Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Scolile si gradinitele inchise pana miercuri


76 raspunsuri la acest subiect

#21
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:54

Nu m-ai suparat Rufus. Mi-e ciuda doar pe situatie in sine. De rezolvat, am rezolvat, ca trebuie gasita o solutie. Pacat ca "iarna nu-i ca vara".  [:)]



#22
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 19:41

Mai, cei carora vi se pare o bagatela inchiderea asta a scolilor, sunteti la adaportul bunicilor, bonelor, aveti cu cine sa-i lasati in caz de extrema urgenta.

Uite ca sunt si oameni care nu au asemenea rude. Iar vecini care sa fie disponibili pt asa ceva, mai rar. Fie ca au nepotii proprii si nu vor raspundere suplimentara, fie ca nu au copii in grija, si nu-s obisnuiti.

 

Plus de asta: nu se pot da 1-2 zile libere lega pt situatii de urgenta, dar bine ca se da sf andrei, sf maria, si altele.... s-au inmultit zilele libere cu cel putin vreo 3-4, care puteau fi lasate eventuale libere pt vreme nefavorabila..

 

Iar in ce priveste zilele de CO, daca oamenii ajung sa-si consume jumatate din ele ca inchid scolile din motive, iar cealalata jumatate ca are copilul un muc si nu-l primeste la gradi.... pai e chiar aiurea

 

Cu inchisul scolilor, acum e ok, ninge, acum 2 ani, la fel a nins, insa:

- anul trecut, pe 26 martie, a dat o mica ninsoare, intr-o perioada de timp mai neobisnuita, gata, cod portocaliu, inchis tot! Penibil si jenant, nu a fost decat o zi usoara de iarna obisnuita, adica daca ziua aia era in luna decembrie, era ok.

- cand a fost nu stiu ce finala la fotbal, gaaaaata, hai sa inchidem scolile in tot Bucurestiul!!! Wow, ala ce cod o fi fost???? Cred ca daca, printr-o minune o sa organizam vreodata un campionat mondial, inchidem scolile si gradinitele 1 luna de zile! [:-)))], ca deh, are parintele douaj' de zile de concediu sa acopere.... [:-)))]

 

Aaaaaa, si pe urma daca se poate, sa ne cheme sambetele la recuparare (in scoli) sa ne mai strice si weekendurile! Sa fie vreo saptamana de zile libere, si o luna juma de weekenduri compromise



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 19:48

mai bine prevedeau in Codul muncii, o lege prin care in caz de calamitate, parintii sa-si poata lua la cerere zile libere din concediu sau macar concediu fara plata prin vointa unilaterala, fara a mai fi nevoie de aprobarea angajatorului. 

 

Asta este chiar tangibil. Se poate aplica.



#24
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 20:01

In codul muncii se stipuleaza ca in contractul colectiv de munca, in regulamentul intern sau in contractul individual se pot negocia printre altele si conditiile in care angajatorul este obligat sa acorde zile libere, altele decat cele prevazute in clar de lege.

Daca stii ca in situatii neprevazute vei fi obligata sa stai acasa cu copiii, negociezi aspectul acesta cu angajatorul. Daca nu-i convine sau nu-ti convine iti cauti un alt loc de munca, mai permisiv.

 

Asta este ...  Am vrut capitalism, mancam capitalism pe paine! [yum]



#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 20:08

Cred ca se poate legifera ca si obligativitate in cazuri declarate speciale oficial. Ideea este chiar corecta obiectiva si realizabila.



#26
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 20:58

Contractul colectiv de munca este obligatoriu numai in firmele care au peste 20 angajati. Deci nu se poate aplica pentru toti. Regulamentul intern este intocmit de firma si nu iti da nimeni drepturi mai multe decat este obligat prin Lege. Patronul n-are nici un interes. 

 

Ideea este ca atunci cand te angajezi poate nu ai copii in acel moment, sau poate ramai fara ajutor din diverse motive pe parcurs. Chiar n-ai cum sa anticipezi toate aspectele. 

 

Eu imi bazam ideea de a legifera dreptul de a primi zile libere doar in cazul in care statul declara acest lucru(zile exceptionale). Nu trebue sa devina zile libere obligatorii pentru toti angajatii, ci doar pentru cei care solicita. Un fel de asistenta sociala. Nici nu stiu cum sa ma exprim corect.

 

De exemplu cand copilul este bolnav, ai dreptul ca parinte la concediu medical ca sa ingrijesti copilul. Nu spune nimeni ca esti obligat sa iei acel medical. Legea spune doar ca ai dreptul. 

Pentru calamitati naturale, mie mi se pare corect sa existe o forma prin care sa poti sa ai zi libera, fara a fi nevoie de acordul firmei la care lucrezi. Ca e zi de concediu, zi invoita cu recuperare ulterioara, zi de concediu fara plata, nu conteaza. Important este sa ai optiunea de a sta acasa cu copiii cand se impune acest lucru.

 

La asta ma gandeam cand am deschis subiectul. (Adica, intai am fost crizata ca nu gasesc pe nimeni disponibil, pe urma m-am calmat si am gasit solutie).

In codul muncii se stipuleaza ca in contractul colectiv de munca, in regulamentul intern sau in contractul individual se pot negocia printre altele si conditiile in care angajatorul este obligat sa acorde 

 

Daca stii ca in situatii neprevazute vei fi obligata sa stai acasa cu copiii, negociezi aspectul acesta cu angajatorul. 


Editat de mariana_flo, 26 ianuarie 2014 - 21:03 .


#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 22:58

Asa este, ai dreptate, e usor sa spui cuiva: tine-ti copilul acasa maine, descurca-te!

Nu au toti bunici, rude disponibile

Eu de ex. lucrez pe cont propriu si am programul flexibil, mai pot lucra de acasa si m-am descurcat in felul asta in situatii de genul asta.

Insa am si intalniri cu clienti, in plus sunt si auditor pt sistem ISO 9001, si trebuie sa merg in audituri, pe care mi le fixeaza organismul de certificare cu care colaborez, de comun acord cu mine si cu firma respectiva, la care se face auditul. Eh, aceste audituri odata fixate, sunt mai greu de amanat, si mai ales asa, de pe o zi pe alta. Si efectiv nu ma pot duce cu copiii acolo... E greu, ii aman, o sa ma sara si ei din schema cu alte ocazii si nu-mi pica bine.

Chiar nici la intalniri cu clienti, nu ma pot duce cu copiii, dar hai sa zic ca acolo poate fi mai usor sa reprogramez....

 

O sa intrebati ce fac cand se imbolnaveste vreun copil de pe o zi pe alta... mai apelez la parintii mei, caci lucram impreuna, insa si ei au lucrarile lor, deplasarile lor etc...

 

Plus ca nu inteleg ce trafic asa mare ar fi, caci in general gradinita/scoala copilului e cam aproape de casa in general. Iar pt cazuri de mare distanta, sa se poata accepta absenta copilului 1-2 zile...

 

Reper, ziua aia libera pt meciul ala de fotbal nu am inteles-o neam... ce calamitate a fost si aia, nu stiu.... cod ultr-rosu probabil :)))

Bine ca nu putem organiza un CM de fotbal...



#28
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 08:52

Unde ati citit voi ca vor fi inchise si miercuri ?



#29
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 10:22

De miercuri nu am citit nicaieri, insa de miercuri anuntau iarasi ninsori. Iar daca pt ninsoarea din weekend au inchis institutiile de invatamant 2 zile, imi imaginez ce va urma...



#30
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 10:41

E mult mai usor pentru ei sa inchida scolile decat sa adune zapada. Asa trec frumos cu lama, aduna munti de zapada in putinele locuri unde ai putea parca masina si asta e, sa vina primavara.

Nu mi se pare sfarsitul lumii azi incat sa nu se mearga la scoala. Nu as fi avut unde sa parchez ca sa-i las, alea 5 minute, da asta asa e, dar ii puteam duce cu mijloacele de transport. Nu am fi avut pe unde merge pe trotuare, da, ca nu se omoara nimeni cu datul zapezii, magazine, asociatii de proprietari, banci, whatever, ii doare pe toti in fund si daca nu-i amendeaza nimeni... Dar nici nu crapa pietrele, nici viscol nu e, nici de nins nu mai ninge, asa ca daca ma intrebati pe mine masura inchiderii scolilor este mai mult pentru confortul  administratiei locale decat pentru siguranta copiilor. [fri]




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -