Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gigi e lesbiana, ce fac parintii?

lesbiana homosexual

335 raspunsuri la acest subiect

#321
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 10:49

Mie mi s-a parut interventia fara dubii, iar ultima fraza ma scuteste pe mine de comentarii

 

"Vai de cele ce divorteaza de ratati carora legea le da dreptul de tata si custodie comuna.Pentru 200 de lei iti sunt zilele pline de lacrimi si copii invatati sa fie impotriva. ta care muncesti zi si noapte (la propriu)sa nu le lipseasca nimic."

 

Si inca o precizare: custodia nu era acordata exclusiv mamei, ci unuia din parinti. Ca mama era cea care cerea (aproape) intotdeauna copilul si era sigura dorinta ei de a avea grija de copil, spre deosebire de tata, este alta discutie.

De asemenea, discutiile teoretice pe baza legala nu se regasesc in viata de zi cu zi. De aia am readus problema asta in discutie. Sunt curios care este beneficiul custodiei comune in cazul concret povestit.



#322
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 11:03

Sunt curioasa in ce fel crezi ca s-ar imbunatatii situatia respectiva daca copilul ar fi fost incredintat mamei.

Ar fi putut pleca in vacanta la Disney fara sa ceara acordul tatalui - argumentul suprem - ce copil fericit ar fi fost atunci. 

In rest: aceleasi scandaluri la usa, acelasi program de vizita nerespectat, aceeasi pensie de 200 de RON, acelasi razboi din care adultii nu stiu sa iasa desi au divortat. 

Custodia comuna, de fapt autoritatea parinteasca exercitata in comun de catre ambii parinti nu este nici despre responabilizare, nici despre rezolvarea problemelor parintilor - este despre normalitate, si in mod normal un copil are doi parinti. 


Editat de MariaG, 11 februarie 2014 - 11:06 .


#323
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 11:08

Mie mi s-a parut interventia fara dubii, iar ultima fraza ma scuteste pe mine de comentarii

 

"Vai de cele ce divorteaza de ratati carora legea le da dreptul de tata si custodie comuna.Pentru 200 de lei iti sunt zilele pline de lacrimi si copii invatati sa fie impotriva. ta care muncesti zi si noapte (la propriu)sa nu le lipseasca nimic."

 

Si inca o precizare: custodia nu era acordata exclusiv mamei, ci unuia din parinti. Ca mama era cea care cerea (aproape) intotdeauna copilul si era sigura dorinta ei de a avea grija de copil, spre deosebire de tata, este alta discutie.

De asemenea, discutiile teoretice pe baza legala nu se regasesc in viata de zi cu zi. De aia am readus problema asta in discutie. Sunt curios care este beneficiul custodiei comune in cazul concret povestit.

Rufus ,am citit si eu raspunsul ala,si m-au mincat rau degetele sa scriu acolo,insa n-am vrut sa sperii noua forumista! [:D]

 

Eu nu cred ca in cazuri ca ala,custodia comuna face vreo diferentza,unde nu e ...nici dumnezeu nu da.

 

Insa da,eu cred ca e un lucru foarte bun custodia comuna,da sanse egale ambilor parintzi.

 

Dana



#324
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:07

Sunt curioasa in ce fel crezi ca s-ar imbunatatii situatia respectiva daca copilul ar fi fost incredintat mamei.

Ar fi putut pleca in vacanta la Disney fara sa ceara acordul tatalui - argumentul suprem - ce copil fericit ar fi fost atunci. 

In rest: aceleasi scandaluri la usa, acelasi program de vizita nerespectat, aceeasi pensie de 200 de RON, acelasi razboi din care adultii nu stiu sa iasa desi au divortat. 

Custodia comuna, de fapt autoritatea parinteasca exercitata in comun de catre ambii parinti nu este nici despre responabilizare, nici despre rezolvarea problemelor parintilor - este despre normalitate, si in mod normal un copil are doi parinti. 

 

Iti spun eu ce ar fi mai bine in cazul ala: da, plecau cand si unde voiau fara scandal (nu mi se pare putin lucru), scandalul de la usa era exclus sau rezolvabil imediat cu un telefon la 112, drept suprimat la vizita in cazuri de nerespectare, inclusiv interventia politiei daca nu aduce copilul acasa. Da, un razboi intre adulti care nu stiu sa iasa din el, dar cu copilul la scuteala, mi se pare asta foarte important.

Custodia comuna este o normalitate, dar acordarea ei nu cred ca trebuie facuta la gramada, asa cum e acum, cel putin la noi (nu stiu in alte parti).

Am vazut aici pe forum multi parinti divortati (mame in special, desigur) care desi au custodie exclusiva nu ingradesc deloc accesul fostului partener la cresterea si educarea copiilor sau si mai multi care ar vrea vreo implicare, dar n-au cu cine...deci daca adultii o vor, nu trebuie nici o sentinta, la fel daca nu vor, nici o sentinta nu le ajuta.

 

Dar nu mi-ai raspuns: in cazul pomenit, care-i beneficiul copilului de custodia comuna?



#325
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:30

Iti spun eu ce ar fi mai bine in cazul ala: da, plecau cand si unde voiau fara scandal (nu mi se pare putin lucru), scandalul de la usa era exclus sau rezolvabil imediat cu un telefon la 112, drept suprimat la vizita in cazuri de nerespectare, inclusiv interventia politiei daca nu aduce copilul acasa. Da, un razboi intre adulti care nu stiu sa iasa din el, dar cu copilul la scuteala, mi se pare asta foarte important.

Custodia comuna este o normalitate, dar acordarea ei nu cred ca trebuie facuta la gramada, asa cum e acum, cel putin la noi (nu stiu in alte parti).

Am vazut aici pe forum multi parinti divortati (mame in special, desigur) care desi au custodie exclusiva nu ingradesc deloc accesul fostului partener la cresterea si educarea copiilor sau si mai multi care ar vrea vreo implicare, dar n-au cu cine...deci daca adultii o vor, nu trebuie nici o sentinta, la fel daca nu vor, nici o sentinta nu le ajuta.

 

Dar nu mi-ai raspuns: in cazul pomenit, care-i beneficiul copilului de custodia comuna?

Lucrurile pe care ti le-am bolduit sunt perfect aplicabile in cazul autoritatii parintesti exercitate in comun - politia isi face datoria la fel in cazul scandalurilor, dreptul la vizita nu se suprima in nici o varianta daca nu e respectat si nereturnarea copilului la domiciliul stabilit tine de cazul penal indiferent de natura autoritatii parintesti.

Singurul pe care nu il poate face este sa plece in alta tara, insa si aste se poate suplini daca se poate dovedi ca pleaca in vacanta si nu pleaca doar ca sa nu mai fie gasit copilul. 

Faptul ca parinti normali cu copii incredintati nu ingradesc accesul celuilalt parinte nu este un argument in favoarea incredintarii ci in favoarea autoritatii comune. 

Nu-i nimic ca nu ti-am raspuns la intrebarea ta - nici tu nu mi-ai raspuns la a mea: care e beneficiul copilului incredintat in cazul specificat de tine? Incerci sa rezolvi o problema cu mijloace neprotrivite de-aia iti da pe minus. 


Editat de MariaG, 11 februarie 2014 - 12:32 .


#326
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:40

Maria...n-am nimic in plus de adaugat.

Poate ii explici tu mamei respective cum sta treaba...ca mie nu vrei.

Spune-i tu ca nu-i nici o fericire pentru copil sa mearga la Disney...mai bine acasa.

Spune-i tu ca, dupa ce a divortat acum trebuie sa se impoace cu fostul...poate o fi mai bine.

Ca vad ca esti foarte convinsa...



#327
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:46

Cum sa nu fie diferenta ???

Cand ai o sentinta unde e specificat orarul de vizite, apoi ala e. Nu ti vine acasa sa ia copilul ca asa i a tunat si ca il lasa custodia comuna.

Ce nu e clar aici ?

Pentru copil e foarte importanta stabilitatea si o anumita ordine.

Nu stiu cu ce l ajuta sa stea luni la mama, joi vineri la tata, apoi marti la mama juma de zi, miercuri la tata si tot asa, in fct de toane. Cum ai reusi sa organizezi viata copilului tau in asa conditii ? Cum faci cu scoala, activitati, sporturi, excursii, prieteni. Cand in orice moment poate sa soseasca "tata".

In subiectul celalalt scrie clar ce fel de tata e respectivul.

Nu vorbim de oameni cu creier care pun binele copilului inaintea oricaror lucruri personale.



#328
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:47

Poate merge si la Disney fara prea mari probleme - cu putina planificare. 



#329
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:48

Cum sa nu fie diferenta ???

Cand ai o sentinta unde e specificat orarul de vizite, apoi ala e. Nu ti vine acasa sa ia copilul ca asa i a tunat si ca il lasa custodia comuna.

Ce nu e clar aici ?

Pentru copil e foarte importanta stabilitatea si o anumita ordine.

Nu stiu cu ce l ajuta sa stea luni la mama, joi vineri la tata, apoi marti la mama juma de zi, miercuri la tata si tot asa, in fct de toane. Cum ai reusi sa organizezi viata copilului tau in asa conditii ? Cum faci cu scoala, activitati, sporturi, excursii, prieteni. Cand in orice moment poate sa soseasca "tata".

In subiectul celalalt scrie clar ce fel de tata e respectivul.

Nu vorbim de oameni cu creier care pun binele copilului inaintea oricaror lucruri personale.

ce treaba are autoritatea parinteasca comuna cu programul de vizita? 

de ce aveti impresia ca daca sunt parinti la comun inseamna ca nu mai exista program de vizita? 

Programul de vizita ala e in continuare - ala din sentinta daca parintii nu se inteleg sau ala din intelegere daca parintii  se inteleg.  

Custodia comuna nu inseamna ca vine cand are chef si pleaca cand ii tuna - nu mai credeti toate povestile de la coltul strazii. 


Editat de MariaG, 11 februarie 2014 - 12:49 .


#330
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 13:03

M am referit si eu ca Rufus la cazul expus dincolo.

N am niciun motiv sa nu o cred pe mama respectiva.

Probabil conteaza sa treci prin unele chestii in viata inainte sa ti dai cu parerea.





Etichetat si cu lesbiana, homosexual

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -