Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Decizie grea


41 raspunsuri la acest subiect

#31
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 14:16

Schimba yala.De fapt tu il vrei ca in alea sase luni......no,i-a trecut.

Banuiesc ca prima data el era casatorit de aia nu v-ati putut implini iubirea atunci.A fost foc de paie.Daca sta la tine si nu te ajuta cu copiii nu face nimic,atunci pa.Consuma resurse,nu da nimic inapoi.E trecut in acte ca tata?



#32
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 14:52

Tu, ce vrei? Lasa visele desarte si himerele, ia in calcul situatia asa cum este ea si fa-ti ordine in ganduri si dorinte, in prioritati...pana cand nu ai s-o iei sistematic, cu fapte reale si dorinte realizabile, ai sa te invarti in jurul cozii intr-o situatie deloc ok.



#33
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 22:02

Daca vei ramane cu el macar incearca sa te gandesti ca asta alegi si sa iti asumi situatia. Cred ca in felul acesta vei deveni mai calma si linistita. Nu mai incerca sa il schimbi dupa gustul tau. E vorba de acceptare. Asa e el chiar daca tu nu consideri ca e ok. Eu sunt convinsa ca daca ar scrie si el, va avea argumente/motive pentru care se comporta asa. Ba mai mult, ai constata ca nici nu considera unele aspecte asa cum le povestesti tu.

 

Cunosc o familie cu aprox aceleasi probleme. Fiecare se considera tolerant, minunat, modest, extraordinar [:)] dar amandoi sunt convinsi ca celalalt are un sac de defecte si nu accepta o cale de mijloc, doar optiunea ca celalalt sa se schimbe. Consuma atata timp cu asta, ani de zile, ca este pur si simplu trist. Iti dai seama ca nu pot fi ajutati din exterior. Ajutorul apreciat fiind cel care ar actiona asupra celuilalt pentru a fi schimbat conform dorintelor.

 

Este mai simplu sa va duceti vietile separat si copiii la unul dintre voi. Va veti aprecia mult mai mult.


Editat de AdiS, 01 februarie 2014 - 22:03 .


#34
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 13:25

Teuta16, poti incerca o lista de prioritati - sa vezi ce anume e important pentru tine acum si ce nu este. Deasemeni, poti stabili si termene concrete pt aceste prioritati.O decizie MARE are nevoie , uneori, de segmentari, adica decizii congruente( sau etape intermediare), avand toate un sigur scop.

 

Dupa cum povestesti, relatia ta este intr-un stadiu avansat de degradare, astfel incat , daca imi permiti sa fac un scenario, nu te vad prea bine in viitorul apropiat ( din punct de vedere sufletesc, si mai apoi fizic). Iar tu ai nevoie de tine, si copii tai au nevoie de tine. Au nevoie de o mama echilibrata emotional, care sa le poata oferi mediul securizant pt crestere.



#35
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 05 februarie 2014 - 03:58

Se poate ca aceasta relație sa fi fost forțata de ea ca sa existe.Cuvinte ca"nu sunt sigura ca el a vrut copii"țin de faptul ca hotărârea a fost luată de o parte si nu din ambele părți,el independent,fără Responsabilități,Ea-cu viitor planificat,formând si profitând de relația existența.O hotarâre urmată de consecințe neplăcute care vor trebui suportate de ambele părți,implicate fiind ,din pacate,rezultatele unei iubiri ce ar fi urmat sa fie constructiva(copiii).

Din cauza acestora si pentru ei,aceasta situație va trebui rezolvată cu Diplomație tocmai datorită iubirii existente dinaintea furtunii.



#36
teuta16

teuta16
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 15:35

Buna ziua!

Nu am mai scris, pt ca efectiv nu am putut, am avut un blocaj pt o vreme.

Pe scurt, i-am dat un ultimatum, i-am spus ca are de ales intre 2 variante - ori ramane de dragul copiilor (ce-mi place expresia asta) si atunci preia jumatate din sarcinile si cheltuielile familiei, si functionam ca o echipa, ori pleaca si ma lasa sa imi gasesc linistea, pt ca sunt obosita si nu mai pot sa-l duc in spinare.

Initial a crezut ca e vreo alta criza de-a mea, dar dupa 2 sapt, i-am spus ca de data asta nu imi mai trece, asa ca sa faca bine sa se hotarasca.

Intr-un final, cand a vazut ca vorbesc serios, m-a intrebat daca chiar vreau sa ne despartim. Eu i-am raspuns ca atata vreme cat oricum nu mai suntem un cuplu, are de ales dintre cele 2 variante.

M-a mai intrebat apoi de jdemii de ori daca chiar vreau sa plece, eu ii tot spuneam ca e alegerea lui, dar in final i-am zis ca, da, vreau sa plece, vazand ca nu o scot la capat.

Bineinteles ca m-am prins ca omul cauta sa se victimizeze, asa ca mi-am asumat sa joc eu rolul zgripturoaicei.

Asa ca si-a facut bagajul si a plecat.

Sunt 2 saptamani si ceva de atunci, timp in care pe mine nu m-a mai sunat, a venit si si-a luat lucrurile, doar dimineata cand eram eu la serviciu, apoi a lasat cheia.

Pe copii nu a poftit sa-i vada, doar vineri mi-a cerut voie sa ia fetita de la gradinita, dar a adus-o direct acasa. Eu mi-am imaginat ca o sa vrea sa stea cu ea mai mult, dar n-ai sa vezi.

Intr-un mare fel sunt linistita acuma, desi mi-e ciuda ca s-a ajuns aici, constientizez ca e raul cel mai mic care se putea intampla, si oricum atinsesem o limita a suportabilului.

Ciudat e faptul ca si copiii sunt mai linistiti, ne jucam foarte frumos in fiecare seara si nu au intrebat de el deloc.

Mai revin cu ganduri, multumesc pt suport oricum!



#37
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 15:41

Eu te felicit pt ca ai putut sa spui raspicat ceea ce vrei, ai spus-o in asa fel incat ai fost luata si in serios....deci, felicitari. Indiferent daca vroiai sa ramana, sa plece, sa faca flotari...ai spus ce vrei tu.



#38
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:14

Teuta16, nu te mai complace in situatia asta , mi se face pielea gaina cand citesc , cum adica in 3 ani si jumate nu a fost in parc cu fetita niciodata ca avea de vazut filme????este inadmisibil asa ceva ....nu vrea sa plece pt este comod langa tine , are cina sa il spele sa il calce sa il hraneasca ...nu mai fi fraiera asa .(scuze ca sunt dura ) dar rupe pisica in doua , asteaptal cu toate hainele lui stranse in geamantane in fata usi , sa vada ca vb serios , mai ales ca nu sunteti casatoriti , precis din cauza acestei situati si a tensiuni din casa este nervoasa si totul se resfrange asupra copiilor , asa este si al meu, comopd , ma inselat si el dar i-am spus in fata ca totul pana la copii , daca ei sufera ...musc din el , sa plece nu ne intereseaza , dar incet incet  probabil in mintea lui so fi gandit ca daca pleaca va ajunge un batran uricios si singur si acum vine la noi duminica si ne intreaba unde vrem sa iesim , a inceput sa se implice, dar nu ia luat ani cum este cazul la tine .....nu lasa copii sa creada ca asa este normalitatea , sa creada ca este ok tensiunea dintre voi .....te face grasa....lasal in pace , tu ai o scuza ai facut 2 copii ...el ce scuza are ?!  of....este greu dar daca nu vrea  sa vada ce noroc a avut in viata cu cei 2 copii ca pana la urma asta conteaza , trebuie sa plece de langa voi si tu trebuie sa fi ferma de dragul copiilor 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------



#39
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 03:41

Teuta16, nu te mai complace in situatia asta , mi se face pielea gaina cand citesc , cum adica in 3 ani si jumate nu a fost in parc cu fetita niciodata ca avea de vazut filme????este inadmisibil asa ceva ....nu vrea sa plece pt este comod langa tine , are cina sa il spele sa il calce sa il hraneasca ...nu mai fi fraiera asa .(scuze ca sunt dura ) dar rupe pisica in doua , asteaptal cu toate hainele lui stranse in geamantane in fata usi , sa vada ca vb serios , mai ales ca nu sunteti casatoriti , precis din cauza acestei situati si a tensiuni din casa este nervoasa si totul se resfrange asupra copiilor , asa este si al meu, comopd , ma inselat si el dar i-am spus in fata ca totul pana la copii , daca ei sufera ...musc din el , sa plece nu ne intereseaza , dar incet incet  probabil in mintea lui so fi gandit ca daca pleaca va ajunge un batran uricios si singur si acum vine la noi duminica si ne intreaba unde vrem sa iesim , a inceput sa se implice, dar nu ia luat ani cum este cazul la tine .....nu lasa copii sa creada ca asa este normalitatea , sa creada ca este ok tensiunea dintre voi .....te face grasa....lasal in pace , tu ai o scuza ai facut 2 copii ...el ce scuza are ?!  of....este greu dar daca nu vrea  sa vada ce noroc a avut in viata cu cei 2 copii ca pana la urma asta conteaza , trebuie sa plece de langa voi si tu trebuie sa fi ferma de dragul copiilor 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

A facut deja tot ce o sfatuiesti.



#40
ratustele

ratustele

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 744 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 13:50

Acum am vazut cum au evoluat lucrurile. Sper sa fiti bine si tu sa-ti fi gasit linistea. Ai copiii langa tine, pentru el nu merita sa-ti mai bati capul. Iti admir curajul, multe femei se complac si rabda "de dragul copiilor".




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -