Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Histerectomia partiala presupune dereglari hormonale?


33 raspunsuri la acest subiect

#21
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 16:13

Ellej, daca un singur ovar nu reuseste sa asigure necesarul de hormoni, poate fi ajutat cu medicamente. De aceea ti-am scris sa ceri si parerea unui endocrinolog, care nu e acelasi lucru cu un ginecolog.

Numai un endocrinolog iti va da analize specifice si pe baza lor iti va stabili tratamentul, care este simplu si ieftin ca pret.

Este f important sa nu intri la menopauza prea curand, mai ales ca ai doar 35 de ani.



#22
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:22

Va rog nu va certati  [flo2]

Am sa vad cu medicul ginecolog daca poate sa-mi dea trimitere si la endocrinologie; nu strica inca o opinie.



#23
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:22

Alizee, dar nu te-ai saturat de sfaturile celor care nu au nici cea mai vaga idee despre ce vorbesc, dar dau indicatii medicale si diagnostice? ca eu daaaa :)))))

La subiectul acesta ai fost total---dar total!-- pe langa. Dupa cum ti s-a si spus.

Si continui.

NU, nu trebuie sa mearga la endocrinolog ca sa ii spuna ce analize sa isi faca, ginecologul este pt asta acolo. Ginecologul trateaza infertilitatea, nu endocrinologul. Stie si ginecologul ce analize trebuie facute in astfel de cazuri :)))))

Ce e si mai distractiv e ca primesti si likeuri la mesaje :))))

 

In caz ca nu ai inteles de la inceputul si pana la sf subiectului i-am scris exact acelasi lucru lui Ellej. Bine ca a inteles ea, asta conteaza oricum.



#24
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:24

P.S: la ginecologie se dau tratamentele post menopauza sau post histerectomie totala cu anexectomie. ;) DEci nu, nu 'numai un endocrinolog iti va da analizele specifice', jeez!



#25
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 20:38

Xio, daca ovarele nu produc suficienti hormoni, tratamentul il da endocrinologul, fiindca el este specializat pe aparatul endocrin ( dereglarile hormonale). Un ginecolog bun, da trimitere catre un endocrinolog si, impreuna cu acesta, stabileste un tratament complet.

Stiu f bine ce vorbesc.

 

Explicatiile astea nu le dau pt tine, care le stii pe toate, ci pt Ellej.



#26
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 21:37

Pai sper ca nu imi explici mie care lucrez in domeniul medical :)))) hai ca devine din ce in ce mai amuzant. :)))))



#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 21:38

Un ginecolog bun stie ce tratamente se dau, btw :)))))) ca el le da.

Ca sa iti dau un exemplu: noi la chirurgie sciatem tiroidele. Dar le spunem dinainte pacientilor in fctie de analize ce medicamente sa ia, si le spunem si la externare ce medicamente sa ia. Ca nu doar taiem si coasem, mai trebuie sa stim si pe langa ce se face. Urmarirea pacientului se face prin medicul de familie care colaboreaza cu endocrinologul.

In sensul ca atunci cand e depasit de situatie se consulta cu endocrinologul.

Asa e si la ginecologie: ginecologul da tratament pt asa ceva, iar daca rezultatele scontate nu apar, se consulta cu endocrinologul in ideea ca problema nu este doar din sfera ginecologica, deci nu doar de la ovare.


Editat de XIO, 19 ianuarie 2014 - 21:46 .


#28
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 21:48

Din moment ce nu mai are menstruatie, inseamna ca a intrat la menopauza, chiar daca ar avea ambele ovare.

Ellej asa spune : ca nu mai are menstruatie, deci ovarul ramas nu mai produce ovule.

 

Cititi aici :

 

"n cazul femeilor care nu sunt la menopauza anterior interventiei chirurgicale, aceasta se va instala artificial daca ambele ovare sunt indepartate. Organismul va fi privat de hormonii produsi de ovare, fapt ce ar putea duce la urmatoarele complicatii:

 

Absenta menstruatiei este data de absenta uterului...menstruatia nu se poate petrece in lipsa organului chiar daca ovarul exista si lucreaza normal. Ovulatia se produce in ovar si genereaza menstruatia care se intampla in uter. Deci absenta menstruatiei nu inseamna neaparat ca se instaleaza menopauza daca in urma histerectomiei a fost salvat un ovar.

A explicat si XIO care e medic ginecolog, ii dam putin credit ca stie despre ce vorbeste?

Dar un ovar exista si e functional asa ca atata vreme cat ovarul continua sa functioenze organismul va benefcia de hormonii produsi de acesta si deci nu este vorba de menopauza.

Asta spune si citatul pe care l-ai pus tu DACA AMBELE OVARE SUNT INDEPARTATE. AMBELE OVARE!!!

 

Eu am o prietena care e in aceeasi situatie, ovarul ramas functioneaza si medicul ginecolog i-a confirmat ca nu e la menopauza atata timp cat ovarul ala isi face treaba si nu-si termina rezerva de ovule.



#29
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:34

Ramiris, nu mai sunt pe ginecologie, m-am mutat pe chirurgie generala. [:D]



#30
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:49

XIO a explicat clar si punctual, si este in concordanta cu ce se scrie in articolele de specialitate de pretutindeni,  ce nu se intelege si de ce persistati in eroare?! 


Editat de crystall, 19 ianuarie 2014 - 22:50 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -