Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

De ce profesorii duri au rezultate bune ?

profesor educatie scoala

34 raspunsuri la acest subiect

#31
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 11:17

Cred ca prin "dur" fiecare intelege altceva!

Unii inteleg persoane brutale, altii profesori exigenti, altii au fost doar sobrii si distanti.

 Asa este!

Eu cred ca rezultatele unui elev depind de doua lucruri:

1.motivatia elevului

2.perseverenta,tenaticitate si dorinta de a reusi.

 

Motivatia elevului este : intrinseca si extrinseca.

Motivatia extrinseca : este foarte usor sa motivezi copilul sa-si faca temele,de exemplu, spunandu-i ca va merge la film sau va primi o ciocolata.De multe ori,nu functioneaza acesta motivatie decat la "cote" mari.Depinde de noi ,ca parinti,cat " oferim" din ceea ce cer copiii ca sa obtinem un rezultat.

Din pacate,aceasta motivatie da rezultate pe termen scurt: efectuarea temei de azi.Maine,o luam de la capat.

Ce frumos ar fi sa-i spui copilului:daca esti silitor anul asta,la vara mergem in concediu in locul "X"!Si sa nu mai trebuiasca sa-i spui acest lucru in fiecare zi.

 

Motivatia intrinseca : Ei, aici este mai greu...Sunt copii de la sine motivati sa obtina rezultatele.Dar,la altii trebuie trezita motivatia intrinseca.Aici intervine maiestria cadrului didactic.In a sti sa motiveze elevii.Este un lucru esential.

 

Daca stii sa trezesti motivatia intrinseca a unui elev,daca reusesti sa trezesti interesul pentru o materie,daca stii sa te faci placut,iubit de elevi si,nu in ultimul rand,daca esti un bun pedagog,atunci elevul va percepe pozitiv lucrurile si va avea deschidere pentru materia respectiva.



#32
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 11:33

In scoala generala ne mai padeau la palma cu batul ala de fibra de sticla; in liceu insa n-am avut profesori prea duri (dar asta se intampla totusi dupa revolutie). Am avut profesoare de treaba la care am invatat si profesoare de treaba la care n-am invatat :) Engleza si franceza ma intereseau pentru facultate, matematica, chimia si fizica erau inexistente pentru mine. Si toate cele 5 profe au fost super ok. Deci ceea ce conteaza este motivatia elevului. Iar mai tarziu, la facultate, erau unii profesori la care invatam de rusine, ca erau mult prea de treaba.

 

Mie nu mi se normal sa-ti terorizezi elevii, sa le dai cosmaruri si la batranete, sub pretextul rezultatelor. Asta denota un oarecare sadism din partea profesorului, chiar daca e deghizat in 'facerea de bine'. E usor sa bagi frica in oasele unor copii, e mai greu sa-i faci sa aiba rezultate fara batai si isterii. Eu ii respect pe cei din a 2-a categorie, nu pe cei din prima, indiferent cat de competenti sunt profesional.


Editat de ellej, 24 ianuarie 2014 - 11:35 .


#33
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 12:30

Mi-am amintit ca profa de mate cu care faceam meditatii intr-a VIII-a imi dadea sistematic cu Petrica in cap :) si cu siguranta n-a servit la nimic.


Editat de ellej, 24 ianuarie 2014 - 12:30 .


#34
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 13:26

Savy, copii in Franta nu pot si "batuti". Insa trasi de urechi (asta am aflat mai tirziu cind doamna a iesit din circuit si toti copii stiau) am vazut. E greu de dovedit lucrurile astea, din pacate, si mai ales sustinut cu probe (care ?) ca ar fi trasi (cit de rau ?) de urechi.

Se mai intimpla sa-i mai tina in picioare in fata clasei sau sa tipe "nitel" la ei. 



#35
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 13:58

 Viviana, am ramas la raspunsul tau cu profesorul de istorie al fetei.

 

 Si eu am facut acelasi profil, aveam un profesor de istorie de exceptie, de era si diriginte! Am stat si m-am gandit cum era, si am gasit un sigur cuvant care sa-l defineasca "CORECT"!

 Istoria la el era o placere, e o materie stufoasa si ai tinde sa crezi ca este toceala, insa la el era altfel, ne preda scheme, la liniuta: gen cauze ( si ne enumera cauzele la liniuta), efecte, context intern, context international, economic, cultural si ce rezulta! Lectiile se legau pur si simplu! Aveam foarte bine structurat totul asa cum ne dadea el pe caiet. Ne mai spunea si amanunte care nu apareau in manuale, asa de "sarea si piperul", mereu ne spunea cate ceva interesant. Aveam harti cu modul de desfasurare a luptelor, strategie etc.

 

 Profesorul de Istoria Religiilor, era la fel, nu ne certa, nu ne jignea, insa se impunea , la el la ora nu se auzea nici musca, dar spunea lucruri interesante, nu puteai sa misti, punea numai intrebari la subiect. Totodata erau atenti la elevi, tin minte ca pe mine, la o ora, m-a ridicat in picioare si mi-a zis doar atat "esti foarte palida"- o bucata de vreme nu mi-am dat seama ce o fi vrut sa spuna, seara mi s-a facut rau, si a doua zi m-am trezit cu eruptie pe tot corpul...aveam varicela :)! Am facut Istoria Religiilor pana in clasa a X-a inclusiv, toata clasa am facut cerere catre director sa ne bage o ora / saptamana,  in plus fata de programul nostru, cu profesorul respectiv, nu ne-a fost aprobata!  

 

Plus ca, ce am apreciat la dirigintele nostru, orele de dirigentie, erau ore de dirigentie, cu iesit in parc, invatat despre bunele maniere, despre contraceptie, mers la expozitie, trimis scrisori catre parinti cu situatia scolara, premii ( din salariul lui me dadea premii la cei care raspundeau corect la dirigentie :) )! Un om care facea lucrurile astea cum 20 de ani, care avea o varsta ( am fost ultima lui generatie, a iesit la pensie)...deci a prins comunismul in toata splendoarea lui, si totusi...! 

Cand era de gluma, glumeam, cand invatam invatam, in excursii ne distram, cand se supara nu mai vorbea cu noi decat strictul necesar :) , la ultima varianta ne simteam cu totii prost! 

 

In rest, am si exemple de profesori duri, nici nu vreau sa-i pomenesc, cred ca aveau probleme, ca altfel nu pot sa-mi explic!





Etichetat si cu profesor, educatie, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -