Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gigi e lesbiana, ce fac parintii?

lesbiana homosexual

335 raspunsuri la acest subiect

#311
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 15:34

Cam asa [:)]

Cunosc si cazuri concrete...



#312
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 07 februarie 2014 - 16:06

Mie subiectul asta mi se pare ... trist. Trist ca, dupa o istorie de atatea mii de ani, tot n-am invatat noi, ca rasa, sa fim toleranti, sa nu judecam, sa nu impunem. Sa traim, pur si simplu, si sa lasam si pe altii sa traiasca. Asa cum vor ei, dupa valorile lor, dupa convingerile lor. Cu pene in cap, cu tatuaje la vedere, cu curcubeul pictat pe casa, cu cercel in ce ureche  vor ei. Si cu inel pe deget, daca asa vor ei.

In acelasi timp cu tristetea, simt si intelegere. In sensul ca inteleg de unde respingerea, lipsa de incredere, reticenta. Cred ca ceea ce nu cunoastem cu adevarat, ne provoaca teama. Si nu cred ca tine de tara asta; cred ca aceleasi sentimente se pot gasi atat la Caracal cat si in mijlocul New Yorkului. Cu deosebirea ca la Caracal nu s-a descoperit corectitudinea politica.

Una peste alta, cred ca oamenii sunt atat de diversi in experientele lor, in principiile lor de viata, incat e greu spre imposibil sa obtii toleranta autentica pentru problema casatoriei homosexualilor in timpul vietii noastre. Vor exista mereu persoane in totalitate pro, in totalitate contra si cei mai multi intre, penduland intre principii morale, prejudecati, impulsuri.

Recunosc ca ma situez in marea masa "dintre". Sunt in totalitate de acord cu casatoriile homosexualilor. Nu, pardon. Sunt in totalitate de acord cu un unic standard acordat oamenilor. Albi, negri, homo, pakistanezi, cei suferind de litiaza biliara si cei care cultiva panselute in timpul liber. Care-i diferenta?  

Am, in schimb, ganduri confuze si cu potential de prejudecata in ce priveste adoptia copiilor. Pentru ca aici nu mai e vorba strict de decizia consimtita a doua persoane adulte. Aici e vorba de cineva fara discernamant si de niste efecte pe care nu le stiu si nu le pot anticipa. Poate ca aceste sentimente ale mele sunt o etapa in procesul de totala eliberare de prejudecati... nu stiu. Dar in acest moment, nu pot sa nu mi le asum.

 

Voiam sa mai spun ca am citit la un moment dat intr-un mesaj ca drepturile se castiga in mult timp (cred ca era o paralela cu exemplul populatiei afro-americane). Nu, nu cred. Drepturile se afirma si se recunosc. E atat de simplu. La nivel legal, ma refer... Ca dureaza mult timp sa schimbi conceptiile stabilite - clar! Cred ca nu-si imagineaza cineva ca in America (pentru ca tot a fost acest exemplu) nu mai exista sentimente rasiste, ca nu sunt multi oameni care i-ar trimite inapoi pe plantatii pe afro-americani, in pofida acelui 'all men are created equal". Insa, din fericire, exista legi care reglementeaza aceasta egalitate. In momentul in care legea nu mai discrimineaza in niciun fel persoanele diferite, e un prim pas inspre schimbarea unei mentalitati.

Pana atunci, n-o vom vedea decat pe Naomi la televizor, in chip de 'reprezentant' al comunitatii. Ceilalti homosexuali - si cunosc cativa absolut deosebiti - vor face in continuare eforturi de viata normala, asa cum o concep ei, disimuland, sau completand acte de emigrare.

Si ca sa raspund la intrebarea initiala: daca fiul meu ar spune ca e gay, as vrea sa fiu (sau sa fie el) sigur ca nu e un moft, o alegere imatura si nefondata, o fitza; ci o chemare reala, o identitate autentica. Si dupa ce as trece de soc, as vrea sa-i cunosc partenerul. Si as vrea sa fie fericit in aceasta singura viata pe care o are, in loc sa acumuleze frustrari traind o viata intreaga dupa normele impuse de ingustimea mintii noastre.



#313
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 00:08

Custodia comuna are ca scop respectarea drepturilor ambilor parinti de a fi implicati in cresterea si educarea copilului (desi nu inseamna timp egal petrecut cu ambii) si a copilului de a petrece timp cu ambii. N-are a face daca parintii au acelasi sex sau sexe diferite, tot custodie comuna primesc (cu anumite exceptii, desigur).



#314
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 18:53

 

Absolut rusinos pentru rasa umana, in 2014.



#315
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 19:06

Custodia comuna implica drepturi, dar si obligatii ale ambilor parinti. Si intotdeauna se pune mai presus de toate interesul copilului.  



#316
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 19:22

 

 

Absolut rusinos pentru rasa umana, in 2014.

Hmmm...ma zgiriie rau la urechi(ochi [:D] )exprimarea asta.

 

Poate pentru statul repsectiv...ins anu pentru rasa umana...care la o adica prin heterosexuali isi asigura continuitatea.



#317
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 16:07

Iata o postare recenta, la un subiect nu asa vechi, cu un exemplu concret de exercitare a custodiei comune.

Vi se pare ceva necunoscut?

 

http://comunitate.de...copiilor/page-9



#318
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 17:42

Poate pentru statul repsectiv...ins anu pentru rasa umana...care la o adica prin heterosexuali isi asigura continuitatea.

 

Nu sunt rusoaica dar mie imi e rusine ca discriminarea e inca legala in 2014.

Pur si simplu imi e.



#319
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 18:46

Nu sunt rusoaica dar mie imi e rusine ca discriminarea e inca legala in 2014.

Pur si simplu imi e.

Te cred...insa felul cum tzi-ai exprimat...rusinea [:D] a fost extrem de atzatzator,instigant,provocativ...chiar si pentru urechile mele ingaduitoare si tolerante.

 

Dana



#320
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:53

Iata o postare recenta, la un subiect nu asa vechi, cu un exemplu concret de exercitare a custodiei comune.

Vi se pare ceva necunoscut?

 

http://comunitate.de...copiilor/page-9

Ti se pare ca s-a schimbat ceva fata de acum 3  ani cand copiii erau incredintati exclusiv mamei? 

De altfel discutia asta este relevanta in contextul subiectului curent doar pentru a demonstra ca nu conteaza ce spune legea, oamenii se vor comporta in continuare ca pana acum. 





Etichetat si cu lesbiana, homosexual

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -