Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Accidentul de avion ...

avion

454 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 08:48

M-a impresionat drama intamplata prin caderea avionului cu medici. M-am tot gandit ce important e sa stii unde te afli. Cum au ajuns insa ajutoarele asa de tarziu?

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:08

Nu se stia cu exactitate unde s-au prabusit - iar zona este una dificila ca si acces. Este zona alpina nefrecventata iar acum iarna chiar deloc - nu se poate ajunge decat pe jos si este de urcat pana acolo. Insa un avion poate sa fie in orice rapa, poti sa treci la 50 de metri pe langa el la o adica - nu sunt repere. Poate fi oriunde intr-o zona. Operatiunile de acest gen sunt dificile in primul rand prin identificarea(localizarea) victimelor. Asta este primul mare mare hop. Muntii seamana inttre ei, vaile la fel, si daca este zona inchisa (padure) deja devine frustrant pt ca nu exista repere.

In plus acolo e frig e iarna si odata gasiti este dificila evacuarea am inteles ca nici cea aeriana nu era posibila .... offf offf...  chestie si de sanse.

Imi pare teribil de rau.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:10

oare pe telefoanele lor nu aveau coordonatele geografice? Intreb si eu.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:19

scrie pe ITguardian: "In zonele montane, de cele mai multe ori, semnalul GSM provine de la o singura celula (antena). In aceste conditii singura informatie de localizare este locatia celulei in sine. Acesta presupune o raza de cautare vasta, ce poate fi ingustata doar prin informatii supllimentare furnizate de cei ce trebuiesc gasiti."

 

ingrozitoare tragedie :(

 

si elicopterul SMURD plecat dupa ei in jurul orei 17 a trebuit sa se intoarca, nu se vedea nimic din cauza cetii. probabil ca era singura sansa sa fie salvati Iovan si studenta :(



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:19

oare pe telefoanele lor nu aveau coordonatele geografice? Intreb si eu.

Probabil ca nu. Cred ca ar trebui impusa prin legislatie aceasta functie producatorilor de telefoane smart pe viitor pentru ca poate sa insemne diferenta intre viata si moarte in anumite cazuri. Plus modificarea (crearea/adoptarea) de legi in fiecare tara are sa oblige pentru situatii de urgenta achizitionarea si utilizarea de echipamente de localizare/pozitionare (GPS) al unui semnal emis de un aparat privat. 



#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:19

exista ceva explicatii stiintifice de ce nu s-a putut. Marius dreptate erau intr-o zona greu accesibila , iarna, ceatza, semnal vai de capul lor. I-au gasit padurarii care stiau zona. 

 

Totusi ma asteptam si eu la fel ca toata lumea ca ISU asta sa aiba ceva tehnologie mai desteapta, sa poti localiza oamenii si daca nu sunt pe bulevard in bucuresti , nu stiu te uiti la atatea filme americane, se omoara oamenii localizati dupa un apel telefonic in cele mai ciudate colturi ale lumiii, dar nu poti sa localizezi 6 ore un avion cazut si oameni cu GSM-uri functionale care dau telefoane. Pricep limitarile tehnice ale salvamontistilor si padurarilor, de la ISU ma asteptam la mult mai mult. Inteleg ca fata aia a murit de frig



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:28

Marius, pentru orice telefon smart exista aplicatie gratis de gen Busola. Trebuie insa sa o downloadezi. Aplicatia iti da coordonatele geografice.



#8
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:39

Pacat, mare pacat. Am urmarit toate dupa-amiaza stirile. Ma gandeam la familiile celor care erau in avion, la copii, la sotii, cata disperare trebuie sa fi fost! Sa te simti neputincios, sa stii ca nu poti face nimic...

Dumnezeu sa-i odihneasca, pe studenta aceea ca era fata tanara, si pe pilot. Iovan avea doi copii, nici nu pot sa ma gandesc la ce traiesc ei acum.

 

Sunt si dezamagita ca i-au gasit atat de tarziu, pacat ca au fost circumstantele atat de nefericite!



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:42

Marius, pentru orice telefon smart exista aplicatie gratis de gen Busola. Trebuie insa sa o downloadezi. Aplicatia iti da coordonatele geografice.

Problema este la cei care identifica nu la accidentati. Ei pot sa fie inconstienti la o adica si tot sa poti sa dai de ei cu o eroare de +/-   50-100m daca au asupra lor un aparat GSM care sa aiba functia de GPS incorporata si activa Sunt aparate care au si daca aparatul este functional si deschis poate fi localizat cu o eroare de +/- 50m Daca ai si aparatura care sa localizeze.

De aceea am spus ca (apropos de europarlamentari uite o tema realizabila) data fiind tehnologia actuala ar trebui dezvoltata legislatie internationala prin care toti producatorii de telefoane smart sa fie obligati sa asigure prin standard de productie cel putin functia de localizare GPS pentru fiecare aparat produs si vandut care sa functioneze independent precum si obligativitatea statelor prin serviciile de urgenta de a avea aparatura de localizare si resurse umane specializate pentru acest gen de cazuri de urgenta.

Daca se adopta o astfel de legislatie in mod sigur va creste rata de succes pentru cazuri de acest gen. La fel ca si pt autovehicule/avioane/trenuri unde discutam de standarde obligatorii de securitate a pasagerilor.



#10
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:46

oamenii ca oamenii ca nu erau obligati sa aiba ultima generatie de iphone....dar avionul ala nu are si el un sistem de localizare, ca pana la urma creierii muntilor pricep dar era totusi pe pamant, le-a luat 6 ore sa localizeze si localizarea s-a facut in cel mai empiric mod cu putinta, cu lumini si focuri de arma din creasta in creasta. Ce faceau daca erau cu totii inconstienti? 





Etichetat si cu avion

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -