Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 6

nastere februarie 2014 gravidute februarie 2014

220 raspunsuri la acest subiect

#211
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 20:40

Buna Dana! Bine ai venit!  [flo2] Cum se zice: nu-i niciodata prea tarziu, asa ca informeaza-te pe cat de mult si te asteptam sa iei parte la discutiile noastre [;)]

Suntem multe mamici "debutante" pe aici, si eu numarandu-ma printre cele aflate la prima sarcina [:D]. Sarcina usoara in continuare! 



#212
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 20:55

Multumesc frumos Rommyna! Citesc de zor corespondenta voastra :)

Eu sunt f nehotarata in multe privinte :((....inca nu ma pot hotari unde sa nasc si cum sa nasc. As vrea sa nasc natural, dar medicul meu incurajeaza f mult cezariana (normal ca pt ei este mult mai comod) si din acest motiv ma enerveaza asa pe ultima suta de metri ca tot incearca sa ma convinga sa fac cezariana.

E f greu sa schimb medicul acum...

Nu stiu nici unde sa nasc....la toate controalele am fost la ea la Regina Maria, dar colaboreaza si cu CF2 si Anima, asa ca am renuntat la ideea de a naste la Regina Maria avand in vedere pretul si oscilez intre CF2 si Anima. Offf  :((

Voi sunteti toate asa de hotarate cu toate detaliile bine puse la punct....



#213
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 21:01

Hello fete! Am venit si eu sa semnez condica de prezenta, mai tarziu, dar cred ca ma primiti si acum [:p]

 

Azi am facut 37 de saptamani si am avut programare la consult. De data asta mi-au facut si luat o gramada de chestii: consult+ eco, recoltare secretie, recoltare sange, NST. Si uite asa, o data cu aproape 4h petrecute priin spital, am pierdut si vreo 250 de lei  [soricel] Traiasca sistemul de stat si lucrurile compensate, dar necompensate in realitate pentru gravide. Una peste alta suntem bine, bebe arata ok, a luat 300g in ultima saptamana si am ajuns la veritabila greutate de 2800g. Inca avem "probleme" cu diferenta intre varsta gestationala si cea din masuratorile ecografice. De data aceasta suntem mai mici cu o saptamana, nu doar cu 4 zile ca saptamana trecuta!  [smulgpar] Dr. a zis ca atat timp cat nu este o diferenta mare, adica se pastreaza valoarea de 4-7 zile si la urmatorul consult, nu am de ce sa-mi fac griji. Placenta si lichidul amniotic arata ok, iar faptul ca bebe aluat in greutate este un motiv de liniste, deci bebe primeste ce-i trebuie si cum trebuie. 

 

Ca de fiecare data cand vine mister sot cu mine, ecranul ecografului este indreptat catre el si eu nu am vazut nimic, nici de data asta  [alcool] Dar mi-a zis ca bebe arata bine, ca l-a vazut si era asa fericit cand imi povestea. Probabil faptul ca il vede compenseaza cu bucuria mea de a-l simti  [:-)))] 

 

Ieri noapte am fost iar activa, la 12 si ceva eu faceam banana bread..dupa 2 m-am culcat, bebe a fost activ nevoie mare, greu m-a luat somnul. Am avut asa o stare de agitatie si energie. Dar nu-i nimic, am fost letargica astazi :)) Asa ca dupa-amiaza am dormit si am stat in pat ca o lingoare.

 

Am vazut ca povesteati despre luatul in greutate, in ultima luna se zice ca nu mai punem greutate, chiar daca bebeii cresc.

 

Eu va pup si va doresc seara frumoasa! Astept cu nerabdare sa-mi strang ciucurasul in brate!  [bib] 

 

Miniaturi atasate

  • x.jpg


#214
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 21:16

Multumesc frumos Rommyna! Citesc de zor corespondenta voastra :)

Eu sunt f nehotarata in multe privinte :((....inca nu ma pot hotari unde sa nasc si cum sa nasc. As vrea sa nasc natural, dar medicul meu incurajeaza f mult cezariana (normal ca pt ei este mult mai comod) si din acest motiv ma enerveaza asa pe ultima suta de metri ca tot incearca sa ma convinga sa fac cezariana.

E f greu sa schimb medicul acum...

Nu stiu nici unde sa nasc....la toate controalele am fost la ea la Regina Maria, dar colaboreaza si cu CF2 si Anima, asa ca am renuntat la ideea de a naste la Regina Maria avand in vedere pretul si oscilez intre CF2 si Anima. Offf  :((

Voi sunteti toate asa de hotarate cu toate detaliile bine puse la punct....

Eu zic ca cel mai usor ar fi pentru tine daca ai pune pe hartie avantajele si dezavantajele daca ai naste in fiecare dintre aceste locatii. Clar, la Regina Maria sunt niste preturi colosale. Si nici la Anima nu cred ca-i foarte ieftin. Acum depinde de ce vrei tu. Stiu ca o maternitate de stat este departe de luxul unei maternitati private, dar sunt avantaje pe care la privat nu le poti gasi. Daca, Doamne fereste(!) bebe are vreo problema la nastere, de la privat te trimit tot la stat, numai ca pierzi timp vital pana se hotarasc ei sa-l transfere si asa este delicat cu transferatul unui nou-nascut.

 

Dar sa lasam lucrurile astea negative la o parte. Parerea mea, desi nu este indicat sa dau sfaturi [:D], este ca ar trebui sa fi mai ferma in ceea ce priveste nasterea. Sa ai o discutie sincera cu dr. si sa o intrebi daca exista vreun motiv intemeiat pentru care tu ar trebui sa faci cezariana: cordonul in jurul gatului (circulara), tensiune a ta sau a lui bebe sau mai stiu eu ce alt motiv justificat. Altfel, fi ferma si spune-i ca tu vrei sa nasti natural. Si poate veti ajunge la o intelegere. 

 

In ceea ce priveste nascutul, sa stii ca s-ar putea ca dr. sa prefere sa nasti la stat, una este sa dai bani la privat si ea sa primeasca o particica si alta sa ia toata spaga la stat..zic si eu [:p]



#215
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 21:43

Eu zic ca cel mai usor ar fi pentru tine daca ai pune pe hartie avantajele si dezavantajele daca ai naste in fiecare dintre aceste locatii. Clar, la Regina Maria sunt niste preturi colosale. Si nici la Anima nu cred ca-i foarte ieftin. Acum depinde de ce vrei tu. Stiu ca o maternitate de stat este departe de luxul unei maternitati private, dar sunt avantaje pe care la privat nu le poti gasi. Daca, Doamne fereste(!) bebe are vreo problema la nastere, de la privat te trimit tot la stat, numai ca pierzi timp vital pana se hotarasc ei sa-l transfere si asa este delicat cu transferatul unui nou-nascut.

 

Dar sa lasam lucrurile astea negative la o parte. Parerea mea, desi nu este indicat sa dau sfaturi [:D], este ca ar trebui sa fi mai ferma in ceea ce priveste nasterea. Sa ai o discutie sincera cu dr. si sa o intrebi daca exista vreun motiv intemeiat pentru care tu ar trebui sa faci cezariana: cordonul in jurul gatului (circulara), tensiune a ta sau a lui bebe sau mai stiu eu ce alt motiv justificat. Altfel, fi ferma si spune-i ca tu vrei sa nasti natural. Si poate veti ajunge la o intelegere. 

 

In ceea ce priveste nascutul, sa stii ca s-ar putea ca dr. sa prefere sa nasti la stat, una este sa dai bani la privat si ea sa primeasca o particica si alta sa ia toata spaga la stat..zic si eu [:p]

Nu sunt motive pentru cezariana, totul este ok pana acum.....dar sunt si medici care fac orice sa te convinga sa faci cezariana ca sa nu stea dupa tine nu stiu cate ore....

Intr-adevar dr prefera sa nasc la stat (pt k asa cum ai scris si tu mai sus, de la privat primeste doar o mica parte din bani, iar lucrul asta mi l-a spus in fata : de ce sa dai nu stiu cati bani care oricum nu ajung la medic, ci raman la clinica). Ideea e ca clinica este in cadrul spitalului CF2 si sala de nastere este aceeasi, avantajul ar fi rezerva care este super ok de 1 persoana si poate sta cineva tot timpul cu tine, iar bebelusul la fel (doar daca doresti) si al 2-lea avantaj ar fi ca nu mai stau cu plicurile cu spaga.....urasc sa dau spaga, iar in momentele alea cred k o sa fie mai greu sa fac asta (plus ca se pot face schimburi de tura, nu stiu exact pe tura cui voi naste....ma refer la celelalte persoane care asista la nastere pe langa dr....mai poate fi si medicul 2, moasa, anestezist etc). 

Preturile de la clinica Anima sunt cele mai mici dintre clinicile private.

 

Voi la ce spitale nasteti?

 

Ma bucur ca totul a fost ok la eco de azi!

Sarcina usoara in continuare tuturor si astept cu nerabdare sa citesc impresiile de dupa nastere de la fiecare poate in acest fel ne mai imbarbatam una pe alta :)



#216
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 21:53

Rommyna, banana bread? [yami] Please, do tell.... Felicitari pentru vesti! E exact cum a zis Mr. Doc' - atat timp cat ia in greutate, e de bine, corpul tau si placenta isi fac treaba :)

 

Dana, bine ai venit! Daca tu iti doresti sa nasti natural si nu ai nicio indicatie medicala serioasa pentru a nu reusi asta, nimeni nu are dreptul sa te manipuleze! Experienta nasterii este foarte importanta pentru o femeie, una dintre cele mai vii amintiri din viata ei... Nu stiam ca Anima si-a deschis maternitate, m-ai facut sa cercetez pe net problema :) Probabil ca sunt cateva saloane pe care le au in cadrul CF2 si pe care le-au dotat la standarde de maternitate privata. Asa aveau si Regina Maria cu ani buni in urma in Elias... Daca iti cauti un medic care sa te ia in evidenta in momentul asta si sa te sustina in alegerea nasterii naturale dar sa si actioneze prompt in caz de necesitate a unei cezariene, ti-l recomand cu multa incredere pe Dr. Romila Marius... Il gasesti la Regina MAria, la Medicover, dar iti "vand" un pont - la Regina Maria poti negocia pachetul de nastere - sume substantiale chiar! Nu vreau sa o iei ca pe o reclama, eu nu nasc acolo si n-am niciun interes sa ii promovez in vreun fel, doar te sustin in incercarea de a gasi o solutie pentru o nastere naturala in conditiile expuse de tine. Exista posibilitatea ca, chiar daca esti ferma cu medicul tau actual in momentul de fata, atunci cand vei fi in travaliu sa "gaseasca" un "motiv" de cezariana, daca este atat de inclinat pe partea asta acum. Daca esti in dubii vizavi de care este cea mai buna alegere pentru tine, eu iti recomand sa ceri o a doua parere de la un alt medic, vezi daca intr-adevar exista o indicatie preliminara pt cezariana (pozitia transversa a copilului, tensiunea mare a ta, placenta previa... ) si incearca sa iei o decizie avand cat mai multe informatii. In conditii de sanatate, a ta si a bebelusului, tu esti principalul factor al acestei decizii! Tu esti cea care naste, nu medicul... Nu vreau nici sa zdruncin relatia pe care o ai deja cu medicul tau, dar macar sa fii in cunostinta de cauza si sa stii ce iti asumi, sa nu te ia prin surprindere in acele momente... Esti intr-un moment in care e bine sa stii cam care e planul de baza si sa te bucuri linistita de ultimele saptamani de sarcina, mai ales daca nu a fost prea usor pana acum... Multa sanatate!


Editat de Aricioaica09, 28 ianuarie 2014 - 21:59 .


#217
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 22:31

Rommyna, banana bread? [yami] Please, do tell.... Felicitari pentru vesti! E exact cum a zis Mr. Doc' - atat timp cat ia in greutate, e de bine, corpul tau si placenta isi fac treaba :)

 

Dana, bine ai venit! Daca tu iti doresti sa nasti natural si nu ai nicio indicatie medicala serioasa pentru a nu reusi asta, nimeni nu are dreptul sa te manipuleze! Experienta nasterii este foarte importanta pentru o femeie, una dintre cele mai vii amintiri din viata ei... Nu stiam ca Anima si-a deschis maternitate, m-ai facut sa cercetez pe net problema :) Probabil ca sunt cateva saloane pe care le au in cadrul CF2 si pe care le-au dotat la standarde de maternitate privata. Asa aveau si Regina Maria cu ani buni in urma in Elias... Daca iti cauti un medic care sa te ia in evidenta in momentul asta si sa te sustina in alegerea nasterii naturale dar sa si actioneze prompt in caz de necesitate a unei cezariene, ti-l recomand cu multa incredere pe Dr. Romila Marius... Il gasesti la Regina MAria, la Medicover, dar iti "vand" un pont - la Regina Maria poti negocia pachetul de nastere - sume substantiale chiar! Nu vreau sa o iei ca pe o reclama, eu nu nasc acolo si n-am niciun interes sa ii promovez in vreun fel, doar te sustin in incercarea de a gasi o solutie pentru o nastere naturala in conditiile expuse de tine. Exista posibilitatea ca, chiar daca esti ferma cu medicul tau actual in momentul de fata, atunci cand vei fi in travaliu sa "gaseasca" un "motiv" de cezariana, daca este atat de inclinat pe partea asta acum. Daca esti in dubii vizavi de care este cea mai buna alegere pentru tine, eu iti recomand sa ceri o a doua parere de la un alt medic, vezi daca intr-adevar exista o indicatie preliminara pt cezariana (pozitia transversa a copilului, tensiunea mare a ta, placenta previa... ) si incearca sa iei o decizie avand cat mai multe informatii. In conditii de sanatate, a ta si a bebelusului, tu esti principalul factor al acestei decizii! Tu esti cea care naste, nu medicul... Nu vreau nici sa zdruncin relatia pe care o ai deja cu medicul tau, dar macar sa fii in cunostinta de cauza si sa stii ce iti asumi, sa nu te ia prin surprindere in acele momente... Esti intr-un moment in care e bine sa stii cam care e planul de baza si sa te bucuri linistita de ultimele saptamani de sarcina, mai ales daca nu a fost prea usor pana acum... Multa sanatate!

Multumesc pentru incurajari Aricicoaica! Pe 6 februarie cand ma duc la control voi discuta cu dr mea si , in functie de ce imi mai spune, voi lua decizia finala.

Foarte interesant ....nu stiam ca se negociaza nasterea la Regina Maria...am primit doar oferta (cu pretul de pe site la care se  adauga comisionul medicului si daca mai doresti altceva care nu e inclus in pachet (screening metabolic etc) si nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe daca ma intereseaza oferta sau sa-mi dea un mail ceva....ca sa nu mai zic ca i-am trimis si mail si am si sunat-o de nu stiu cate ori pana mi-a trimis oferta (nu stiu daca au doar o persoana care se ocupa de contracte sau ce se intampla de e asa ocupata tipa respectiva)....in fine, dupa discutia de pe 6 februarie voi lua decizia.

Astazi am aflat de o prietena care a nascut la 27+2 saptamani :(... a facut infectie urinara. Cat de mult influenteaza pe bebe o problema minora....

 

Hmmmm Rommyna...banana bread....cred k fac si eu zilele astea....



#218
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 22:53

Ari, am facut o combinatie intre cele doua retete [;)] http://www.simplyrec...s/banana_bread/

http://chez.maziliqu...nana-bread.html

 

Am folosit cantitati ceva mai mari: 5 banane, 3 oua, 1,5 cani faina si tot asa fiindca tava mea de chec e mai marica.

 

Dana eu voi naste la Cantacuzino, am inteles ca si acolo sunt rezerve de 2 sau 3 persoane si au serviciul de room-in (bebe sta in camera cu mine), dar mai mult de atat nu. Si pe mine ma omoara treaba cu spagile in stanga si in dreapta si cu atitudinea asistentelor. Am inteles ca cele de la neonato sunt mai naspa, vor mereu ceva bani si sunt un pic "obraznice", ca sa folosesc un limbaj frumos. Dar asta voi vedea dupa ce voi naste si va voi povesti.



#219
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 09:19

Buna fetelor! Bun venit Dana! Felicitari pt bebe sa fie totul bine pana la sfarsit! Nu stiu de ce unii medici din Romania incurajeaza cezariana. Eu locuiesc in Germania si aici totul merge pe natural, cezariana in ultimul rand si ma bucur ...Si eu tot pt nastere naturala am optat si fara epidurala asa te- as sfatuii si pe tine sa faci daca asta iti doresti bineinteles ca doar de tine depinde cum nasti, medicul spune o parere doar :) Fetelor, o noua zi.... stiu ca mai e pana la termen dar cu cat se apropie parca astept din moment in moment, sunt f nerabdatoare ;) Astazi mai arunc o privire prin pregatiri , sper sa nu lipseasca nimic:) si m tarziu ma apuc sa fac niste sarmalute asa de pofta :) va pup si va doresc o zi frumoasa :)

#220
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 10:10

Fetelor, nu stiu ce planuri aveti voi azi, dar eu ma pun cap de afis la capitol nou! Sa scap de o grija, cu innoirea capitolului, pe de-o parte, si pe de alta pt ca de la 3 dimineata am contractii... Si nu s-au oprit. Deocamdata sunt usurele, nu s-au regularizat, dar sunt cam la 7 min, sub 1 min durata... Vedem [:)] Vine Horia pe fulgi de nea!......





Etichetat si cu nastere februarie 2014, gravidute februarie 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -