acum. Mai precauta, ceea ce inseamna si mai paranoica. Dar mai in siguranta, mai in control, decat mai in voia sortii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -