Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 3 voturi

Tabel responsabilitati pt. copil 5 ani !


17 raspunsuri la acest subiect

#1
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 15:35

Buna fetelor,

 

Voi ce responsabilitati le dati copiilor de 5 ani ??

As vrea sa fac un tabel, sa-l lipesc la vedere si sa-i acord baietelului meu de 5 ani bulina zambitoare sau trista in functie de merite.

El ar fi incantat de un tabel, i-am explicat daca ar vrea si ma intreaba cand il pun in aplicare...

 

Este un baiat foarte capabil dar imprastiat, cu capul in nori si la gradinitza, trebuie sa ii repete d,na de multe ori sa-si termine fisa pt. ca el inventeaza altceva sau se uita in clasa dupa alte activitati... trebuie sa ii spun mereu "hai Stefan, hai Stefan!!"

La voi cum este ???

 

 

 



#2
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 17:55

Buna fetelor,

 

Voi ce responsabilitati le dati copiilor de 5 ani ??

As vrea sa fac un tabel, sa-l lipesc la vedere si sa-i acord baietelului meu de 5 ani bulina zambitoare sau trista in functie de merite.

 

Eu cinstit nu vad rostul unui tabel de responsabilitati .......nu imi place nici cum suna.

Responsabilitati o sa aiba toata viata ....acum singura lui 'responsabilitate' este sa copilareasca. 

Multi copii la virsta asta sint 'imprastiati' ...da si la virsta aste e destul de greu sa se concentreze pe o activitate mai lunga si se plictisesc .....

Copilul tau este perfect normal pentru virsta lui .



#3
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 17:56

Nici cum! :)))

 

Strange fix cand are chef, de cele mai multe ori cand este bine dispus. Stie ca il vom duce unde ii place lui (la verisori, in oras, in parc, la locul de distractie) sau daca stie ca urmeaza sa i se satisfaca o doleanta.

 

Cateodata mai trage de timp cu imbracatul/mancatul/dormitul si simt cum incet si sigur imi pune nervii pe bigudiuri, mai zic cate una la alta din gura (gen ca-i iau jucaria preferata sau taiem portia de desene/calculator pe ziua respectiva), insa tare rar ma si tin de promisiune. Aidoma sotul.

 

La noi jobul presupune sa stam  si cateva zile/nopti pe saptamana departe de copil, si tare mi-ar parea rau ne petrecem timpul pedepsindu-l in loc sa ne simtim bine.

 

La gradi este ok, istet dar energic.  Inca nu am primit reclamatii. :))


Editat de blackgirl0, 25 ianuarie 2014 - 17:58 .


#4
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 19:15

Am facut o compartie intre copii de la gradinitza, are lucrari foarte frumoase, este capabil de multe (stie sa citeasca binisor, numara peste 100, stie multe cuvinte in engleza)  dar trage foarte tare de timp la lucrarile date de d.na care o deranjeaza f.tare  pt. ca trebuie sa stea mereu cu gura pe el... acasa trebuie sa ii zic de mai multe ori sa se dezbrace, sa faca ceva pt. ca se ia cu altele... ai vostri sunt la fel ?

 

El nu se joaca cu jucarii (masini, minge, puzzel f.rar) ci sa butoneze combina muzicala, DVD-UL, sa apese diverse butoane din casa, sa mai bage cate ceva in priza (am la toate aparatori si alte prostii dar deja sunt istorie, stie cum sa le manevreze pe toate)... cu alte cuvinte, surubareala maxima (stie toata trusa de scule a lu` tac`su). 

 

Am facut un borcanel cu fapte bune/ fapte rele si a fost incantat sa isi puna bulina zambitoare in borcanul cu fapte bune... a inceput sa ma ajute la bucatarie, ii place sa se implice dar as vrea un tabel sa isi puna el singur bulinele acolo, sa-l vada mai bine,.. eu sunt un parinte singur in marea majoritate a timpului (sotul plecat din tzara) si ne prinde bine o mai buna organizare mai ales ca are o surioara mai mica (care din pacate ii mai deranjeaza la diverse constructii si nu il pot izola in alta camera sa-si termine jocul pt. ca cea mica plange dupa el indiferent daca ii distrag eu atentia)

 

Avem activitati toti 3, concurs de masini, popice, rostogolirea CD-urilor, aruncarea mingiilor la un cos, dans popular etc...



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 20:04

Off topic: la 5 ani stie sa citeasca binisor?!
Nu spun nu, poate a invatat din placere, dar totusi, e un copil inca, asa cum bine spunea cineva, ar trebui lasat sa copilareasca.
Poti face mici reguli, gen adunat jucariile, spalat pe dinti inainte de culcare si schimbat in pijamale, etc. Dar in niciun caz responsabilitati. Daca chiar vrei sa ii dai ceva de are sa fie responsabil, da-i o floare in grija, sa invete ca trebuie udata zi de zi sau altfel moare (ma rog, depinde si de floare), sau un animalut mic (peste, hamster, papagal, ceva care sa il faca sa inteleaga ce inseamna a fi responsabil. Dar nu ii face lista de strs praful, dus gunoiul, aranjat mai stiu eu ce prin casa, etc.
Parerea mea.

#6
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 20:19

Nu l-am invatat eu sa citeasca... a invatat singur alfabetul pe la 3 ani jumate (de pe laptopul pt. copii) apoi sa se antreneze cu verisorul lui care e mai mare cu 2 ani... mai vine el cu cate un cuvant din revista, carti ...

 

Cred ca o sa cumpar un acvariu, e o idee buna... si mai vedem cu organizarea...



#7
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 20:50

Esti binecuvantata cu un copil fff inteligent.

Lasa-l sa se bucure de copilarie, ca nu se mai intalneste cu anii astia lipsiti de griji; in curand, va incepe scoala.



#8
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 21:31

Multumesc fetelor,

 

Cred ca ma streseaza f.mult si educatoarea pt. ca imi zice ca e neatent, ca trebuie sa il impinga de la spate mereu sa termine fisa... 

Uf, alta treaba nu am si eu decat sa stau in fundul copilului... aveti dreptate, sa isi traiasca copilaria ca in nici 2 ani vine scoala si acolo responsabilitati.

 

O sa ii cumpar un pestisor, o sa pun un bob de fasole la incoltit iar el sa-l ude... si viata merge inainte cu frumusetile ei...

Tare`s prostuta cateodata [batcap] [batcap]



#9
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 23:07

Uneori cand cineva iti spune (sau preda) niste lucruri pe care tu le sti deja devi neatent, visator (pt ca preferi sa te gandesti la altceva mai interesant).

Eu as vorbi cu educatoarea sa lucreze cu el altceva... poti sa-i recomanzi chiar tu pt ca tu iti cunosti copilul cel mai bine. Poate sa scrie litere, numere... etc

Nici baietelul meu nu prea sta locului asa ca am rugato pe educatoare ca at cand e deranjeata de treaba asta sa-i dea ceva de facut... sa stearga o masa, sa adune niste jucari, sa o ajute cu masa etc. Pt ca lui ii place la nebunie sa se simta util.

 

Si baiatul meu fuge de fata si se inchide in dormitor  [:)]  zice ca el nu se joaca cu bebelusi. Eu ma bazez pe ajutorul lui sa-i arate fetei constructiile lego sau unele masinute la care mamicile nu se pricep neam. 

Cu organizarea... exemplu personal cred ca e suficient la varsta asta. Adica nici varsta copilului nu prea te ajuta. 

Cat despre tabel si buline... nu am nici un sfat pt ca eu dau nici o bulina. Au si ei sistemul asta la gradi... dar acasa e relax. 

Azi a varsat cana de lapte pe laptop... lui ia parut rau pt fapta si mie ca am pus laptopul pe masa de la bucatarie... ne-am impacat si uite ca laptopul a luato iar  [:)]



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 00:06

are 5 ani!!! ce responsabilitati sa-I dai la virsta asta??? normal ca e imprastiat, normal ca e cu capul in nori...are doar 5 ani!

 

nu as apleca urechea la aceea educatoare , ba dimpotriva I-as amintii ce virsta are... deja ma irita cand aud de astfel de "educatoare"...si de criticile lor!




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -