Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Zaharul otrava zilelor noastre

zahar nutritie alimentatie sanatoasa

96 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Cat de multe cunosti despre zahar? (46 membru(i) a(u) votat)

Cate cubulete de zahar (cele clasice de 4,5g) credeti ca asimileaza im medie pe zi un copil de 7 ani?

  1. Nu mai mult de 10 (26 voturi [55.32%])

    Procentaj de vot: 55.32%

  2. Intre 10 si 20 (17 voturi [36.17%])

    Procentaj de vot: 36.17%

  3. Peste 30 (4 voturi [8.51%])

    Procentaj de vot: 8.51%

Cine contine mai mult zahar?

  1. Un litru de Coca Cola (35 voturi [74.47%])

    Procentaj de vot: 74.47%

  2. Un litru de sirop de mere (12 voturi [25.53%])

    Procentaj de vot: 25.53%

Cine contine mai mult zahar

  1. Dropsuri cu fructe (40 voturi [85.11%])

    Procentaj de vot: 85.11%

  2. Pastile mentolate (7 voturi [14.89%])

    Procentaj de vot: 14.89%

Cantitatea de zahar pe care un roman o mananca pe zi

  1. Este in crestere de la an la an (39 voturi [82.98%])

    Procentaj de vot: 82.98%

  2. Este in scadere de la an la an (4 voturi [8.51%])

    Procentaj de vot: 8.51%

  3. Ramane aproximativ aceeasi (4 voturi [8.51%])

    Procentaj de vot: 8.51%

Mierea este mai sanatoasa decat zaharul

  1. Da (35 voturi [74.47%])

    Procentaj de vot: 74.47%

  2. Nu (3 voturi [6.38%])

    Procentaj de vot: 6.38%

  3. Mierea si zaharul sunt la fel. Nu este nici o diferenta (9 voturi [19.15%])

    Procentaj de vot: 19.15%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 12:47

Aschiutza, mierea este muuuuult mai sanatoasa.

Important este sa mananci sanatos, ca poate nu vor toti sa slabeasca, iar din acest punct de vedere mierea e recomandata de medici. Zaharul alb e un mare 'NU'.

Fructoza si ceilalti indulcitori afecteaza in timp tractul gastrointestinal.

 

Stii ca mierea contine pina la 45% fructoza, nu?

 

Zaharul alb spre diferenta de cel brun e numai ca e curatat. Are o puritate mai mare. Ar trebui s amaninci f mult zahar brun ca sa obtii un folos cu vitaminele si mineralele din el.

 

Si din cite stiu daca incalzesti mierea (deci icnd gatesti cu ea) se distrug multe din vitamine si enzime, deci mare folos in comparatie cu zaharul alb nu este.

 

Ca mierea are unele calitati bune pt sanatate e una, ca e de fapt in mare parte compusa tot din carbohidrati e alta. Daca vei inlocui tot zaharul mincat cu miere, nu vei face mare cistig din acest punct de vedere. Deci nu te poti culca pe o ureche spunind "maninc miere, nu zahar, nu am de ce sa imi fac griji". Si cu mierea trebuie sa ai grija cit maninci, si nu vorbesc acum de slabit, ci in general pt efectul carbohidartilor asupra sanatatii. Pe credinta ca "mierea e sanatoasa / zaharul alb ba"  se bazeaza multi producatori de musli, punind in loc de zahar miere. Din cite stiu, diferentele in efectele asupra santatii intre saharoza si amestec de glucoza / fructoza e destul de redusa. Daca maninci miere, vei avea ceva avantaje in plus, carbohidratii insa vor ramine carbohidrati.

 

Pina la urma in toate ce mincam si bem conteaza cantitatea. Putina sare e aboslut necesara pt corpul omenesc, multa -e toxica. Pina si apa daca bei prea multa dintr-o data nu iti va fi bine. Asa e si cu zaharul si restul carbohidratii (mono - si dizaharide), egal din ce provin: trebuie sa tii o masura. 



#22
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 13:17

Bineinteles. Ideea pentru care suntem indrumati sa nu le dam copiilor zahar in exces aici  este glucoza din sange. Si sanatos fiind copilul tot nu e in regula daca se depasesc anumite cote. Pe aceasta idee, mierea e la fel de nociva. Stevia se pare ca nu.

 

Doar nu vorbim  despre ce le punem cand se lovesc la genunchi. Miere sau zahar sau indulcitori.

 

Chiar, voi ce folositi vara pe rani deschise? Superficiale ma refer bineinteles, astea pe care le capata din cazaturi cu rolele, etc.

 

Edit: nu stiu cum e cu medicina asta diferita de la an la an sau de la om la om [:)], dar eu dupa operatie pe gastro am avut mierea la "interzise" clar multe luni  si nu am diabet.


Editat de mamica11, 28 ianuarie 2014 - 13:41 .


#23
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 13:28

Desi este extrasa dintr-o planta, stevia nu este un produs natural. Procedeul de extractie este chimic si se mai adauga si diverse ca sa o inmulteasca sau sa o purifice. La ora actuala nu se stie cat bine sau cat rau face, se recomanda deci prudenta.



#24
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 13:38

Asa e, dar nimic dulce si bun nu e perfect.

Intrebase in urma despre stevie insa , comparativ vorbind cu mierea se pare ca este mai putin daunatoare din anumite puncte de vedere.

 

Produsele stupului sunt multe si folositoare , mierea insa multa are aceleasi efecte cu zaharul mult.



#25
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:13

Bineinteles. Ideea pentru care suntem indrumati sa nu le dam copiilor zahar in exces aici  este glucoza din sange. Si sanatos fiind copilul tot nu e in regula daca se depasesc anumite cote. Pe aceasta idee, mierea e la fel de nociva. Stevia se pare ca nu.

 

Doar nu vorbim  despre ce le punem cand se lovesc la genunchi. Miere sau zahar sau indulcitori.

 

Chiar, voi ce folositi vara pe rani deschise? Superficiale ma refer bineinteles, astea pe care le capata din cazaturi cu rolele, etc.

 

Edit: nu stiu cum e cu medicina asta diferita de la an la an sau de la om la om [:)], dar eu dupa operatie pe gastro am avut mierea la "interzise" clar multe luni  si nu am diabet.

 

Sa stii ca in vremurile noastre nici celor care au  diabet nu le mai sunt strict interzise nici  mierea si nici zaharul. Le sunt permise in cantitati mici si conditionat de glicemii bune. Iar zaharul constituie tratamentul  pentru hipoglicemie.



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:32

oarecum off-topic: imi amintesc foarte clar cum, in copilarie, in "faimosul" ceai era suficient sa pun 2,5 - maxim 3 lingurite de zahar la o cana mare, si iesea un ceai lesinator de dulce. ei bine, acum, chiar daca pun 5 lingurite de zahar in cana cu ceai, tot nu mi se pare suficient de dulce. probabil cantitatea sporita de zahar pe care o consumam are de-a face si cu puterea acestuia de indulcire, care se pare ca a scazut...punem tot mai mult in lapte, ceai, prajituri, samd



#27
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 15:00

Off=topic (sau  nu): vinul fiert il pot indulci cu miere? Daca nu, cu ce ? [batcap]



#28
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 15:08

oarecum off-topic: imi amintesc foarte clar cum, in copilarie, in "faimosul" ceai era suficient sa pun 2,5 - maxim 3 lingurite de zahar la o cana mare, si iesea un ceai lesinator de dulce. ei bine, acum, chiar daca pun 5 lingurite de zahar in cana cu ceai, tot nu mi se pare suficient de dulce. probabil cantitatea sporita de zahar pe care o consumam are de-a face si cu puterea acestuia de indulcire, care se pare ca a scazut...punem tot mai mult in lapte, ceai, prajituri, samd

adik tu cand refaci acum o prajitura pui mai mult zahar decat e in reteta sau cum ? [fri]



#29
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 15:13

Off=topic (sau  nu): vinul fiert il pot indulci cu miere? Daca nu, cu ce ? [batcap]

 

Buna intrebare. daca e sa ne luam dupa teoria conform careia "toate e rele maica".... zic io sa-l bei neindulcit.

 

PS: sa stii ca si vinul are carbohidrati.



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 15:16

hehe...eu fac prajituri extrem de rar, mai exact doar placinta cu branza dulce si stafide, si aia din an in paste...mai bine zis faceam, ca sunt la dieta, ziua 9, deci am taiat orice dulce din meniu.

am noroc ca sotul si copila nu se omoara dupa prajituri de casa, eu ce mai eram devoratoare de dulce, dar m-am cumintit.





Etichetat si cu zahar, nutritie, alimentatie sanatoasa

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -