Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Petitie calda ...

petitie

59 raspunsuri la acest subiect

#11
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 09:47

asa e eu nu am sistem de valori. Stai tu cu valorile tale si cu okii tintiti in televiziunea tovarasului si fi fericita. Doar ca o mica nota de subsol, unii nu sunt chiar entuziasmati de intoarcerea in epoca de aur cu tot cu valorile ei cu tot!

 

Pentru informarea ta corecta, inteleg ca nu stai in Romania, conferinta respectiva de presa a fost difuzata la majortiatea posturilor tv din Romania. Eu personal am ascultat-o la radio Romania in masina in drum spre casa de la birou.

Dar daca tie ti-e mai usor sa ma plasezi in fata unui televizor si sa-mi setezi si postul si asta te face mai fericita... be my guest.

 

Altfel ce sa zic, daca decenta, bunul simt educatia si autocontrolul sunt valori aferente exclusiv epocii de aur...atunci hai sa punem mitocania criteriu obligatoriu de selectie in toate fisele de post ale reprezentantilor statului ca sa ne punem la adapost.



#12
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 10:49

Decat presedinti smecheri si parsivi mai bine un cioban direct.

 

Mie asta mi se pare esenta a ceea ce a fost gresit in politica romaneasca atatia ani.

Principiul "decat unu care x, mai bine unul care y" - unde y e un rau mai mic in viziunea celui ce face afirmatia.

 

Nu meritam politicieni care sa nu faca nici x, nici y?

Care sa nu fie nici hoti dar nici atat de prosti incat sa ii fure altii? Nici smecheri dar nici ciobani? Care sa nu fure deloc si nu "doar 10 casa cand putea fura 100"? etc



#13
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 10:51

eu nu stiu despre ce vorbiti? un link , ceva? [:)]

E posibil sa ma insel (pana acum nu auzisem de scandalul asta), dar cred ca despre asta se vorbeste:



#14
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 11:02

Eu nu inteleg de ce va lasati antrenate intr-o disputa sterila, in care fiecare lider politic il acuza pe adversar ca el este mai ticalos.

Basescu i-a acuzat pe parlamentari ca se ascund dupa imunitate si chiar el este primul care se ascunde dupa o imunitate care nu exista in Constitutie, dar este acceptata tacit de toata clasa politica.

Toate disputele astea Basescu-Nastase, Basescu-Voiculesu, Basescu- Vantu , Antonescu-Basescu, la care este antrenata si mass-media, nu face decat sa mute atentia de la lucrurile importante la "circ".

Merita sa va certati pentru ei? Nu este mai bun unul decat celalat.

Fiecare incearca sa domine justitia, sa-si apere pielea si sa-si domine adversarii, dar batalia are niste limite, nu depaseste sfera mediatica.
In afaceri sunt parteneri.
Sunt covins ca Voiculescu face afaceri cu Basescu.
Fica lui Voiculescu a avut contracte substantiale cu Oltchim unde CA era dominat de PDL.

B1TV: Combinatul Oltchim a incheiat in 2009 un contract de servicii publicitare cu grupul de presa a lui Dan Voiculescu

Robert Turcescu a prezentat in editia de marti marti seara e emisiuni”Sub semnul intrebarii”, difizata de B1TV, un contract de prestari servicii din decembrie 2009 intre SC Media Casa Press SRL, reprezentata de Gabriela Vranceanu Firea, nou inscrisa in PSD, (in calitatea de prestator) si Oltchim (in calitate de beneficiar). Obicetul contractului de 100.000 euro era prestarea de servicii de publicitate si PR in cadrul publicatiilor si emisiunilor prestatorului: Saptamana Financiara, Financiarul, Jurnalul National, Saptamana Financiara TV-Antena 1 (toate fiind detinute de trustul Intact).
Insa, B1TV a uitat sa precizeze ca in acea perioada ministrul Economiei era Adriean Videanu.
Potrivit B1TV, SC Media Casa Press SRL ii are printre administratori persoane fizice pe cele doua fiice ale lui Dan Voiculescu.

Contractul a fost incheiat pe 30.11.2009, a intrat in vigoare a doua zi si s-a derulat pe o perioada de peste un an, pana pe 31.12.2010. B1TV aminteste ca la data incheierii contractului Oltchim avea, pe anul respectiv, pierderi de 210 milioane lei.

Media Casa Press, societate controlata de Camelia Voiculescu in calitate de proprietar si presedinte, esteparte a Intact Media Group.


Editat de Deceneus, 19 ianuarie 2014 - 11:04 .


#15
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 11:07

E posibil sa ma insel (pana acum nu auzisem de scandalul asta), dar cred ca despre asta se vorbeste:

 

Da despre asta-i vorba.



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 12:21

Mie asta mi se pare esenta a ceea ce a fost gresit in politica romaneasca atatia ani.

Principiul "decat unu care x, mai bine unul care y" - unde y e un rau mai mic in viziunea celui ce face afirmatia.

 

Nu meritam politicieni care sa nu faca nici x, nici y?

Care sa nu fie nici hoti dar nici atat de prosti incat sa ii fure altii? Nici smecheri dar nici ciobani? Care sa nu fure deloc si nu "doar 10 casa cand putea fura 100"? etc

In acest moment pentru acest moment nu pot sa discut teorii ale trecutului si ale viitorului ci doar sa fac afirmatii ale prezentului pe baza experientei efective.

Atunci cand ai alegeri poti doar sa alegi ceea ce se ofera altfel devine asa o sintagma fara fond. Nu meritam sa? Ba da, si? Care este propunerea concreta in aceasta directie pentru a se implini aceasta dorinta si pentru a nu mai fi o greseala? Dar concret ....



#17
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 16:07

Atunci cand greseste, dat jos.

Si altul la rand.



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 16:47



Interesant ar fi de cunoscut si opiniile despre reactia necontrolata a presedintelui care a generat petitia in cauza.

Altfel, chiar crezi ca ce n-a facut referendumul o sa faca o petitie online?

Oricum mie mi-a fost rusine ca traiesc in tara asta cand am vazut criza de mahalagism suburban a presedintelui. Ma uitam si nu-mi venea sa cred ca nu are minimul de decenta impus de functie, a confundat tribuna prezidentiala cu faleza din port, altfel e inexplicabil cum si-a permis sa se comporte in felul ala.

Ar fi de asemeni interesant de stiut daca nu ti-e rusine sa traiesti intr-o tara in care niste "ziaristi" jignesc o femeie atat de grosolan  ... asa cum au facut acum cateva zile cu Andreea Pora. Ceva reactii aici ? Ti-a placut?

 

De asemeni, eu nu inteleg cum a jignit Basescu romanii cu reactia lui la acuzele unui 'ziarist antenist'  ... ce trebuia sa faca? Sa il cheme pe scena si sa asculte linistit  acuzele aluia? Tu il crezi orbeste pe acel ziarist sau pe toti 'ziaristii' lui Gadea? Nu ai dubii niciodata? O God, e grav daca nu ai dubii la ce ce spun ei si preiei totul pe paine.

Da cum s-a purtat ???? Ca si-a permis sa raspunda unor acuzatii?

Cum naiba te-a jigit asa ceva?????
 

Tu nu realizezi in cel fel manipuleaza Antena3 populatia captiva?

Nu e Voiculescu un turnator demonstrate cu acte in Romania sau ce? Eu asa am aflat din presa romana, ca a fost turnator. Petitia este pentru a-I apara onoarea dlui Voiculescu? [:-)))]

 

Apoi, draga Ramiris, ce te face sa crezi ca intr-o lume a tehnologiei, diaspora nu are habar de ce se intampla in tara? Chiar crezi ca esti informat numai daca ai cablu? De internet ai auzit? de live streaming ai auzit?  De reactiile altor romani ai auzit? [flo2]  E o mare naivitate sa crezi ca diaspora e naiva si nu vede ce se intampla in tara.

 

in rest ... doar tacere. Pacat. De la distanta, spectacolul e grotesc.



#19
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:09

Nu e Voiculescu un turnator demonstrate cu acte in Romania sau ce? Eu asa am aflat din presa romana, ca a fost turnator. Petitia este pentru a-I apara onoarea dlui Voiculescu? [:-)))]

 

in rest ... doar tacere. Pacat. De la distanta, spectacolul e grotesc.

Sa fim drepti, e plina Romania de turnatori, dar numai unul este pus la zid.

E plina Romania de securisti, dar numai Voiculescu este "oaia neagra".

Stolojan este persoana respectabila, iar  Ion Nicule este un repectat om de afaceri, pentru ca nu-l ataca pe Basescu!

 

Placa asta cu turnatorul Voiculescu s-a cam uzat. Daca nu apare si altceva la adresa lui populatia nu-l pune la zid pentru ca stie ca e o fapta comuna si de notorietate.

Sunt mai vinovati turnatorii decat cei care i-au strans cu usa sa-i oblige sa-si toarne rudele.

Acum nu ca as crede ca Voiculescu a fost strans cu usa. Multi au facut-o pentru a-si dovedi loialitatea si pentru a promova, asa cum se  face si astazi pe scara mare.


Editat de Deceneus, 19 ianuarie 2014 - 18:10 .


#20
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:12

Ar fi de asemeni interesant de stiut daca nu ti-e rusine sa traiesti intr-o tara in care niste "ziaristi" jignesc o femeie atat de grosolan  ... asa cum au facut acum cateva zile cu Andreea Pora. Ceva reactii aici ? Ti-a placut?

 

Nu sunt la curent cu subiectul dar daca deschizi un topic pe tema asta sunt sigura ca cei care sunt informati iti vor raspunde.

Nici nu stiu cine e Andreea Pora. Ar trebui sa stiu? Aboslut sincera e si afirmatia si intrebarea, chiar e prima oara cand aud numele asta.

 

Nu stiu cat de relevanta e intrebarea ta in topicul de fata, conform educatiei si valorilor mele nu doresc sa fiu asociata cu oameni needucati, mitocani, lipsiti de decenta si bun simt. Presedintele tarii ma reprezinta ca vreau sau nu.

Ceilalti cetateni ai tarii ma reprezinta in masura in care aleg sa ma asociez cu ei. Ziaristii nu sunt in functii publice, nu sunt platiti din bani publici si nu sunt oficiali ai statului. Daca isi fac meseria in mod indoielnic, daca incalca regulile profesionale si nu sunt onesti ii ejecteaza sistemul. Iar daca asta nu se intampla ii urmaresc/citesc cei care fac parte din grupul lor tinta. Atata vreme cat nu stiu despre ce vorbesti ma indoiesc ca fac parte din acel grup.

Asta ca sa iti raspund cu un offtopic la un offtopic.





Etichetat si cu petitie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -