Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Zaharul otrava zilelor noastre

zahar nutritie alimentatie sanatoasa

96 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Cat de multe cunosti despre zahar? (46 membru(i) a(u) votat)

Cate cubulete de zahar (cele clasice de 4,5g) credeti ca asimileaza im medie pe zi un copil de 7 ani?

1. Nu mai mult de 10 (26 voturi [55.32%])

Procentaj de vot: 55.32%

2. Intre 10 si 20 (17 voturi [36.17%])

Procentaj de vot: 36.17%

3. Peste 30 (4 voturi [8.51%])

Procentaj de vot: 8.51%

Cine contine mai mult zahar?

1. Un litru de Coca Cola (35 voturi [74.47%])

Procentaj de vot: 74.47%

2. Un litru de sirop de mere (12 voturi [25.53%])

Procentaj de vot: 25.53%

Cine contine mai mult zahar

1. Dropsuri cu fructe (40 voturi [85.11%])

Procentaj de vot: 85.11%

2. Pastile mentolate (7 voturi [14.89%])

Procentaj de vot: 14.89%

Cantitatea de zahar pe care un roman o mananca pe zi

1. Este in crestere de la an la an (39 voturi [82.98%])

Procentaj de vot: 82.98%

2. Este in scadere de la an la an (4 voturi [8.51%])

3. Ramane aproximativ aceeasi (4 voturi [8.51%])

Mierea este mai sanatoasa decat zaharul

1. Da (35 voturi [74.47%])

Procentaj de vot: 74.47%

2. Nu (3 voturi [6.38%])

Procentaj de vot: 6.38%

3. Mierea si zaharul sunt la fel. Nu este nici o diferenta (9 voturi [19.15%])

Procentaj de vot: 19.15%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

ramiris

ramiris

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 21:07

Bine, nu mi-as dori sa ajung vreodata pe mana unei echipe ce nu mai are alta solutie decat sa toarne borcanul cu miere dar asta e , nu sunt destul de increzatoare probabil in minuni.

Din cate stiu eu in majoritatea situatiilor felul in care se vindeca/inchide o plaga are mai mult legatura cu "materialul clientului" decat cu talentul chirurgului.

Pe mine nu m-ar deranja sa am parte de un medic care, dupa ce a incercat tot ce se putea incerca dpdv medical si n-a functionat, sa ia in calcul si soltutii traditionale.

• 4

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 21:26

Fiecare are dreptul la o opinie cand e vorba de propria persoana. Nu mi se pare fantastic faptul ca gandim diferit.

Personal, as prefera intr.o siruatie atat de grava o trimitere spre un alt spital/echipa si nepierderea timpului cu mierea pe operatie ce supureaza .

Asta nu inseamna, repet, ca nu recunosc beneficiile medicinei alternative  in general.

• 0

XIO

XIO

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 21:33

*
HOT

Xio sa ''nu ma pronunt'' in legatura cu faptul ca nu as vrea sa incap pe mana unei echipe ce are ca solutie borcanul cu miere? E totusi dreptul meu sa am ce opinie vreau. 

Indiferent de succesele terapiei alternative pe care le recunosc in anumite domenii de altfel prefer cand e vorba de ceva  atat de serios ca o operatie ce supureaza sa aiba alte solutii.

Pai, din experienta ta, cati pacienti ai avut cu infectii postoperatorii si ce solutii ai folosit pt a ajuta vinedcarea plagii? Ce dezavantaje ai observat la plagile care au fost tratate cu miere, ce avantaje ai observat la celelalte?

Ce spui tu suna ca si parerea exprimata de majoritatea celor care nu sunt medici, cum ca daca ai o alunita si ti-o scoti mori, fiecare avand cate un exemplu sa iti dea.

Nu e nimic mai rau decat dezinformarea si sa nu iti cunosti limitele, sa stii.

Intr-o astfel de situatie ai 2 optiuni:

1. Incerci mierea despre care tu ai o opinie nefondata pe care nu o poti sustine cu argumente solide.

2. Operatia: taiem tot si suturam iarasi. Bineinteles cu posibilitatea unui defect care sa necesite lambou rotat, probleme ulterioare samd.

Ca fapt divers, dupa ce s-a incercat la femeia aceea tot ce este posibil in afara de operatie, s-a incercat si mierea si a dat rezultate intr-un timp record. :)

Nu e vorba ca tu nu ai incerca mierea, e vorba de tonul condescendent folosit cand vb despre 'echipa care are ca solutie un borcan cu miere'. :) asta venind de la un om care nu stie despre ce este vorba este amuzant. Daca ar veni de la un medic nu ar fi amuzant, as spune doar ca e trist ca e asa inchis la minte si ca pierd pacientii din cauza lui.

• 5

ab5174

ab5174

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.917 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 22:01

Nu e vorba ca tu nu ai incerca mierea, e vorba de tonul condescendent folosit cand vb despre 'echipa care are ca solutie un borcan cu miere'. :) asta venind de la un om care nu stie despre ce este vorba este amuzant. Daca ar veni de la un medic nu ar fi amuzant, as spune doar ca e trist ca e asa inchis la minte si ca pierd pacientii din cauza lui.

Xio,  e usor de vorbit cind esti sanatos si nu ai nevoie de diverse tratamente. 

Eu chiar prefer un doctor care e deschis la orice ...decit unul care da din umeri ....si zice ca nu e nimic de facut.

• 1

Madanic

Madanic

Membru senior

• Membri
  • 3.591 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 22:30

Fiecare are dreptul la o opinie cand e vorba de propria persoana. Nu mi se pare fantastic faptul ca gandim diferit.

Personal, as prefera intr.o siruatie atat de grava o trimitere spre un alt spital/echipa si nepierderea timpului cu mierea pe operatie ce supureaza .

Asta nu inseamna, repet, ca nu recunosc beneficiile medicinei alternative  in general.

Doar pentru ca tu nu stii ca mierea are proprietati curative, nu inseamna ca nu-i adevarat sau ca n-ar fii o solutie pentru o criza medicala.

http://dermnetnz.org...ents/honey.html

• 0

Admin

Admin

Membru senior

• Administrators
  • 3.259 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 11:21

Va rog sa nu stricati acest topic. Fiecare are dreptul la o opinie si trebuie sa o respectam. Hai sa incercam sa ne argumentam cele spuse cu linkuri cu opinii documentate ca sa nu mai existe discutii prea multe.

Multumesc tuturor acelora care au imbogatit informativ acest mesaj. Contine multe opinii bine argumentate.

• 0

greieras

greieras

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 19:56

Acum vreo 30 de ani, tataie al meu s-a dus in beci. Beciul era o camaruta mica cu pereti din caramida sub sufrageria casei.  Avea acolo un mic ochi de aragaz cu butelie.pe care nu stiu ce a vrut sa incalzeasca.  Nu si-a dat seama ca flacara s-a stins dar gazul curgea.  Cand a revenit sa controleze a explodat .  Mamaia mea care avea peste 100kg era in pat in sufragerie, si patul a sarit cu ea in cealalta parte a camerei.  Bunicul a avut arsuri pe tot corpul.   Primul lucru pe care l-a facut mamaia mea a fost sa ia miere si sa o toarne peste tataie din cap pana in picioare.  A durat pana a fost dus la spital pentru ca nu aveau nici telefon la vremea aia (locuiau in Bucuresti).  Tataie a iesit din spital cu piele ca de copil mic.  Dr. i-au zis ca mierea l-a salvat.  Bineinteles ca vindecarea a fost anevoioasa si lunga, cert e ca la el a ajutat.  Bunicii mei erau apicultori.

• 4

miriama

miriama

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 06 februarie 2014 - 13:03

am citit ca folositi miere in loc de zahar...dar cum convertiti voi zaharul din prajituri cu miere? adica daca trebuie 200g de zahar la o praji, cata miere pui in loc? ca eu fac prajituri ca sa evit dulciurile din comert si as incerca si cu miere...

dar mierea din supermarket e chiar miere? eu m-am intrebat de multe ori asta, ca alta sursa sa cumpar n-am. De ce e o asa mare diferenta de pret intre miere ca sunt sticle cu 60 de lei/kg dar si sticle cu 370 lei/kg si pe toate scrie ca e naturala, fara adaosuri bla bla bla... deci... cat de naturala???

si ce-i stevia, ca tot citesc aici despre ea? va referiti la planta pe care o folosim la ciorbe? nu stiam ca poate inlocui zaharul...

• 0

aschiutza

aschiutza

Membru senior

• Membri
  • 4.422 mesaje

Postat 06 februarie 2014 - 13:47

Miriama, nu e aceeasi stevie, desi e acelasi nume.

• 0

CorinaDani

CorinaDani

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.935 mesaje

Postat 06 februarie 2014 - 14:18

confirm si eu proprietatile mierii, de vindecare a pielii traumatizate.

acum cativa ani m-am oparit cu apa clocotita, pe toata lungimea antebratului drept, exact acolo unde e pielea mai fina/subtire.

pentru ca citisem despre miere, ca se recomanda pentru arsurile minore, mi-am dat imediat cu miere pe zona oparita. am repetat procedura cateva zile, in fiecare seara. in felul acesta nu am mai facut flictene, pielea s-a vindecat uimitor de rapid, nu mi-a ramas nici cel mai mic semn.

zilele trecute citeam despre o adolescenta care si-a aplicat miere pe tenul acneic, in fiecare seara, si a scapat complet de cosuri in 3 luni...xio, poate incerci si metoda asta, rau n-are cum sa-ti faca...

• 0

Etichetat si cu zahar, nutritie, alimentatie sanatoasa

Intrebari Panica

• Cum reduci colicile

flory. erica
    - oct 20 2019 20:32

• Restrictie de crestere fetala inainte de 37de saptamani

bebeyim
    - oct 20 2019 20:02

• Constipatie bebe 6 luni

mihneagabriel
    - oct 20 2019 18:37