Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Accidentul de avion ...

avion

454 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 10:05

Marina, cred ca aceasta aplicatie este si pe Android  - nu e nevoie de iphone neaparat. [flo2]



#12
RO ANA

RO ANA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 10:12

Am citit aceasta stire: 

"Agenţia Naţională de Transplant are în dotare doar două avioane de mici dimensiuni, recondiţionate anul trecut: BN-2 Islander, cu o vechime de 45 de ani şi un Seneca, vechi de peste 20 de ani."

 

In aceste conditii o tragedie era iminenta. :(



#13
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 10:18

Marius,  iti dai seama ce scandal iese daca apare o :" legislatie internationala prin care toti producatorii de telefoane smart sa fie obligati sa asigure prin standard de productie cel putin functia de localizare GPS pentru fiecare aparat produs si vandut care sa functioneze independent precum si obligativitatea statelor prin serviciile de urgenta de a avea aparatura de localizare". Si la cip in acte s-a facut scandal, dar acum ca vor fi urmariti oficial....



#14
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:06

si un gand bun pentru cei 200-300 de mari oameni care au luat la periat muntele [flo2]

http://www.gandul.in...ictime-11936318



#15
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:15

Smurd ar fi putut sa salveze viata acestor doi oameni, chiar si fara ca ei sa fie nevoiti sa cada in Muntenegru ca sa fie gasiti. Mult mai simplu: pur si simplu daca Arafat ar fi pus la bataie avionul de 1 milion de euro pe care il tine in hangar, in asteptarea unor interventii. Acel avion putea trece fara probleme muntii pana la Oradea. Dar el e inmatriculat la Interne, astia cu transplantul de organe sunt civili… ma mai urmariti? Da, se numeste birocratie si nu e o minciuna ca ucide!"

 

Sursa : http://lucianmindrut...t-sa-i-salveze/

 

Ca multi alti oameni din tara asta, au murit cu zile...Dumnezeu sa-i odihneasca !



#16
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:21

oamenii ca oamenii ca nu erau obligati sa aiba ultima generatie de iphone....dar avionul ala nu are si el un sistem de localizare, ca pana la urma creierii muntilor pricep dar era totusi pe pamant, le-a luat 6 ore sa localizeze si localizarea s-a facut in cel mai empiric mod cu putinta, cu lumini si focuri de arma din creasta in creasta. Ce faceau daca erau cu totii inconstienti? 

Unul din medici avea tel cu GPS si a dat coordonatele GPS in jurul orei 16.00.

Irinel Popescu a spus ca i le-a dat lui iar el a luat legatura cu toti cei care puteau contribui la salvarea lor (institutii adica) si i-a cerut in mod expres drului Zamfir sa sune la 112 pentru ca teoretic 112 are capacitatea de localizare a apelantului. La fel au STS si SRI care, din declaratiile unui domn de la interne, au fost implicate.

Oricum socant sa vezi ca cel care a condus operatiunile de salvare in ministerul de interne crede ca suprafata se masoara in km si ca in opinia lui o suprafata de 4 km (nu patrati... kilometri) e acelasi lucru cu o arie de cautare cu raza de 4 km.


Editat de ramiris, 21 ianuarie 2014 - 11:22 .


#17
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:23

Marius, eu sunt impotriva telefoanelor cu GPS neconditionat. Nu am chef sa stie NSA-ul pe unde imi cumpar eu cartofii. Si asa stiu prea multe despre noi fara sa ne dam noi vreodata acordul.

 

In schimb avionul ar trebui sa fie dotat mai modern, mai ales cind e pt misiuni asa de importante. La fel radarele de la sol.

 

Avionul lui Arafat ar fi putut trece muntii, dar ar fi putut ateriza in zona?



#18
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:23

Smurd ar fi putut sa salveze viata acestor doi oameni, chiar si fara ca ei sa fie nevoiti sa cada in Muntenegru ca sa fie gasiti. Mult mai simplu: pur si simplu daca Arafat ar fi pus la bataie avionul de 1 milion de euro pe care il tine in hangar, in asteptarea unor interventii. Acel avion putea trece fara probleme muntii pana la Oradea. Dar el e inmatriculat la Interne, astia cu transplantul de organe sunt civili… ma mai urmariti? Da, se numeste birocratie si nu e o minciuna ca ucide!"

 

Sursa : http://lucianmindrut...t-sa-i-salveze/

 

Ca multi alti oameni din tara asta, au murit cu zile...Dumnezeu sa-i odihneasca !

 

 

Arafat nu era in tara. Eu sunt convinsa ca daca ar fi fost si ar fi coordonat el operatiunea de salvare cei doi care au pierit ar fi avut mai multe sanse sa supravietuiasca.



#19
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:28


Avionul lui Arafat ar fi putut trece muntii, dar ar fi putut ateriza in zona?

 

Smurdul a trimis elicopter, avionul putea doar survola insa nu avea cum sa aterizeze decat pe o sosea eventual in absenta pistei.

 

Ce spune postul ala citat de tine e ca nu trebuia folosit avionul respectiv pentru misiunea acestor medici pentru ca era prea vechi si riscuriel prea mari.

Si ca Arafat e de vina ca nu pune la dispozitia agentiei de transplant avioanele Smurd.

Mi se pare cam trasa de par acuzatia. Nu cred ca avionul ala, asa vechi cum era, s-ar fi ridicat in aer fara toate avizele si verificarile de rigoare.

In primul rand echipajul ar fi refuzat sa zboare cu un aparat care le punea viata in pericol.



#20
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 11:32

Arafat zice ca avionul de 1M sta in hangar la reparat pentru ca ii lipseste o piesa

 

in timp ce ministrul ala de 2 bani cica avionul ala e folosit pt salvat vieti nu pt nemernicii de astea de zboruri umanitare pentru transplant





Etichetat si cu avion

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -