Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

MONTIGNAC (199)..STIL DE VIATA NU DIETA

monti slabire stil de viata

584 raspunsuri la acest subiect

#11
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 12:37

Offff .... va multumesc de incurajari ... cred ca va puteti imagina ca mi-a venit sa plang azi dimineata cand am vazut tot 72 nu ???  [batcap]  .... mai ales ca in weekendul asta am fost in doua vizite unde erau tot felul de bunataturi ... pizza, gogosi, prajituri , prostioare .... si eu nu si nu , nu m-am atins de nimic pe lume .... am baut doar apa plata ... si rasplata unde-i .... nu e cinstit , pe cuvant acuma  [ups]  [ups]  [ups]

 

Mi-am propus ca sa renunt si la branza o perioada ... la lapte inca nu  [smulgpar]  ... pana la urma care iaurt e cel mai indicat sa-l combinam cu taretele dimineata ????? kefirul ???? .... sa mai schimb ceva , poate, poate  [fri]  [fri]  asa-mi vine sa merg sa-mi cumpar o ditamai ciocolata si toata sa o mananc  [help]  [help]  [help]  [help]  de ciuda 

 

Claudia multumesc draga mea ... mda, o sa-si dea drumul dar cand oare .... 

 

Carmencat nu mai rezist pe cuvant .... we asta am lucrat non stop darrrr cui ii pasa oare .... copilul imi reprosa continuu ca nu are ce manca pentru ca cica sunt numai resturi in frigider (erau trei feluri de mancare dar nici una proaspata), sotul imi reprosa ca nu ma misc corespunzator la planurile de casa (ale casei noastre),  beneficiarul (tipul pentru care lucrez in particular) ma intreaba (tot un fel de repros nu ? ) cum stau cu lucrarea , cat mai am ...  iarrr mama mea imi reproseaza ca pe la ea cand ma mai duc ..... si eu imi reprosez ca nu mai am timp de mine nici cinci minute ..... oare cum pot sa le fac sa le rezolv pe toate si sa-i multumesc pe toti ???? nici macar pe mine nu-s in stare sa ma multumesc nu ???

 

Puisorule daaaa, m-a apucat facutul casei ca nu aveam destule pe cap asa-i ???  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

brandusik o fi de la stres stagnarea asta ???? problema este ca nu pot sa ma relaxez  [batcap]

caress usor bulimica-s si eu de la vreme ... mi-e foame non stop  [batcap]


Editat de andanii, 20 ianuarie 2014 - 12:54 .


#12
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:05

andani ..ia o gura de aer...respira adanc...si de la capat pana te linistesti.

after all Deiu are 2 maini si un creier poate face mancare daca nu ii place ce e in frigi, sotul cred ca mai mult se astepta sa te calmezi ca ti-ai vazut visu cu ochii si anume sa luati teren si sa faceti casa pe cand te vede ca esti mai stresata ca inainte, iar particularul...cred ca o intreba pur si simplu sau din complezanta..nu cred ca o facut-o in batjocura [flo2]

 

monti la un moment dat ii sugera unei tipe (care ca si tine era pe o perioada de stagnare desi era cuminte)...ii sugera sa reduca la minim flugidele fainoase pana vede schimbare la cantar (ex: fulgi, tarate, paine fie ea si conforma)...poate te ajuta..dar NU DA IAMA IN CIOCOALATA! [fri]



#13
Mama_lui_Mihai

Mama_lui_Mihai

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:06

Buna dimineata

 

Ieri

MD cafea cu lapte ,2 felii de wassa cu cacaval

G mere coapte

D ciorba perisoare + sarmale in frunza de vita

G 2 felii de cascaval cu rosii

C nimic(am fost la teatru si am uitat sa mananca inainte, asa ca seara la 23 nu am mai mancat nimic)

 

Azi

MD iaurt cu tarate, cafea cu lapte

G mere coapte

D fasole scazuta cu muraturi

G cateva seminte de in cu migdale si alune de padure

C inca nu stiu.

 

O saptamana cat mai conforma tuturor.



#14
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:13

Andanii, clar stresul nu ajuta, ia-o mai incet...Terenul nu pleaca nicaieri, e al vostru, proiectul poate sta o saptamana in stand by. Pe fiu si pe sot ii anunti ca ei te vad dar de fapt nu esti acolo, tot o saptamana, ca sigur nu moare niciunul...ca sunt baieti mari.Si respiri adanc, ca la yoga, ca sa nu zic sa faci chiar niste exercitii de yoga, ca te-ar ajuta si mai mult.La Carmen e si mai rau, ca ai ei copii sunt tare mici si nu ii poti pune in stand by.

 

Brindusik ,anul trecut pe vremea asta aveam aceeasi pofta tampita de mancare si ma indopam cu covrigi, pateuri, orez, clatite, etc, de ajunsesem deja la 63 kg.Mancand prost...Acum macar vad ca de pragul de 57.5 nu trec nicicum, si toata lumea zice ca vai ce bine arat, ca inainte eram prea slaba.Mie nu mi place, dar asta e...mai tai din cina o zi, ma duc sub 57, apoi o saptamana fac la fel si tot asa.Pana nu vine primavara nu prea pot sa fac mare lucru, si nici nu vreau sa ma frustrez si sa flamanzesc aiurea..



#15
ninha

ninha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.361 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:36

Ceau, frumoaselor!

 

Iar au aparut cele doua kg in plus! [fri]  Am observat un pattern:  kg astea doua dispar cu cateva zile inainte de invazia sovietica si reapar imediat dupa. Parca stau pitite sa nu le vada rusii, si dup-aia iar ies la lumina. si tot asa...

 

Ma bate gandul sa ma apuc iar de sport, desi nu stiu unde sa mai inghesui si asta in programul meu. [help] Dar trebuie sa le dau un picior in cur la kilele astea cumva!

 

Meniul de ieri:

MD: omleta cu branza de capra

G:  niste wassa graham de la carrefour de care v-am zis, cu humus

P:  pulpite de pui la cuptor cu fasole neagra si salata de sfecla rosie

C:  [vaca]  nu zic [bang]

 

Azi:

MD: zmeura, merisoare, iaurt, tarate (in si ovaz), pudra de struguri negri

G: o jumatate de muffin mic neconform si o prtocala

P: o ciorba de vacuta

G: va fi o para

C: ptr cina am la mine fasole neagra si salata de sfecla rosie de ieri

 

andanii, mai usor. nu te speti atata ca-ti faci rau!

Brindusik, nu te  enerva. merci de capitol nou! [pup]



#16
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:37

caress eu nu te vad ca flamanzesti da nici ca bagi prea mult in tine. cred ca esti si tu stresata de faptu ca mananci tarziu...dupa cum spuneam daca te culci zilnic tarziu...e cam imposibil sa (cel putin e pentru mine) sa nu mananci 6 ore fiind treaza

+ cand aveai 63..din cate imi aduc aminte nu faceai asa mult sport ca te-ai apucat de cand cu monti [flo2]

 

ninha.. cine s-o enervat? vb de postu pentru XIO? [:-)))] ..era un fel de a spune ..nu ma enervez sunt ZEN zilele astea [biz] . saptamana trecuta am avut o stare asa de bucurie de spuneai ca is drogata...chiar le spuneam la astia cu protectia muncii din UNI ca probabil imi gadila radiatiile neuronii de is asa vesela [:-)))]  [:-)))]


Editat de brindusik, 20 ianuarie 2014 - 13:41 .


#17
moco29

moco29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:40

in sfarsit am trecut si eu de "moderare" de mesaje. am scris un mesaj pe pagina 1, dar nu stiu daca a apaut sau nu in timp util.

nu stiu cum sa trec meniul , ca sa-mi primesc "comentariile", fara sa creada lumea ca este meniu montignac sigur.

D: o felie paine secara+sunca

G: ceai negru

P: somon fume si peste cu legume (fasole verde si brocoli)

G: nuci

C: probabil snitele de ieri sau supa de conopida, sau branza cotage

 

poate face cineva comentariile, si eventual sa-mi raspunda si le mesajul anterior?

 

multumesc



#18
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:50

moco ..snitele tale cu tarate is Monti da...de F1

felia de paine de secara (e glucida-zahar) si sunca e lipida(grasime) deci e bine de evitat in F1 si de restrictionat pe cat posibil combinatia in F2

 

ou, branza (telemea sau cascaval), carne-F1

legume cu smantana si ou (ex: sufleu de dovlecei: dovlecei, ou, smantana, cascaval sau telemea - F1

 

pentru Ig-ul la alimente www.montignac.com regulile le ai aici la noi pe prima pagina in primul post de pe pagina1



#19
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:54

salutare,

 

inca nu m-am apucat, dar sunt in tatonari. in weekend am facut snitele cu taratze de ovaz si ou si supa de conopida (conopida mixata, ceapa mixata si smnatana) (este faza 1?)

pastarnacul si gulia fierte raman de F1?

 

o sa incerc sa gasesc paginile unde s-a discut depsre lactate.

 

as vrea cateva confirmari: pt combina: ou, branza (telemea sau cascaval), carne?

sau legume cu smantana si ou (ex: sufleu de dovlecei: dovlecei, ou, smantana, cascaval sau telemea?

 

multumesc pt raspunsuri

Supa e ok. Pastarnacul nush ce sa-ti zic, adica stiu daca esti mai catolica decat papa nu, daca esti mai relaxata intra in categoria radacinoase cu IG mare care nu afecteaza secretia de insulina deci sunt safe. Eu nu mai folosesc, in schimb folosesc morcov.

 

Combinatia telemea, cascaval, carne e iar ok la fel ca si sufleul.

 

Nu inteleg ce ai cu painea de secara, Brandusik? Chiar daca e integrala? De evitat si in F2?



#20
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 13:58

androix de evitat combinatia glucia (paine de oricare ar fi ea) + sunca (ca banuiesc ca nu e facuta din legume acu [:-)))]  )





Etichetat si cu monti, slabire, stil de viata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -