Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Zaharul otrava zilelor noastre

zahar nutritie alimentatie sanatoasa

96 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Cat de multe cunosti despre zahar? (46 membru(i) a(u) votat)

Cate cubulete de zahar (cele clasice de 4,5g) credeti ca asimileaza im medie pe zi un copil de 7 ani?

1. Nu mai mult de 10 (26 voturi [55.32%])

Procentaj de vot: 55.32%

2. Intre 10 si 20 (17 voturi [36.17%])

Procentaj de vot: 36.17%

3. Peste 30 (4 voturi [8.51%])

Procentaj de vot: 8.51%

Cine contine mai mult zahar?

1. Un litru de Coca Cola (35 voturi [74.47%])

Procentaj de vot: 74.47%

2. Un litru de sirop de mere (12 voturi [25.53%])

Procentaj de vot: 25.53%

Cine contine mai mult zahar

1. Dropsuri cu fructe (40 voturi [85.11%])

Procentaj de vot: 85.11%

2. Pastile mentolate (7 voturi [14.89%])

Procentaj de vot: 14.89%

Cantitatea de zahar pe care un roman o mananca pe zi

1. Este in crestere de la an la an (39 voturi [82.98%])

Procentaj de vot: 82.98%

2. Este in scadere de la an la an (4 voturi [8.51%])

3. Ramane aproximativ aceeasi (4 voturi [8.51%])

Mierea este mai sanatoasa decat zaharul

1. Da (35 voturi [74.47%])

Procentaj de vot: 74.47%

2. Nu (3 voturi [6.38%])

Procentaj de vot: 6.38%

3. Mierea si zaharul sunt la fel. Nu este nici o diferenta (9 voturi [19.15%])

Procentaj de vot: 19.15%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

Admin

Admin

Membru senior

• Administrators
  • 3.259 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 09:31

Cand eram in facultate puneam 3 lingurite de zahar in ceai si 2 in cafea! Beam ness care il frecam cu zahar "pana se albea" (spunea guru roman al nesului).

Ulterior am renuntat la zahar atat in ceai cat si in cafea si am descoperit gustul placut al acestora. Cel putin gustul cafelei amare este senzational si poti sa faci deosebire intre diverse tipuri de cafea. Altfel, daca pui mult zahar, toate cafelele sunt la fel si nu merita sa cheltuiesti bani pe o cafea mai scumpa.

Ca sa fac o analogie .... exista mai multe tipuri de vin sau de bere. Le-am putea aprecia daca am pune 3 lingurite de zahar in ele? De aceea nu i-am inteles niciodata pe aceia care pun pepsi in vinul rosu si declara ca sunt mari bautori de vin.

• 1

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 09:37

Grasimile ingerate nu influenteaza in niciun fel glicemia.Grasimile ajung sa se transforme in glucoza doar in situatia fericita in care lipsesc carbohidratii necesari acestui proces, si pe asta se bazeaza dietele ketogenice.Altfel poti inghiti linistita un porc intreg, daca nu il mananci cu paine sau cu mamaliga, glicemia ta  se va modifica nesemnificativ.

Bine de stiut.

De fapt, stiam ca nu se alatura, la aceeasi masa, carnea cu painea. Din pacate, nu intotdeauna tin cont de regula asta. [doh]

• 0

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 09:55

"Your stomach doesn’t care whether you ingest white sugar or honey once it enters your bloodstream. To your body, sugar is sugar. All types of sugar should be consumed sparingly, even if it's honey."

Asta era ideea. Nu nega nimeni faptul ca mierea are vitamine sau ca nu ar inchide rani dar aici nu despre asta se vorbea.

• 1

CorinaDani

CorinaDani

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.990 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 09:58

Yikes, 5 lingurite cred ca mi s-ar face rau doar sa le numar. Eu cand eram copil puneam o lingurita de miere la ceai si eram ok. Nu cumva ai schimbat ceaiul, stiu si eu de exemplu eu nu pot sa beau ceai negru sau verde nici macar indulcit. Copil fiind beam doar ceai de izma si tei. 

se pare ca am indus lumea in eroare fara voia mea.

acum nu mai mananc dulciuri, in cafea pun indulcitor - stiu, nu e bun, dar nu am ce sa fac, nu suport nimic amar la gust.

poate imi spuneti voi ce pot sa folosesc in loc de indulcitor la cafea, am vazut ca se tot discuta despre stevia, stiu ca a aparut si in magazine la noi.

ceaiul il pot bea acum fara zahar sau indulcitor, cu conditia sa fie de fructe, aroma si gustul imi dau senzatia ca e indulcit.

cand am povestit despre zaharul din ceai, era vorba despre o perioada din trecut, nu din prezent.

deja simt si vad primele efecte ale eliminarii zaharului din alimentatia zilnica. ma simt mai bine. nu mai am senzatia aceea de balonare, de pufosenie, nu stiu cum sa explic. si parca si tenul arata mai bine, s-a mai luminat.

• 2

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 10:13

Stevia. Gasesti si pudra dar este si planta si mai ales la fierturi cum e ceaiul poti sa o pui asa pe langa ce fierbi si pe ea.

Bine,in  cafea, vin, chec trebuie folosita varianta cealalta ca nu mai merge cu frunza [:)]

• 0

alyx

alyx

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 11:24

"Your stomach doesn’t care whether you ingest white sugar or honey once it enters your bloodstream. To your body, sugar is sugar. All types of sugar should be consumed sparingly, even if it's honey."

Asta era ideea. Nu nega nimeni faptul ca mierea are vitamine sau ca nu ar inchide rani dar aici nu despre asta se vorbea.

Ok,dar pentru corectitudinea informatiilor mai trebuie spus si ca mierea contine fructoza nu zahar, iar viteza de absorbtie in sange este mai mica decat cea a zaharului, prin urmare si raspunsul pancreasului este altul atunci cand consumam miere in loc de zahar. Poate stomacului nu-i pasa ca ingerezi zahar sau miere, dar cu siguranta pancreasului ii pasa :).

De asemenea, mierea contine o serie de elemente care nu se regasesc in zahar. Zaharul contine proape 100% carbohidrati in tim pe 100 grame de miere contine in jur de 83% carbohidrati.

Sunt totusi niste diferente bine de stiut.

E adevarat ca un consum excesiv de miere nu poate decat sa dauneze, dar excesul in orice dauneaza.

• 1

caress

caress

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 11:34

Alyx, nu e chiar asa. Viteza de absorbtie este mai mare la fructoza, care e o glucida simpla, decat la zaharoza care e un diglucid.Iar indicele glicemic al mierii-adica raspunsul insulinic al pancreasului, este aproape la fel ca al zaharului.Mierea are 60, zaharul 70 , deci mare diferenta nu e.IG al fructozei este f mic, deci zaharurile din miere nu cred ca sunt predominant fructoza, dar voi verifica.

Edit

Ia uite proportia zaharurilor in miere:

81,3%zaharuri
(din care 38,19% fructoza, 31,28%glucoza,
5% zaharoza, 6,83% maltoza,
alte dizaharide)

Glucoza are IG 100, e punctul de referinta pt calculul IG ului alimentelor...Asa ca se explica de ce nu e mare diferenta intre zahar si miere.

http://apicultura.tripod.com/id10.html

Editat de caress, 29 ianuarie 2014 - 11:38 .

• 1

caress

caress

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 11:46

Cat despre indulcitori, i-am incercat si testat si studiat pe toti de un an incoace, de cand tin Montignac, dieta care interzice complet si zaharul si mierea.

Concluziile mele personale, in urma tuturor research urilor facute:

-fructoza cristalizata e ok, atat timp cat nu consumam mai mult de o lingura /zi

-zaharina 1 cp dimineata la cafea nu ma va omora ,cu siguranta.consumul ei devine discutabil periculos de la 100 cp/zi

-stevia cp este imposibila, zici ca bei fiole de algocalmin, am aruncat o.cea picaturi merge, dar in cantitati insignifiante, si completat cu altceva.Daca nu, pentru mine cel putin , are un after taste oribil.

-sorbitolul merge ocazional, are multe calorii si e un pic laxativ, dar e foarte stabil termic-ceea ce nu se poate spune despre fructoza-, un chec pe luna cu sorbitol e mai bun decat cu zahar.

-dintre polioli, cei mai recomandati sunt eritrolul si xilitolul, ambii scumpi ca naiba, si pana de curand inaccesibili pentru ca nu existau la noi.Daca mi-as permite, as folosi doar eritrol.

-siropul de agave, destul de controversat si el, ca tot ceea ce bagam in gura de altfel [alcool] [soricel] -mie imi inlocuieste cu succes mierea.Nu fac exces, are IG f mic, 400 g imi ajung minim 2 luni...Cu siguranta nici de la el nu o sa ma imbolnavesc.

• 0

alyx

alyx

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 11:47

Alyx, nu e chiar asa. Viteza de absorbtie este mai mare la fructoza, care e o glucida simpla, decat la zaharoza care e un diglucid.Iar indicele glicemic al mierii-adica raspunsul insulinic al pancreasului, este aproape la fel ca al zaharului.Mierea are 60, zaharul 70 , deci mare diferenta nu e.IG al fructozei este f mic, deci zaharurile din miere nu cred ca sunt predominant fructoza, dar voi verifica.

Ba este chiar asa. Viteza de absorbtie a fructozei este mai mica si necesarul de insulina pentru metabolizarea acesteia este mult mai mic.Daca tot ai adus vorba despre indicele glicemic, la fructoza acesta este 20. Acesta este unul din motivele pentru care in tratamentul hipoglicemiilor se foloseste zaraul sinu mierea de albine (zaharul produce o crestere a glicemiei mult mai rapida decat mierea).

• 0

alyx

alyx

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 11:54

Caress, dupa cum vezi chiar in cele postate de tine, ponderea cea mai mare in miere o detine fructoza. este vorba de fructoza naturala nu cea alimentara. prin comparatie, 100 de grame de zahar ce contine?

• 0

Etichetat si cu zahar, nutritie, alimentatie sanatoasa

Intrebari Panica

• Putin speriată

Ana199508
    - Ieri, 19:21

• Urgenta?

sweet_106
    - dec 07 2019 22:32

• Temperatura 37.3

Eugenya1
    - dec 07 2019 11:04

• Col scurt

Guest__* - dec 06 2019 21:35

• Al?
    - dec 06 2019 19:54

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Buna

DragomirAnca
    - Ieri, 22:14

• Fetiță sau băiețel?

mirunadeea99
    - Ieri, 15:43