Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cuprul in exces la copii cu dizabilitati ,autism adhd etc.


8 raspunsuri la acest subiect

#1
geo_sofia

geo_sofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 20:27

De curand am aflat ca fetita mea ,care sufera de tulburari din spectrul autism are un nivel ridicat al cuprului in organism,si ca asta ar fi explicatia lipsei de concentrare si a multor lucruri specifice la acesti copii si nu numai. Cate dintre voi ati intampinat asa ceva la copii vostrii? si ati descoperit ce aliment sau ce contine atat de mult cupru incat sa-i  afecteze atat de tare pe micutii nostrii? Iata ce am gasit eu :                                                               8) Cuprul şi copiii

Cuprul are un impact incredibil asupra copiilor, în special a celor mici. Multe dintre afecţiunile lor, precum otitele, erupţiile cutanate şi mătreaţa se datorează dezechilibrului Cupru-Zinc. Alte probleme legate de acest dezechilibrul pot fi tulburările de dezvoltare şi învăţarea, SADH, colicile, problemele de somn şi cancere la copii.
Copiii se nasc cu nivele mai crescute de Cupru. Copiii mici sunt foarte sensibili şi intuitivi. Ei îşi pierd o parte din această sensibilitate, pe măsură de nivelul Cuprului scade după vârsta de 4 ani. În prezent, la majoritatea copiilor se observă nivele foarte crescute de Cupru, în cea mai mare parte ascuns în ţesuturi.
Dezechilibrele Cuprului la copii apar în timpul sarcinii, datorită problemelor mamelor. Ca urmare a dezechilibrului de Zinc-Cupru din laptele mamelor, tulburarea se accentuează, atunci când copilul este alăptat. Dieta copiilor este de cele mai multe ori dezechilibrată, iar zahărul (din toate dulciurile) este o otravă care elimină Zincul şi promovează creşterea Cuprului. Stresul de acasă sau la şcoală este un alt factor critic pentru copiii sensibili, care efectiv îi împinge la limita răbdării.
În situaţii de stres, de orice fel, se pierde Zinc şi creşte nivelul Cuprului.
Vaccinările şi medicamentele chimice pot accentua dezechilibrul Cupru-zinc, prin eliminarea zincului. Dezechilibrele de Cupru la copii se asociază cu întârzierea dezvoltării, tulburări de atenţie şi învăţare, comportament anti-social, hiperactivitate, autism şi infecţii frecvente (precum otite).


Editat de geo_sofia, 26 ianuarie 2014 - 20:28 .


#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 20:47

Ce analiza i-ai facut ca sa determini nivelul cuprului din organism?



#3
geo_sofia

geo_sofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 10:23

Nu stiu sa-ti spun ce analiza sa ceri,noi am fost la neurolog cu fetita pt ca si ei se ocupa cumva cu tratarea autismului ,cel putin aici in BE,dar cu alte metode nu cu terapii,si ne-a propus sa facem analize pt determinarea vitaminelor si a cuprului  pt ca avea o banuiala,el spune ca se intampla ca 80 la suta din copii cu autism si nu numai,sa aiba exces de cupru in corp. In cazul nostru asa a fost si urmam un tratament cu vitamina C,E,D si 3 lingurite de ulei de porumb sau susan pe zi, si dupa 2 luni zice el ca vom vedea progrese uimitoare. Poti merge la medic ,cred ca si la medicul de familie sa ceri asta ,analiza de sange pt determinarea cantitatii de cupru din sange. Va tin la curent cu evolutia fetitei mele sa vedem daca se intampla ceva sau nu.

[flo2]


Editat de geo_sofia, 27 ianuarie 2014 - 10:24 .


#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 10:27

eram doar curioasa,din fericire fata mea nu are probleme.Eram doar curioasa ca e prima data cand aud asa ceva.

#5
geo_sofia

geo_sofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 12:16

Si pt noi a fost prima oara cand am auzit de asa ceva, de aceea v-am intrebat si pe voi ,poate ca mai stie cineva cate ceva despre asta ... vom vedea 



#6
mari9

mari9

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 21:43

Acum cativa ani, stateam de vorba cu un medic neurolog, care povestea ca venit la el pe sectie un pacient al carei familie il credea posedat de demoni.Preotul familiei respective l-a trimis la spital.La analize s-a semnalat lipsa cuprului din organism.

Nu am dat atunci importanta subiectului.

Mesajele voastre insa m-au pus pe ganduri...



#7
geo_sofia

geo_sofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 10:57

cuprul are un rol important in organism dar in exces sau in lipsa lui efectele se vad .cel putin asta am gasit eu pe internet pana acum



#8
Ami3

Ami3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 10:51

O sa-i fac si eu analiza asta. Pana acum am verificat mg, zn, calciu, dar de cupru nu stiam... Merci [flo2]



#9
geo_sofia

geo_sofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 13:04

Cu placere draga ami ,si dac afli ceva te rog tine-ma la curent si pe mine,chiar sunt curioasa daca predomina excesul de cupru la copii cu dizabilitati ,inseamna ca chiar dauneaza ft mult.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -