Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Scolile si gradinitele inchise pana miercuri


76 raspunsuri la acest subiect

#11
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 17:29

Guvernantii nostri minunati in loc sa se gandeasca sa dea zile libere de sarbatori bisericesti, sau cum mai era un proiect de lege sa se dea parintilor liber sa mearga cu copii la medic la inceputul scolii, mai bine prevedeau in Codul muncii, o lege prin care in caz de calamitate, parntii sa-si poata lua la cerere zile libere din concediu sau macar concediu fara plata prin vointa unilaterala, fara a mai fi nevoie de aprobarea angajatorului. Din pacate eu sunt doar una si n-am nici o putere misc nimic. 

 

N-am pretentia sa-mi creasca nimeni copiii, sau sa primesc ceva degeaba. Insa asa cum exista niste reglementari pentru persoanele juridice in caz de calamitate, asa ar trebui sa existe si pentru muritorii de rand niste reguli.



#12
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 17:33

Eu de exemplu te inteleg perfect pentru ca si eu imi cresc singura copiii si nu am nici un ajutor iar cu cea mare pe vremea cand era la gradinita din trei in trei luni mai intram cateva zile ori la Budimex ori la Irza cu probleme cu respiratia si astea le luam din CO  insa la nivel general nu sunt motive pentru masuri speciale

.

Adica, faptul ca eu sau tu sau alte x mame nu au cu cine sa lase copilul acasa nu inseamna ca trebuie expusi riscului toti copiii de varsta scolara .

 

Daca 3 invatatoare intr-o scoala nu pot ajunge la clasa iti dai seama ce debusolada s-ar crea si cat de greu de protejat ar fi acei copii in clase sau in pauze intr-o curte a scolii plina de zapada.

 

Edit: da, ar fi o rezolvare daca ar exista obligativitatea angajatorilor sa lase mamele cu copii minori sa -si ia liber zilele astea dar nu stiu daca isi poate permite un stat sa impuna  asa ceva sectorului particular de exemplu . Personal, nu am auzit nicaieri sa existe posibilitatea asta.


Editat de mamica11, 26 ianuarie 2014 - 18:04 .


#13
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 17:52

Iar mie seful mi-a spus ca nici sa nu ma gandesc sa -mi iau liber ca el are nevoie de mine la servici. Si uite-asa risc sa-mi pierd job-ul. 

..

De-aia mi se pare inuman sa se inchida scolile si gradinitele in orase.

 

Cine-i mai inuman, seful ca nu te lasa sa stai cu copiii acasa sau statul ca nu te lasa sa-ti duci copiii la gradinita pe viscol?



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:13

Ma tot minunez...oare nu puteti vedea putin mai departe de interesul propriu?

Intr-un an de zile nu stiu daca sunt 1, 2 sau 3zile in care scolile sunt inchise din cauza zapezii...si asta pentru ca circulatia este anevoioasa, sunt mai importante alte prioritati...

3 zile (cel mult...) pe an si sunteti atat de suparati?

Mai, mai...



#15
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:15

Seful meu nu cred ca este inuman, pur si simplu are nevoie de mine. Luni avem niste termene pe care nu le poate amana, iar lucrarea apartinandu-mi in totalitate, i se pare normal sa o rezolv eu. Daca nu se poate baza pe mine in momente cheie, clar ca ma va inlocui. Nu e vina lui ca ninge. 

 

Imi spune ca daca trebuia sa-mi dea liber, statul ar fi legiferat asta. 

 

In cazul contractelor comerciale, firmele sunt exonerate de raspundere in cazul neexecutarii obiectului contractului, pentru ca exista reguli in acest sens. In cazul angajatilor nu este prevazut nimic pentru aceste cazuri. 

 

Eu am gasit solutie. O sa-mi duc copiii la servici unde am rugat-o pe d-na de la curatenie sa se ocupe de ei cat am eu treaba. 

 

Problema insa ma framanta. In situatii de criza n-ar fi rau sa fie organizate in scoli generale si gradinite o echipa.  Contra cost, dar sa existe. Sa nu te trezesti ca de la o zi la alta n-ai cu cine sa lasi copiii. 

 

Spun la scoli generale si gradinite pentru ca acolo sunt copii ce nu pot fi lasati singuri in casa. Si in general, copiii inscrisi sunt copii ce locuiesc in vecinatate.



#16
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:25

Ma tot minunez...oare nu puteti vedea putin mai departe de interesul propriu?

Intr-un an de zile nu stiu daca sunt 1, 2 sau 3zile in care scolile sunt inchise din cauza zapezii...si asta pentru ca circulatia este anevoioasa, sunt mai importante alte prioritati...

3 zile (cel mult...) pe an si sunteti atat de suparati?

Mai, mai...

Oare? Sa-ti spun la cate deszapeziri participa sotul meu in fiecare iarna desi nu face parte din echipele de interventie? Si cand se dezgheata zapada, sa-ti spun la cate inundatii participa? Si sa nu-ti inchipui ca are un salariu baban. Ba mai mult, i se mai si ciuntesc drepturile banesti, ca asa e legea. Ca ii dau 2 conserve/zi si ii anuleaza ratia de hrana. 

 

Evident ca eu sunt afectata de cazul meu. Dar sunt sigura ca sunt multi parinti carora le-ar prinde bine sa-si poata lua o zi libera in astfel de cazuri, fara sa tremure ca nu le aproba seful ziua.



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:30


Problema insa ma framanta. In situatii de criza n-ar fi rau sa fie organizate in scoli generale si gradinite o echipa.  Contra cost, dar sa existe. Sa nu te trezesti ca de la o zi la alta n-ai cu cine sa lasi copiii. 

 

 

 Tot nu intelegi...

Scopul este sa nu mai fie copiii pe drumuri, circulatia sa fie mai relaxata, accesul facilitat la transportul in comun, aprovizionare, salvare, etc, fara ambuteiaje si ore pierdute pe drum cu copiii in masini.

Adica scoala inchisa...dar tu vrei echipe care sa functioneze in scoli pentru a-ti duce tu copiii acolo. Pai asta-i scopul...sa stea acasa.

Nu-ti convine tie asta? Pot intelege...normal.

Dar aici vorbim de o majoritate, nu de cazuri individuale. Oricat de multe ai crede tu ca sunt.



#18
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:41

Pai daca iti cresti singura copii eu cred ca pentru situatii de urgenta ar trebuii sa ti legatura cu o bona sa te bazezi atunci cand nu ai cu cine lasa copii .Poate ai vre-o vecina dispusa in bloc pe care poti sa o platesti .Cred ca este singura solutie in acest moment ..



#19
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:44

 Tot nu intelegi...

 

Asa este. Nu inteleg multe lucruri printre care si asta. Dar eu sunt doar un fir de pfraf in bataia viscolului. Lasa ca e mai bine sa fie zile libere de sarbatori ca sa chefuim pe rupte. Cand e greu nu mai conteaza ca unii nu se descurca sau se descurca foarte greu. 

 

Oricum..... m-am resemnat. Fac ce pot si gata.



#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 18:49

 Cand e greu nu mai conteaza ca unii nu se descurca sau se descurca foarte greu. 

 

 

 

Imi pare rau, n-am vrut sa te supar.

Nu-mi face nici o placere cand oamenii sunt suparati.

Sper sa depasesti problema cat mai bine.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -