Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

De ce profesorii duri au rezultate bune ?

profesor educatie scoala

34 raspunsuri la acest subiect

#11
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:21

profesorii duri ...au rezultate bune, e o generalizare care nu cred ca are reprezentare in realitate

 

Erau profesori pe vremea noastra, care asa stiau sa se impuna..si aveau rezultate,  la fel cum erau si profesori buni, cu metoda de predare, care aveau si ei rezultate.

 

Pe cand eram eleva nu apreciam profesorii la care se dardaia in banca.

Slava cerului nu imi amintesc decat de o profa de fizica mica (la statura) si rea (de gura..nu ne agresa).

Dar pt ca ma pricepeam la materia ei...eram printre cei care nu erau in tirul rautatilor..

 

E drept ca am luat nota maxima la fizica la intrarea la facultate.

Dar la fel am luat si la matematica, unde aveam un prof de toata admiratia si isprava.


Editat de alinuk, 19 ianuarie 2014 - 23:37 .


#12
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:23

Cred ca prin "dur" fiecare intelege altceva!

Unii inteleg persoane brutale, altii profesori exigenti, altii au fost doar sobrii si distanti.


Editat de Deceneus, 19 ianuarie 2014 - 22:24 .


#13
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:27

Eu cred ca in exemplul pus in primul post, a fost un grup foare mic de eleve care "au iesit bine" si restul sau fost dezgustati pe veci.



#14
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:42

Din fericire nu am avut parte de profesori care sa ne vorbeasca urat, sa tipe sau sa dea in noi. Matematica a fost  "iubirea" mea, asta pt ca am si avut profesori ft buni, care ne-au facut sa iubim materia asta (atat in generala, cat si in liceu). Si eu am fost la olimpiade la mate. Am dat la ASE, desi as fi vrut sa dau la matematica. La admitere am luat 10 la mate. In facultate insa am avut un profesor care nu mi-a placut deloc, asa ca in primul an nu am avut chef sa invat pt examen, asa ca am avut restanta (dar a fost prima si ultima restanta din facultate, pt ca mi-a mancat toata vara examenul ala). 

 

Fratele meu insa avea o profesoara de franceza in liceu care ii teroriza. Asa ca el si alti 2 colegi, mai rebeli din fire, au inceput sa o terorizeze ei pe ea (au dat cu spray lacrimogen la catedra inainte de inceperea orei, i-au pus la usa apartamentului unde statea ceva cu mot). Pt a nu fi toti 3 exmatriculati, unul dintre ei a trebuit sa se mute la alt liceu. 



#15
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:46

Eu am avut un profesor de mate etraordinar de bun in liceu. Era un tip flegmatic, vorbea mereu foarte calm, fuma la geam (a murit de altfel de cancer la plamani). Daca erai varza singurul lui apelativ era sa te faca "academician" - la misto, adica erai bou ca Leana C.

Desigur cand iti facea morala asa bland te facea sa plangi de jena. Toti am iesit buni din mainile lui.

Cand imi amintesc de el pot sa-l vad inca in fata ochilor, cat de gentleman si modest si inimos era. Inca pastrez caietele in care scria (daca te scotea la tabla iti scria el rezolvarea in caiet).

 

Profesorii rai si agresivi nu aveau rezultate... vorba cuiva mai sus singurul rezultat era ca-i uram, pe ei si eventual materia lor.



#16
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:54

De frica inveti ce sa faci si tot ramane ceva in cap.

Poate depinde si cat de importanta e materia.

In generala am avut o profesoara de romana, avea un aer de actrita de cinema ca prin filme, inalta, un corp superb, parul spre blond, coafat ca Farah Fawcett si cand era frustrata ne spunea "istetule". Am invatat ca imi placea mie romana pe vremea aia.

Proful de mate, era un tip mitocan, cu perciuni pana la maxilar si burta mare si avea un talent extraordinar sa te faca sa te simti ultimul om. M-a lasat corijenta pe doua trimestre si m-a trecut pe al treilea doar asa ca a vrut muschiul lui ca de invatat n-am invatat mai bine ca in primele doua. L-am urat cu patima si pe el si materia lui.

In liceu am avut o profa de romana, se imbraca numai in alb cu negru si rosu, parul lung negru, avea multe cerinte, stricta dar fara sa ne umileasca. Munceam pentru un 10 la ea de-mi sareau capacele si nu-mi mai incapeam in piele de bucurie cand ma lauda.

Un prof de o specialitate a liceului, ceva tehnic nu mai stiu ca n-am avut clasa aia, toti se plangeau cat de brutal era. Acum nu stiu daca e legenda sau adevar, la un moment dat cica l-au prins niste baieti au pus un sac pe el, l-au batut si l-au lasat pe marginea trotuarului zicandu-i ca e pe marginea blocului si daca se misca moare si cica toata noaptea a stat intepenit acolo pana l-a gasit femeia de servici a doua zi dimineata.

 

Erau profi si profi, cred ca articolul generalizeaza.



#17
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:55

Datorita invatatoarei mele(Marina Nicoli, in fiecare an imi propun sa trec pe la ea si nu ajung, si in fiecare an ma gandesc cat voi regreta ca nu i-am spus cat de buna e si cum ii datorez ce sunt acum)  mi-a placut limba romana la nebunie. DE fiecare data cand raspundeam bine ma lauda si ma incuraja, si fiecare lauda ma facea sa invat si mai mult si sa vreau sa fiu si mai buna. Si asa am ajuns sa fiu cea mai buna la romana. In clasa a 5-a spre marea mea bucurie am 'primit' o profesoara de romana fff buna. Dna Mirica Lavinia. O Doamna in adevaratul sens al cuvantului, si acum o vad intrand in clasa de parca avea o carte pe cap, dreapta, mandra. Am devenit preferata  ei si din nou, fiecare lauda ma facea sa invat si mai mult. O data aveam 3 note de 10 sau 4, in timp ce ceilalti colegi aveau 1-2. A fost singura data cand nu am vrut sa imi citesc lectia pt a doua zi. Stiu si acum ca era 'Ardealul'. Nu mi-a placut si am spus ca oricum ii va asculta pe cei cu 1-2 note. Imi amintesc de parca ar fi fost ieri cum a intrat in clasa, s-a asezat tacticoasa la birou, a privit pe geam, s-a intors spre noi si lasandu-se pe spate a spus 'astazi vreau sa aud un comentariu frumos'. Cand am auzit mi-a venit sa plang, dar am sperat ca se refera la alt coleg de-al meu. S-a uitat la mine si a spus 'haide, Xio', adaugand iarasi cum ca vrea sa auda ceva frumos, sa ii faca ziua si mai frumoasa. Si pe masura ce aberam vedeam dezamagirea din ochii ei.... cand m-am dus cu carnetul la ea s-a uitat la mine si m-a intrebat ce s-a intamplat cu mine. Daca e totul in regula. I-am spus ca da, dar nu am invatat. A spus ca am dezamagit-o...mi-a dat 8. Am plecat de acolo cu lacrimi in ochi (nu am plans, dar nu mai aveam mult). M-am dus acasa si mi-am citit toata lectia :))))

 

La liceu m-am lovit de o dezamagire...am avut un profesor extrem de destept. Ne-a spus o profesoara cu care ne intelegeam mai bine ca omul e un geniu, ca a fost ales printre cele mai destepte 500 de personalitati din lume in anul acela sau cum se facea topul asta, nu mai stiu. Era pe langa meseria de baza si ceva istoric, critic, ma rog. Dar nu s eputea cobori nicicum la nivelul elevilor de liceu. Cred ca era potrivit pt facultate, pt noi in nici un caz. Am refuzat o data sa ii cumpar o carte, m-a scos la raspuns si m-a intrebat despre Enigma Otiliei. I-am rapuns la toate intrebarile. Dupa care a inceput : cum era imbracat? cum era strada? cum arata casa? ce ora era? cum a sunat la usa? cum a raspuns fata? Nu am stiut sa ii spun ce culoare  avea usa, am stiut doar ca era veche si avea nu mai stiu ce pe ea. :)))) a zis 'aha, vad ca nu ai prea invatat' :)))))) si mi-a dat 7. :))))))))))



#18
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 23:12

Eu nu vreau sa-mi amintesc de profi care ne-au facut sa urim materiile lor si scoala. Eu personal nu am fost lovita sau jignita pentru ca eram overachiever de mica, dar m-a marcat  ce se intimpa in clase la anumite ore.

In scoala primara, prof de mate mare cit usha, daca casca vreunul in clasa cica se plictisea si se ducea calm linga banca respectiva si-i spunea elevului sa se ridice. Daca avea ochelari, ii lua frumusel si-i punea pe banca. Toti stiam ce va urma: o palma rasunatoare de darima copilul de pe picioare. Un munte de om contra unui copil de 10 ani! Am urit matematica cu pasiune pina in clasa a 12-a. Dupa ce ne-am mutat aici am descoperit ca poate fi chiar frumoasa.

In clasele 7-8, profa de romana care avea o placere sadica in a smulge perciunii baietilor pina zburau firele de par prin clasa, daca i se parea ei ca respectivul a facut/n-a facut ceva ce trebuia. Sau punea elevii sa faca genuflexiuni cu creionul pina cadeau pe jos saracii (deci lejer peste 100), adica sa lase creionul din mina pe jos, sa-l ridice, sa-i dea drumul iar pe jos si tot asa. Mai impartea ea si palme dar nu ca ala de mate.

 

Nu consider ca "ne-au facut oameni" nici unul dintre neoamenii aia de profi, absolut deloc.Poate sint eu mai sensibila din fire (da, sint, o timida), dar stiu ca nimeni nu-i suferea pe respectivii, fie ca tremuram sau nu, tot asa se invata la ei la ore.

 

Nu mai insir aici si pe altii care aveau mult mai putine palme si linii de lemn de impartit, astia doi sint destul sa-mi intunece amintirile din scoala. Nu i-am plins cind au murit (ala de mate a murit, so what?), nu consider ca m-au ajutat cu nimic, ba din contra.

 

Am fost olimpica la mai multe materii in liceu: toate erau materii unde profii erau calmi si foloseau metode de predare atragatoare, asemanatoare cu ce se foloseste in ziua de azi. De placere mergeam la orele lor si-mi amintesc de ei/ele si azi.



#19
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 08:49

 

Va invit la dezbatere dragi parinti:

Ce preferati: un professor dur cu rezultate sau un profesor haios fara rezultate.

 

Un profesor haios cu rezultate.

 

Si da, in ziua de astazi putem avea aceasta pretentie a normalitatii , nu suporta comparatie cu ceea ce sunt obligati parintii sa accepte in regimuri totalitare.Nu exista nici o scuza daca este lasat un profesor sa-si loveasca elevul si nici daca il obliga sa exerseze pana are sange pe maini.

Rezultatele se pot obtine si altfel si asta este dovedit.



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 09:15

Eu o sa-ti dau un raspuns din perspectiva fetei mele.

La istorie are un profesor dur. Nu misca in ore, abbia respira, nu ies in pauza de dinainte de ora. Daca un elev scapa pixul pe jos, il ia si il arunca la cos. In timpul testelor cartile, caietele, mobilele trebuie sa stea pe jos langa banca, dar sa nu acapareze culoarul caci va calca pe ele.

Preda fara oprire cate 4-5 pagini de caiet studentesc, fara alineat sau scheme.

E aspru la note.

Asculta lectia de zi + 2 din urma.

Au 4 ore de istorie /saptamana.

Elevilor le e frica de el. O fata mai emotiva a lesinat de frica la tabla.

 

Concluziile:

Predand foarte mult si foarte stufos ei trebuie sa invete pe dinafara 4-5 pagini in 2 ore maxim 3.  Uita cu o repeziciune uimitoare.

Fii-mea si aproape toti colegii ei au prins aversiune si neputinta fata de materia asta.

Ea nu poate trece de 4 in teste (unde scrie fratele, meu cate 2 pagini, dar se pare ca niciodata indeajuns) si 6 in oral.

Ai mai nefericiti au cate 2 de 3.

Au si 2-3 colegi de nota 10, dar grosul se situeaza inre 4 si 6.

 

Unii spun ca vor fi bine la bac. Eu spun ca nu. Dupa cum evolueaza lucrurile si copiii sunt lipsiti de incurajari si lipsa unei perspective de note mai bune de la nul va trebui sa-i pun meditatii la istorie. [batcap]

 

Edit: copilul meu e foarte activ la ora de istorie. Raspunde foarte mult. Dar niciodata proful nu ia in calcul si evolutia la ore.  imi spune ca atunci cand iese la tabla ii dispare din cap tot ce a invatat.





Etichetat si cu profesor, educatie, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -