Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghetarul nostru cel de toate zilele...


569 raspunsuri la acest subiect

#181
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 20:34

Dupa operatie tatalui tau o sa i se recomande sa faca ori iradiatii, ori chimioterapie, medicul o sa hotarasca.O sa i se faca si analize ca sa vada daca exista probleme si in alte parti ale corpului.
Faptul ca el este optimist este un mare plus, am vazut asta cand era tata bolnav.

#182
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 20:59

Nu stiu ce fel de radioterapie a facut atunci. Sa vedem ce zic medicii, don't rush ahead.
Aqai, luasi cuminte magneziul???
Oare gasesti un medic sa iti prescrie niste tolperisone?

#183
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 20:59

Buflea, as dori sa iti dau o portie mare mare de curaj si incredere. [pup] Sanatate tatalui tau! Putere multa si mamei tale si sa aiba grija de ea cu gheata si iarna...



#184
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 21:07

Ca sa ma reintorc la dietele noastre. Nu m-am apucat inca de Monti, dar si va dura. Eu nu pot de azi pe miine sa schimb toata alimentatia. Trebuie incet incet , sa caut retete care sa fie pe gustul meu, pe care din cind in cind sa le integrez in masa familiei. ALtfel nu e decit chin si precis nu voi tine mult.

 

Incep prin a cumpara miine quinoa si linte. Care aveti retete usoare si fara 500 de ingrediente exotice cu ele sa dea la retele ghetarului. Cu nici una nu sunt obisnuita, sper sa reusesc sa scap de una-doua mese de paste pe saptamina cu ele.

 

Cartofi maninc cel mult odata pe saptamina. In schimb orez maninc mult, ca maninca si tatarii cei doi si sotul. Sa vad unde gasesc orez nedecorticat.

 

Ce observasem deja si ieri inca odata : daca maninc banana pe urma mi-e foame. As minca si muntii. Mult timp am mancat banane dimineata pt ca sunt bune pt stomacul meu acid. Acu le-am taiat, dar iarna greu sa gasesc fructe la care sa nu am alergie (mere) sau sa imi placa (de ex nu pot sa suport kiwi). O portocala pot minca, mai mult pas din cauza acidului. Cam simt lipsa bananei zilnice...



#185
oana_MVT

oana_MVT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.426 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 21:26

Ingrediente

Linte rosie

200 g

Ceapa alba

2 buc

Radacina de telina

100 g

este optional

Morcov

1 buc

Ardei gras rosu

1 buc

Ulei de floarea soarelui

20 g

Boia ardei dulce

1 lingurite

Patrunjel uscat

1 lingurite

Pasta de tomate

2 linguri

Pasi de urmat

 

1

Aici lintea rosie pe care am luat-o de la un magazin cu specific oriental. Se gaseste si la alte magazine, plafaruri, dar daca nu gasiti folositi si alte tipuri de linte sau fasole alba.

 

 

2

Lintea se spala bine in cateva ape.

 

 

3

Turnati cam 2 litri de apa peste ea, puneti 1 ceapa taiata bucati mai mari si bucatile de radacina de telina. Lasati sa fiarba la foc mic cam 30-40 de minute.

 

 

4

In acest timp calim legumele celelalte pentru o aroma si culoare in plus la supa.

Deci, in putin ulei caliti 1 ceapa, morcovul si ardeiul - taiate bucati chiar si mai mari (oricum se vor da prin blender, deci chiar nu trebuie sa va faceti griji de estetica taierii legumelor).

 

 

5

Se adauga 2 linguri de pasta de rosii cand se inmoaie putin legumele calite - amestecati si mai lasati 2 minute.

 

 

6

Dupa ce a fiert lintea se adauga legumele calite si se mai lasa la fiert 10-15 minute.

 

 

7

Adaugati boia de ardei la supa, amestecati.

 

 

8

Blendati bine toata compozitia, sa fie cat mai fina si omogena.

 

 

9

Potriviti de sare si adaugati patrunjelul uscat. Daca vreti, puteti regla aici si consistenta supei, daca o vreti mai lichida adaugati apa clocotita pana va place cum este. Si gata!

 

 

eu am facut supa-crema de linte de mai sus. s-a mancat foarte bine.  Eu am pus 4 morcovi si am pus 2 cepe de alea jumbo (uriase).  Eu nu am prajit legumele ci le-am scazut in apa cu ulei.  Copiilor le-am sfaramat cipsuri deasupra.

 

Buflea, multa sanatate tatalui.  Sper sa iasa din spital cat mai repede. 



#186
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 21:34

Aschi, dar mai zic odata. Nu trebuie sa cauti nu stiu ce retete. Fa ce faci de obicei. La friptura fa doua garnituri: orez si ceva legume, tu nu mananci orezul. Oricum pe cel integral nu il poti combina cu grasimi sau carne. Poti manca orice leguma verde, orice salata, cu carne, cu oua, cu branza...
Vad si eu moda asta cu "monticizarea" multor preparate. Nu zice el de astea niciodata, doar de inlocuirea zaharului cu indulcitori.

#187
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 21:49

Am plans si eu, Buflea, si asta in timp ce vorbeam pe messenger cu tata si ma gandeam la tine.

Am asa o siguranta ca dupa operatia asta se mai castiga timp. Si e pretios. Sunt langa tine!



#188
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 22:03

   Buflea nu stiu cat fac 3 cuvinte dar puterea, luciditatea si increderea sper sa te ajute.

 Spitalul acela avea "oameni" si in anii 90, unii foarte buni exista acolo un profesor renumit nu imi aduc aminte numele insa.


Editat de katy, 22 ianuarie 2014 - 22:07 .


#189
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 22:08

Nu stiu ce fel de radioterapie a facut atunci. Sa vedem ce zic medicii, don't rush ahead.
Aqai, luasi cuminte magneziul???
Oare gasesti un medic sa iti prescrie niste tolperisone?

 

de cand m-ai tras de maneca data trecuta si pana acum mi-am amintit sa-mi iau cocktailul de 2 ori.

 

magneziu, d3 si omega.

 

azi e mai cu mot decat de obicei, fiindca avem mare intalnire mare la scoala cu echipa scolii, psihologul si OT-ul.

 

imi dau seama ca ma ambalez mai mult decat e cazul si probabil e mai mult o formalitate, dar mie mi se pare un "milestone" in tot procesul asta....

 

am momente in care imi zic: oare daca ma mai calmez si nu fac nimic, nu o sa treaca totul oricum, doar cu timpul? 



#190
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 22:24

Pfuuu ...eu nu am auzit niciodata de spitalul asta, atat de ignoranta sunt ...

Vreau si eu idee cu porumb ...mai nou fiu-meu a descoperit ca ii place porumbul. Am luat o conserva acasa sa fac ceva cu el ...Ce ??

Ce film de la Oscar sa vad in seara asta ??? ...m-am hotarat, nu mai vad Gravity, nu-mi place tema. Nici Her nu as fi vazut daca nu spunea Viv ca e o poveste de dragoste ...ca sa vedeti cat de plina de prejudecati sunt.

Aqai, toata intalnirea asta e la scoala ta sau a karatistilor ???

Editat de buflea, 22 ianuarie 2014 - 22:25 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -