Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Problema de 'matematica'


44 raspunsuri la acest subiect

#21
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 18:18

Si la tanti asta tot probleme de sanatate sunt, nu? Nu are nici o legatura cu life-style, alimentatia si lenea, nu-i asa?

 

E life-style-ul tau? e scaunul tau?  sunt banii tai pentru alimentatia ei? te doare pe tine capul de lenea ei??? E prietena sau vecina ta, ca sa stii ca e o putoare obeza careia ii lene sa se lupte cu gravitatia propriului corp? Si chiar daca ar fi asa, ce problema ai tu cu ea??

 

Oameni buni, traiti si lasati si pe altii sa traiasca! Alte motive de discutie nu aveti decat de ce poarta grasii colanti si stau pe scaun ocazional cand stau la cozi?  [alcool]



#22
esterap

esterap

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 18:22

poate pt ca se simte bine in piele ei...sun persoane care sunt bolnave si nu au cum sa slabeasca. asa ca sa nu judecam ca nu cumva sa le luam locul. nu cred ca nu ii pasa de ea. cred ca fiecare femeie doreste sa fie perfecta dar suntem asa cum ne-a lasat Dumnezeu pe fiecare si ar trebui sa Ii multumim ca suntem sanatoase. eu personal ma straduiesc sa ma ingras putin.....



#23
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 18:42

Victoria,eu aveam vreo 12 ani si veneam de la antrenament(de pe stadion)acasa,cu tramvaiul.

 

Asa m-a luat o starea de rau in tramvai,am simtzit ca pur si simplu nu mai pot sta in picoare,mi se innegrise in fatza ochilor si...m-am asezat pe un scaun,in protestele si criticile unor calatori ,

 

Deci...n-ai de unde sti de ce s-a asezat pe scaun!

 

E usor de circotiti de pe margini(nu ma refer la tine ci la genul asta de critici in general)insa nu stie nimeni exact de ce si cum.

 

Dana

Dana, asa e, nu am de unde sa stiu. Insa, traind de multi, multi ani in America de Nord ii vad. Eu in Mc sau orice alt fast food intru ff rar, insa ii vedeam pe vremea cand circulam cu busul, cu pungile de la fast-food si luau 2 scaune in autobuz. Eu in general ma abtin de la comentarii referitoare la cum arata lumea, ptr. ca sunt si persoane care nu au de ales. INSA, cand ii vezi cat casa si cu super-size fries, extra-large cola si big Mac, parca nu mai tine numai de organism, mai tine si de ce baga in organism. Eu pe astia nu ii compatimesc. Mai vazutsem o emisiune cu unu' de vreo juma de tona (NU exagerez!) careia nevasta ii aducea numai fast-food si el o ingera de parca era delicatese. O salata nu-i servea, desi medicii se rugau de ea de ani de zile sa nu-i mai cumpere fast-food, ci sa-l treaca pe regim sanatos. Pai ce palaria mea stau sa-i plang??? Astea sunt ALEGERI pe care unele persoane le fac, constient, zilnic! Nu are nimic a face cu metabolism sau alte probleme medicale.



#24
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 18:48

Julia, mesajul asta de ce l-ai votat tot negativ? Acum o sa vii sa spui ca au intoleranta la mancare sanatoasa??? Sau ti s-a pus tie pata sa imi votezi toate mesajele negative?



#25
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 18:57

Si la tanti asta tot probleme de sanatate sunt, nu? Nu are nici o legatura cu life-style, alimentatia si lenea, nu-i asa?

Maninca sanatos ...un Burger King nu MD  [:-)))]



#26
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 19:00

Noroc ca poza nu este din fata ....

Sa va vad atunci ce explicati copilului ca are tanti intre picioare  [:-)))]



#27
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 19:02

Iti spun de ce,Nadia, pentru ca te respect.

 

Nu trebuie sa ii plangi, sa ii compatimesti, nici macar sa ii intelegi. Ci sa-i lasi in pace sa decida pentru viata lor, indiferent in ce domeniu au loc alegerile astea personale. Chiar si pe astia de 500 de kg, lasa-i sa manance fast food, daca asta vor, daca asta le place si asta isi permit.

 

Cu aceeasi vehementa putem critica pe oricine face alegeri proaste in viata, pe cel care fumeaza 1 pach de tigari pe zi,  pe cel care joaca prost jocuri de noroc, pe cel care se casatoreste de nshpe ori si face copii in dreapta si-n stanga si tot asa.... pe oricine care nu face aceleasi alegeri ca si tine, pentru ca TIE nu ti se par corecte, drepte, morale, logice, estetice sau igienice. Si cu ce te alegi??... Cel mult inveti din experienta lor si se straduiesti sa aplici morala la viata ta. Cand ai trecut de nivelul asta si te implici mai mult, iti pierzi tu perspectiva asupra lucrurilor, pierzi timp discutand, analizand si judecand lucruri si persoane, iti pierzi linistea si bucuria pentru lucruri pe care oricum nu le poti schimba. Pentru ca nu ai dreptul - nici legal, nici moral.

 

Eu una nu cred ca cineva se apuca sa manance ca un porc si sa-l tina vreo 20 de ani, pana ajunge la 200 kg, fara a avea un motiv serios in spate, altul decat lenea. Si chiar si lenea asta...atat de condamnata, eu o vad ca pe o boala sufleteasca, cand nu mai ai chef sa traiesti, cand te gandesti ca oricum faci degeaba ceea ce faci, ca nu ai pentru cine, ca nu esti apreciat, ca nici macar pe tine insuti nu te iubesti. Nu stiu, nu caut scuze, nu ii plang pe cei obezi, nu coalizez cu cauza lor, insa evit sa ii judec asa aspru, pentru ca nu stiu ce anume se ascunde in spatele fiecarui caz.

 

Eu sunt o persoana vesela, glumesc si rad, insa nu la garduri si nu de raul altuia, nici de infatisarea cuiva. Mi se par cele mai de prost gust motive de distractie.



#28
Deea_tm87

Deea_tm87
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 19:03

Maninca sanatos ...un Burger King nu MD  [:-)))]

 

da, si eu sunt convinsa ca doamna statea la rand la Burger King pentru o apa plata. sau avea o criza de calciu sau o cadere de glicemia si vroia cel mult un Coca-Cola zero. Si nu ar mai trebui sa radem de Nina cu colantii ei, fiecare e liber sa se imbrace cum doreste. Clar asocierea ei cu ciocolata Mars sau mancarea nesanatoasa de orice fel e gresita, sigur are o problema de sanatate si nu are cum sa slabeasca cu toate ca vrea.

 

oameni buni, era doar o gluma legata de felul in care s-a imbracat femeia aia. nu o avantajeaza colantii aia oricum invarti situatia in favoarea ei. daca era Angelina Jolie imbracata intr-un butoi cu un mop roz in cap nu aveam voie sa zicem nimic de alegerea proasta a vestimentatiei? 



#29
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 19:41

 

Eu sunt o persoana vesela, glumesc si rad, insa nu la garduri si nu de raul altuia, nici de infatisarea cuiva. Mi se par cele mai de prost gust motive de distractie.

 

Si mie mi se pare de prost gust. si cred ca trebuie sa ai si o mare doza de nesimtire sa iesi imbracat pe strada asa ....mai ales ca stie  clar ca nu este o suplete.

Si pe mine astfel de persoane chiar ma dezgusta ...

Si mai cred ca la dimensiunile alea nu se ajunge peste noapte si doar cu apa (ca doar nu toate persoanele grase sint acum bolnave).....



#30
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 19:56

Nadia, sincer am ramas dezamagita. Nu stiu de ce, dar aveam alte asteptari de la tine. Mai multa empatie, etc. Da, intr-adevar sunt multi, multi oameni care isi merita soarta pt ca nu le pasa din ce cauza ajung obezi si isi cresc si copiii asa. INSA, ce incearca Julia sa va spuna, e ca NU E PROBLEMA VOASTRA! Nu mananca din banii vostri, nu ii imbracati voi, nimic din toate astea. Ignorati-i cand ii vedeti pe strada si atat. Chiar am ramas mirata pt ca aici copiii sunt invatati la scoala sa respecte la fel pe toti, obezi sau nu, de culoare sau nu, etc. Cum poate fetita ta sa-i respecte pe cei obezi (indiferent de motivul pt care au devenit obezi) daca vede la tine ca tu nu ii respecti? (stiu o sa vii sa-mi spui ca tu nu vorbesti de asta cu ea, ca nu o inveti asa). Copiii invata ce vad la noi si asta e ceea ce le transmitem.

Sincer eu ma mir cum de un moderator nu a sters ori trimis la ZZ subiectul pana acum. Nu e permis sa fim rasisti, sa radem de cineva bolnav dar ne hahaim in gura mare de o persoana obeza! Si ce e cel mai aiurea e ca subiectul a fost deschis si intretinut de persoane care locuiesc in tari unde se presupune ca e 0 (zero) toleranta pentru discriminare de orice fel.  




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -