Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

De ce sa tii un jurnal de sarcina

jurnal de sarcina jurnal amintiri

7 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 18:07

Un jurnal de sarcina, poate fi o colectie de amintiri dragi si hrana sentimentala. Va veni un moment cand iti va fi dor de acele zile. Un jurnal de sarcina este o amintire pretioasa care poate fi, peste ani un un cadou pentru copilul tau - va veni cu siguranta o vreme cand bebe al tau, devenit om mare, va vrea sa stie cum a fost la inceput... Sau poate ca nu va vrea... dar un astfel de cadou, oferit intr-un context potrivit este un liant excelent al relatiei dintre tine si copilul tau...Tine un Jurnal de Sarcina la Desprecopii ... pentru ca e foarte special - citeste ca sa afli.

 

jurnal-de-sarcina-de-ce.jpg



#2
IulianaDobre

IulianaDobre
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 20:29

e o ide foarte buna de a tine un jurnal despre toate trairile in timpul sarcini si chiar si dupa caci toate trec dar amintirile raman si sunt sigura ca si copilu va fi fericit cind va deveni om mare sa vada cum a evolut cum mamica taticu si fratiorii au trit emotii de nedescris



#3
mami_bobocel_oct

mami_bobocel_oct
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 18:56

Acum 4 ani am cumparat din Florenta un carnetel micut, in care am inceput sa scriu o data cu primele noastre incercari de a avea un prunc. Am incercat 2 ani si o luna, deci cuprinde si setimente de disperare si incercarile prin care am trecut, dar si emotia primului test pozitiv. Am zis ca va fi o sursa minunata de informatii daca puiul nostru se va dovedi fetita, iar atunci cand va dori sa devina mamica sa-i pot oferi o mica colectie de ganduri, sentimente si intamplari. Si mai in gluma sau mai in serios, am zis ca daca nu consemnez nicaieri prin cate trec tot pe tata o sa-l iubeasca mai mult, asa ca si preventiv o sa il tin toata sarcina. 



#4
sweet_y

sweet_y

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 22:48

ce idee buna, maine imi cumpar si eu un carnetel unde voi scrie toate emotiile mele, multumesc de idee!



#5
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 09:16

Noi am facut poze cu burtica din lateral in fiecare saptamana si la final vom face un filmulet

Daca as scrie un jurnal l-as putea boteza Jurnal de emotie [soricel] 



#6
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 13:23

Eu cred ca este o idee minunata sa tii un jurnal de sarcina. Sentimentele si trairile care te incearca atunci cand esti insarcinata nu vor ramane in amintire decat daca le notezi undeva. Si cred ca si pentru bebe va fi o surpriza extraordinara cand, peste ani ii vei arata cat de mult ai asteptat intalnirea cu el si cat de mult l-ai iubit inca dinainte sa il fii vazut. 

 

Nu e nimic de pierdut, numai de castigat!



#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 10:03

Am gasit si eu cand eram mai mica un carnetel ingalbenit in care mama consemnase ultimele zile din sarcina si primele de nastere cu mine. Atat de mult am iubit acel carnetel incat acum are locul sau de cinste. Din el am aflat multe despre modul in care a decurs sarcina si mai ales despre prima impresie la adresa mea... eu fiind si cea mai mica, si singura fata, dupa doi baieti.

 

Cred ca pentru un om este minunat sa citeasca acele randuri, chiar daca uneori sunt trecute si impresii obiective, la rece, gen "era atat de neagra incat eram sigura ca nu e a mea. Parca era negresa!". Si acum o mai tachinez pe mama pentru asta, dar are savoarea ei :D.



#8
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 10:18

Am gasit si eu cand eram mai mica un carnetel ingalbenit in care mama consemnase ultimele zile din sarcina si primele de nastere cu mine. Atat de mult am iubit acel carnetel incat acum are locul sau de cinste. Din el am aflat multe despre modul in care a decurs sarcina si mai ales despre prima impresie la adresa mea... eu fiind si cea mai mica, si singura fata, dupa doi baieti.

 

Cred ca pentru un om este minunat sa citeasca acele randuri, chiar daca uneori sunt trecute si impresii obiective, la rece, gen "era atat de neagra incat eram sigura ca nu e a mea. Parca era negresa!". Si acum o mai tachinez pe mama pentru asta, dar are savoarea ei :D.

Ce frumos! mi-as fii dorit ca mama mea sa fi scris intr-un carnetel ceva cat de mic despre perioada in care m-am nascut. Atat de mult as fi iubit acel carnetel..

Sper doar ca copiii nostri sa aprecieze acest gest facut pentru ei.

 

Abia astept sa iti citesc postarile in jurnalul de sarcina! [:)]





Etichetat si cu jurnal de sarcina, jurnal, amintiri

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -